קופות החולים כללית ומאוחדת הודיעו היום (רביעי) על פתיחת האפשרות להתחסן עבור בני ה-35 ומעלה. בקופות החולים מכבי ולאומית ניתן בשלב זה להתחסן מגיל 40 ומעלה בלבד. הפתיחה הנוספת בטווח גילי החיסונים מגיעה לאחר שאתמול כבר דווח שהמבצע יורחב לבני 40 ומעלה, כל זאת כשברקע עולה ההצעה לתעדף במתן החיסונים את תלמידי כיתות י"א-י"ב על פני בני ה-30.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מומחים שממליצים לדרג המדיני הסבירו ל-N12 כיצד ניתן יהיה לבצע את מבצע החיסונים ביעילות. יועץ לקבינט הקורונה, פרופ' ינון אשכנזי, הציע לחסן את בני הנוער כחלק מההכנה לצבא, וטען: "תוך יומיים ניתן לסיים את המבצע (חיסון בני 18-16 בלבד) בכל הארץ".

ד"ר צחי גרוסמן, יו"ר האיגוד לרפואת ילדים בהסתדרות הרפואית, הסביר בשיחה עם N12 כי חיסון בני הנוער הוא הזדמנות לייעל את מבצע החיסונים. "יש לחסן את בני ה-16 וה-18 בצורה מסודרת ולא לשלוח את התלמידים לחפש תורים כל אחד בקופת החולים שלו", אמר. "בעבר הוחרגו פעולות שקטינים יכולים לעשות ללא אישור הוריהם, ייתכן שגם במקרה זה ניתן יהיה להחריג כדי לייעל את המבצע".

מרכז המתחסנים, חיסון לקורונה, חיסונים (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
מרכז המתחסנים, חיסון לקורונה, חיסונים | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
מרכז המתחסנים, חיסון לקורונה, חיסונים (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
מרכז המתחסנים, חיסון לקורונה, חיסונים | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"הצענו למקבלי ההחלטות שמבצע החיסונים ייערך בבתי הספר שאמורים בתקווה להיפתח ב-1 לפברואר", הוסיף גרוסמן. "זו יכולה להיות הזדמנות מצוינת לחסן את כולם יחד, שכן מוסדות החינוך מתורגלים במתן חיסוני שגרה כבר שנים רבות".

פרופ' אשכנזי, יועץ לקבינט הקורונה, הציע בריאיון ל-N12  פתרון נוסף לייעול מבצע החיסונים של בני הנוער. "כל בני שכבת הגיל הזו רשומים כמועמדים לשירות ביטחון (מלש"בים) בצה"ל ולכן פיקוד העורף מסוגל לזמן ולחסן אותם בקלות", אמר. "אפשר לעשות זאת כחלק מההכנה לצבא ותוך יומיים ניתן לסיים את המבצע בכל הארץ".

התחסנות נגד קורונה (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
התחסנות נגד קורונה | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

למה לתעדף בני נוער על פני בני 30?

פרופ' אשכנזי הסביר בריאיון למה עלתה ההצעה לחסן תלמידי כיתות י"א-י"ב לפני בני 30. "ישנן עדויות ראשונות לכך שהחיסון מצמצם הדבקה, ומניסיון העבר שמגיע מחיסונים אחרים זה אכן לרוב מגן", אמר אשכנזי. "מכיוון שרוב מוחלט של האוכלוסייה הבוגרת כבר חוסנה, אין הבדל משמעותי בין חיסון אדם בגיל 30 לבין חיסון בן 18, שניהם בסבירות גבוהה לא ייפגעו מהמחלה אם יידבקו. לכן, כאשר שתי קבוצות אלו עומדות על כף המאזניים מבחינת הבאים בתור בתעדוף החיסונים, עדיף לבחור באלו בעלי פוטנציאל ההפצה הגבוה יותר".

פרופסור חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות (צילום: משרד הבריאות)
פרופ' חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות | צילום: משרד הבריאות

ההצעה לתעדף בחיסון את בני הנוער עלתה אתמול בדיון הסוער שנערך בקבינט הקורונה. זאת, לאחר שבמערכת החינוך קראו לחסן את התלמידים כדי להגן על צוותי ההוראה. עם זאת, עדיין אין נתונים מחקריים שמספקים תשובה חד-משמעית לכך שמי שחוסן - ימנע גם הדבקה של הסובבים אותו בנגיף.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, הציג את הנטייה החיובית לאשר את חיסונה של קבוצת גיל זו בקרוב: "לגבי חיסון בני ה-16 עד 18, אני לא רואה סיבה שזה לא יקרה, זה יגיע להחלטת ועדת התעדופים כבר ביום חמישי הקרוב". בהמשך לדבריו של לוי, פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן העריך: "מכיוון שישראל היא מדינה צעירה, בסוף נהיה במצב בו 40 אחוז צעירים יסתובבו לא מחוסנים - אבל התחלואה תהיה מתונה בזכות החיסונים".

לימודים בזמן קורונה (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
לימודים בזמן קורונה | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

משרד החינוך: מועד החורף של בחינות הבגרות יוחרג

בתוך כך, בעקבות ההחלטה על הארכת הסגר, שר החינוך יואב גלנט החליט להחריג את בחינות המתכונת ובגרות החורף של תלמידי י"א וי"ב מהתקנות. בהתאם ללוח הבגרויות של חורף תשפ"א, בשבוע הבא, ב-24 בחודש, תיערך בחינת הבגרות בע"פ בשפה האנגלית, ובעוד כשבועיים, ב-1 בפברואר תיערך בחינת הבגרות במתמטיקה. המשרד יפרסם הנחיות מסודרות לאופן ההיבחנות, תוך התאמתן להנחיות הבריאות. 

יעל אודם השתתפה בהכנת הידיעה