מקום לדאגה? כבר יומיים ברציפות שמקדם ההדבקה בקורונה בישראל נמצא בעלייה - מה שהוא ככל הנראה תוצאה של פתיחת המשק בשבועיים האחרונים. מקדם ההדבקה שמדאיג את בכירי משרד הבריאות אמנם עוד רחוק מלהגיע ל-1, אך הנתונים מהשבוע הזה מהווים סימן לחשש לקראת הבאות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

רק לפני כמה ימים, עמד מקדם ההדבקה על 0.79 - ואתמול (שלישי) כבר טיפס ל-0.86. המשמעות היא שכל 100 חולי קורונה מדביקים 86 אנשים אחרים. המגפה אמנם מתכווצת, אבל בקצב איטי יותר מכפי שחווינו בשבוע שעבר. בחלוקה למגזרים, לעומת זאת, ניתן להבחין בהבדלים משמעותיים: בזמן שבמגזר הכללי ובמגזר החרדי מקדם ההדבקה עדיין נמוך מאד, במגזר הערבי הוא נושק ל-1 - מה שמעלה את הממוצע הכלל ארצי משמעותית.

ולכך צריך להוסיף גם את נתוני המתחסנים: 4 מיליון ו-400 אלף ישראלים כבר מחוסנים - ובכל יום שעובר, עוד 75 אלף ישראלים מצטרפים למעגל המחוסנים, ועדיין לא ברור מה תהיה ההשפעה של מבצע החיסונים על היקף ההדבקה בקורונה ועל מקדם ההדבקה.  

התחסנות נגד קורונה (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
ההשפעה של החיסונים על מקדם ההדבקה טרם ברורה | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

עם זאת, נתונים של מספר החולים במצב קשה, מעידים על היעילות הגדולה של מבצע החיסונים: שיעור האנשים שמגיעים למצב קשה נמוך יותר משמעותית. במהלך אוקטובר, 45 מכל 1,000 חולים הגיעו למצב קשה. היום, רק 18 מכל 1,000 מאומתים. גם אם יהיו יותר נדבקים, אנחנו לא נראה את זה בבתי החולים - באותו אופן שראינו עד עכשיו.

ישראל מצויה כעת בשגרת קורונה מבלבלת: מצד אחד, הקלות ופתיחה של המשק שיובילו לעלייה בתחלואה - אך מצד שני, מבצע חיסונים מרשים שיעילותו על מצב החולים הקשים ברורה למדי - אך עדיין לא ברור כיצד הוא ישפיע על מקדם ההדבקה.