שלושה ישראלים זוהו אתמול (שלישי) כנשאים של המוטציה החדשה שהתגלתה בניו יורק, שבה זוהו המקרים הראשונים כבר בחודש נובמבר, ומתחילה לאחרונה להתפשט במהירות גוברת. כעת בצל פתיחת השמיים, אגף המודיעין מתריע מפני התפשטות של הנגיף גם בישראל, בעקבות "קשרי התעופה הענפים בין ישראל לניו יורק".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי מה שידוע עד כה, המוטציה מניו יורק דומה במאפייניה למוטציה הדרום אפריקנית, שנחשבת למעט יותר עמידה בפני הנוגדנים שנוצרים בגוף בעקבות הדבקה בנגיף או חיסון. בשונה מהמוטציה הבריטית, בשלב זה אין עדויות לכך שהווריאנט מניו יורק מידבק יותר או גורם למחלה קשה יותר. 

למרות שהמוטציה מוכרת כבר כמה חודשים, הצוותים הרפואיים של אוניברסיטת קולומביה דיווחו על "עלייה עקבית בשיעור הימצאות הווריאנט בדגימות בשלושת החודשים האחרונים". לפי המחקר שערכו, "הדאגה העיקרית מהמוטציה היא מכך שהשפעתה על חלבוני המעטפת בנגיף תגרום לחיסונים להיות פחות יעילים נגדו". עם זאת, הזן לא פיתח עמידות מוחלטת לחיסון ולכן עדיין אינו מדאיג במיוחד. 

התחסנות נגד קורונה (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
"למה להדאיג את הציבור?". מתן חיסון נגד קורונה | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

ד"ר אורן קובילר, מאוניברסיטת תל אביב וחבר עמותת 'מדעת' לקידום בריאות הציבור, הסביר בשיחה עם N12 כי "יש ככל הנראה ירידה בקישור הנוגדנים שנוצרים בעקבות ההדבקה או החיסון לווריאנט מניו יורק, אבל אין הוכחות במציאות שזה אכן פוגע ביעילות החיסון, ולכן בשלב זה אין צורך להיות מוטרדים במיוחד".

"החיסונים יעילים גם נגד המוטציות שהתגלו"

בתחילת השבוע אמר ראש הממשלה נתניהו כי הוא מתכוון להביא לישראל עוד כ-36 מיליון חיסונים בתקופה הקרובה, והסביר כי "החיסון תקף לחצי שנה עד שנה, ובלי עוד חיסונים הקורונה תחזור בעוד חצי שנה בסבבים אין-סופיים של סגרים, מחלות ומוות". אך לפי המומחים, בכלל לא בטוח שעשרות החיסונים שאותם מתכוון נתניהו לרכוש באמת נחוצים.

פרופ' צביקה גרנות, מהפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית, הוסיף כי "אף מחקר עוד לא הצביע על כך שהחיסון יעיל רק לחצי שנה. באותה מידה, אף אחד לא הוכיח שבכל חצי שנה תגיע מוטציה חדשה שנצטרך חיסון חדש נגדה - כי בינתיים החיסונים יעילים גם נגד המוטציות שהתגלו".

לדבריו, "יש כאן מגמה של הפחדת הציבור, מכיוון שקל יותר לשלוט בתודעה של ציבור מפוחד". הוא הוסיף כי "אמרו לנו שנראה גופות ברחובות וזה לא קרה, הפחידו אותנו עם אלפי מונשמים וזה לא קרה - גם כעת ההפחדות לגבי המוטציות אינן רלוונטיות - החיסונים עובדים נגדן, לפחות בשלב הזה".

פרופ' גרנות הסביר כי תהליך היווצרותן של מוטציות בנגיפים הוא טבעי, ואין מה לחשוש מכל התפתחות בנושא. "מעגל מקבלי ההחלטות מנסה להפחיד את הציבור, גם כשאין בסיס מדעי מאחורי הדברים. זה לא מפתיע שיש מוטציות חדשות, וזו תעודת עניות למדינת ישראל שאנחנו לא מצליחים לסגור את הגבולות שלנו כמו שצריך". עם זאת, הבהיר פרופ' גרנות כי "כל עוד לא הגיעה מוטציה שהוכח כי החיסון לא יעיל נגדה, למה להדאיג את הציבור?".