מבצע חיסוני הקורונה עבר הבוקר (ראשון) לחלקו השני, במסגרתו כל מי שקיבל את מנת החיסון הראשונה יגיע כדי לקבל את מנת החיסון השנייה. בשלושת השבועות הקרובים צפויה האטה משמעותית בקצב עליית המתחסנים כדי לשמור את החיסונים שנותרו עבור מי שכבר קיבל את המנה הראשונה. לפי נתוני משרד הבריאות העדכניים, מיליון ו-817 אלף ישראלים כבר קיבלו את מנת החיסון הראשונה. בכירי קופות החולים שמנהלים את המבצע עושים סדר בשאלות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

איפה מקבלים את מנת החיסון השנייה?

על פי מסמך הנחיות שהפיצה ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, "כל גוף – קופה, בית חולים, מד"א, או בית אבות שחיסן במנת החיסון הראשונה – אחראי על חיסון המנה השנייה". כלומר יש להגיע בהתאם לזימון, למקום שבו קיבלתם את החיסון הראשון. 

האם ממשיכים לחסן במנה הראשונה?

כלנית קיי, מנהלת מבצע חיסוני קורונה בכללית וראש אגף סיעוד בקהילה, השיבה: "יש ברשותנו מלאי קטן של חיסונים עבור המנה הראשונה, לכן במקומות בהם נותרו חיסונים עודפים, נחסן את אוכלוסיות היעד אבל לא בהיקפים גדולים. זה המצב עד שנקבל הודעה ממשרד הבריאות על קבלה של משלוח נוסף. לכן המנות הראשונות יינתנו בימים הקרובים רק במקומות נקודתיים, מכיוון שההנחיה היא לשמור את החיסונים שנותרו עבור המנות השניות שנקבעו".

בקופת החולים מכבי הוסיפו כי ישנם תורים של אוכלוסיות היעד שנקבעו עד 16 בינואר למנת החיסון הראשונה, ולאחר מכן ההתמקדות תיעשה רק במנת החיסון השנייה.

מרכז המתחסנים, חיסון לקורונה, חיסונים (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
חיסון נגד קורונה. ארכיון | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מה קורה אם מתחסן לא מגיע בזמן לתור שנקבע לו?

לפי ההנחיות של משרד הבריאות וארגון הבריאות העולמי מנת החיסון השנייה צריכה להינתן בין היום ה-21 ליום ה-28 מהמועד הראשון. כלנית קיי הסבירה: "אם בן אדם מרגיש לא טוב או בבידוד אנחנו מבקשים ממנו לא לבוא, אנחנו נשמור את המנה השנייה עד היום ה-35 מהמנה הראשונה לכל מתחסן. אם בן אדם לא הגיע גם אחרי המועד הזה, המנה שלו תועבר למישהו אחר. במקרים חריגים של בידוד או נסיבות מיוחדת תינתן הארכה קצרה נוספת".

מתי ירחיבו את החיסונים לאוכלוסיות נוספות?

"בהמשך השבוע נתחיל לחסן את המורים בהתאם להנחיה של משרד הבריאות ונתחיל להיערך בהתאם לדרישות גם מול האוכלוסייה הזו", הסבירה קיי, "לגבי אוכלוסיות נוספות – הדבר יתאפשר בהתאם להגעת משלוחי חיסונים נוספים".

ד"ר אנג'לה עירוני, ראש מחוז השרון במכבי שחיסנה הבוקר את פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש במנת החיסון השנייה, הסבירה: "לפי מה שאנחנו מבינים אמורים להגיע כבר בסוף ינואר חיסונים נוספים ובתחילת פברואר מסה גדולה יותר. ההערכה שלנו היא שעד פברואר נתחיל לפתוח את החיסונים לכולם אבל הכול יהיה תלוי בהגעת מלאי החיסונים למדינת ישראל".

מי הבא בתור בתעדוף החיסונים?

החל מהשבוע הבא יצטרפו לזכאות לחיסון גם חולים כרוניים מעל גיל 50. הבאים בתור אחריהם יהיו בני 50 ומעלה, כולל אנשים בריאים. קופות החולים ממליצות למשרד הבריאות לפתוח את החיסון לחולים כרוניים גם ללא קשר לגיל.

מרכז המתחסנים, חיסון לקורונה, חיסונים, הקורונה ביש (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
חיסון נגד קורונה. ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תוך כמה זמן תסתיים חלוקת המנה השנייה לאלו שכבר התחסנו?

ההערכה היא שתוך כשלושה שבועות מהיום, יהיה ניתן לחסן במנת החיסון השנייה את כל האוכלוסייה שכבר קיבלה מנת חיסון ראשונה. "יש היענות מאוד גדולה של האוכלוסייה", ציינה ד"ר אנג'לה עירוני, "עם זאת, ברור לנו שיהיו אנשים שמאיזו שהיא סיבה לא יבואו לקבל את המנה השנייה. השבוע אנחנו מוסיפים את עובדי החינוך המיוחד ועובדי הוראה בכלל. כדי לא לאבד את המומנטום צריך לחסן מסה גדולה של אנשים בתקופה קצרה, כך נוכל להיות המדינה הראשונה בעולם שמגיעה להישג של חיסון עדר". 

אם נדבקתי בקורונה האם אקבל את מנת החיסון השנייה?

התשובה היא לא. על פי ההנחיות הנוכחיות של משרד הבריאות, מי שחלה בקורונה לאחר מנת החיסון הראשונה – לא יקבל את מנת החיסון השנייה. אם מטופל הוזמן לקבל את החיסון ולא הגיע, קופת החולים תבדוק אם מדובר בסיבה רפואית או בסיבה אחרת.  

כמה מבוטחים שקיבלו את מנת החיסון הראשונה יקבלו בשבועות הקרובים את מנת החיסון השנייה?

-בקופת החולים כללית יקבלו את מנת החיסון השנייה כ-800 אלף בני אדם

-בקופת החולים מכבי יקבלו את מנת החיסון השנייה כ-383,300 בני אדם

-בקופת חולים מאוחדת כ-176 אלף יקבלו את מנת החיסון השנייה

-בקופת החולים לאומית כ-113 אלף בני אדם יקבלו את מנת החיסון השנייה

-בבתי החולים ובבתי האבות במסגרת מבצע מגן אבות ואמהות יקבלו את מנת החיסון השנייה 344 אלף ו-700 בני אדם