פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש קיים היום (ראשון) תדרוך מיוחד, שבו התייחס לשורה של נושאים - ביניהם הירידה בתחלואה, ההיערכות ליום הבחירות ולחג הפסח וכן סוגיית המסכות, שלדבריו חובת עטייתן צפויה להישאר, למרות הנתונים המעודדים ומבצע ההתחסנות הרחב. "אנחנו סבורים שזה עדיין מוקדם מדי, ההחלטה לגבי המסכות תתקבל בצורה מושכלת וכשנדע יותר על הדבקות בקרב מחוסנים", אמר הפרויקטור. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"לבדיקות המהירות - חשיבות גדולה, ייכנסו לשימוש השבוע"

"אכן הנתונים בירידה ואנחנו שמחים על כך, אבל הם עדיין לא כאלה שיכולים לאפשר לנו שינוי בהנחיות", הסביר פרופ' אש ביחס למסכות. הוא הוסיף כי "יעילותן הגדולה היא בקרבה, באינטראקציה בין אנשים ובתוך מקומות סגורים". בתשובה לשאלה שהופנתה אליו, אמר פרופ' אש שטרם נקבע דיון בנושא הסרת המסכות.  

בדיקות קורונה מהירות (צילום: דוברות כללית)
הבדיקות המהירות יוצאות לדרך: "חשיבות גדולה" | צילום: דוברות כללית

עוד התייחס הפרויקטור לבדיקות המהירות, ואמר שייכנסו לשימוש כבר השבוע: "אנחנו רואים בבדיקות המהירות חשיבות גדולה לאפשר לאלה שמסיבות שונות לא יכולים להתחסן, או כאלה שעדיין לא התחסנו, להיכנס לאירועים השונים". הוא הדגיש שהמטרה היא בעיקר לסייע לילדים, שבשלב זה אינם יכולים לקבל את החיסון.

פרופ' אש: "צפויה לנו תקופה מאתגרת; נערכנו היטב לבחירות"

בפתח דבריו, פרופ' אש העביר מסר מרגיע: "למרות הפתיחה הרחבה של המשק לפני כשבועיים - אנחנו לא רואים סימנים של עלייה בתחלואה ובמקדם ההדבקה". הוא הדגיש שבמשרד הבריאות יעקבו אחרי נתוני התחלואה בשבועיים הקרובים, לאחר הפעימה הרביעית של ההקלות עם צמצום הגבלת ההתקהלות באירועים השונים. 

הבחירות שיחולו מוחרתיים וחג הפסח שיחל בשבת גם הם מעלים את רף ההיערכות, ולגביהם אמר הפרויקטור: "צפויה לנו תקופה מאתגרת, שצריך לקרוב בה אחרי הנתונים. בעת הזו - כולם צריכים לנהוג באחריות ולהקפיד על ההנחיות; אם נצטרך - נלך אחורה".

המדריך ליום הבוחר (צילום: רויטרס)
בחירות בצל הקורונה: "נערכנו בצורה טובה, לא צפויה עלייה בתחלואה" | צילום: רויטרס

"נערכנו בצורה טובה לבחירות", טען פרופ' אש. "אני מקווה מאוד שההתנהלות בכל הקלפיות תהיה בהתאם לתו הסגול, וגם שתהיה התנהלות טובה בקלפיות החולים והמבודדים". הוא סיכם ואמר: "אני מעריך שלא תהיה תחלואה". 

הפרויקטור על פתיחת השמיים: "פועלים למנוע כניסה של מאומתים ומוטציות"

כששאלנו את פרופ' אש על סוגיית פתיחת השמיים ועל אכיפת הבידוד, ענה: "אנחנו עוסקים בזה בצורה אינטנסיבית יותר, בגלל איום המוטציות. יש היום אכיפה מהודקת יותר של המשטרה, אנחנו בתהליך מתקדם של הכנסת האמצעים האלקטרוניים". בהמשך הוסיף: "אנחנו עושים פעולות שונות כדי למנוע כניסה של מאומתים ושל וריאנטים מסוכנים".