שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר היום (רביעי) כי נבחנת האפשרות להעביר חקיקה שתאפשר למעסיק לא לאפשר לעובדים לא מחוסנים להגיע לעבודה, או לחלופין, לכאלו שלא ביצעו בדיקת קורונה בתוקף של 48 שעות. עוד הוסיף כי גם השנה צפויות הגבלות על חגיגות פורים: "כדי שפורים לא יהפוך ל-ט' באב של הידבקות – השמחה צריכה להיות מצומצמת".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לקראת מרד העסקים - אדלשטיין מתריע: "לא נהסס להפעיל את חוק הקנסות"

אדלשטיין קרא לכלל האוכלוסייה שטרם עשתה זאת לגשת ולהתחסן, ובמיוחד למורים: "החובה שלי לדאוג לבריאות של כל ילדי ישראל". לגבי מקומות העבודה, טען שנבדקת האפשרות להעביר בחקיקה אפשרות שתמנע כניסת עובדים לא מחוסנים למקומות העבודה: "אנחנו בודקים אם יש צורך בחקיקה שתעניק למעסיק את הזכות הזו".

הוא הוסיף שמתווה התו הירוק, שמעניק הטבות למתחסנים, עומד מבחינתו על הפרק: "אני בוחן  שהתו הירוק ייכנס לתוקף בקרוב, בחלק מהמקומות יפעל רק לגבי המתחסנים או כאלה שהחלימו".

"יש תחומים חיוניים שאי אפשר למנוע את הכניסה אליהם מכלל אזרחי ישראל", הסביר השר. "אבל יש לא מעט דברים נוספים שנפתח בקרוב ובוודאי לא נוכל לגרום לקריסת המעבדות כי אנשים לא מצאו זמן ללכת להתחסן; ממליץ בחום לכל מי שרוצה ליהנות ממלונות, חדרי כושר וחלק מהתרבות – ללכת ולהתחסן".

לימודים בזמן קורונה (צילום: יוסי זליגר, פלאש/90 )
"מורים שלא יתחסנו - ייבדקו כל יומיים" | צילום: יוסי זליגר, פלאש/90
חדר כושר קורונה (צילום: AP)
לקראת הפעלת התו הירוק? "מי שמעוניין ליהנות מחדרי כושר - שייתחסן" | צילום: AP

באשר לבעלי העסקים שהודיעו שיפתחו את שעריהם בניגוד להנחיות, אדלשטיין הדגיש: "אני ממליץ לכל אותם בעלי עסקים וראשי רשויות שחושבים שהם פרופסורים לאפידימיולוגיה ורפואה – אני ממליץ להיזהר". הוא הוסיף והזהיר: "העברנו את חוק הקנסות, ואנחנו לא נהסס להפעיל את החוק הזה – לאלה שיפרו את ההנחיות".

"כדי שפורים לא יהפוך לתשעה באב של הדבקות - השמחה תהיה מצומצמת"

חג פורים המתקרב עורר לא מעט סימני שאלה – האם בצל מבצע החיסונים הנרחב, ישראל תוכל לחגוג השנה ללא הגבלות? אדלשטיין מיהר להוריד את רף הציפיות, והתריע: "כדי שפורים לא יהפוך לט' באב של הידבקות השנה – השמחה צריכה להיות מאוד מצומצמת, בלי התקהלויות, בלי ריקודים ובלי מסכות פורים – אלא עם המסכות שהתרגלנו אליהן".

אך עם זאת, אדלשטיין הדגיש שלמרות הדאגה - טרם התקבלו החלטות סופיות סביב אופי החגיגות הצפוי: "אנחנו מאוד מודאגים, אבל עדיין לא באנו עם המלצה מעשית. יש עוד זמן, נעריך את מצב התחלואה ונודיע בסמוך לחג אם יהיו הגבלות ואיזה יהיו".

מחסום, שוטר, סגר, קורונה, ישראל, משטרה (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
המגבלות יחזרו בפורים? | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

גם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, הדגיש את חשיבות ההתחסנות ומניעת ההתקהלויות בפורים כאמצעי חזרה לשגרה: "יש תחלואה רבה מאוד, והדרך יחידה למגר את המחלה היא לא להתקהל – גם בחג הפורים. הדבר השני הוא להתחסן, ואני מפציר בציבור לעשות זאת".