האזרחים שיסכימו להתחסן נגד נגיף הקורונה ואלו שהחלימו מהנגיף צפויים לזכות להטבות, כך פורסם אמש (רביעי) במהדורה המרכזית. הנושא יוסדר באמצעות אפליקציה, שתחל כפיילוט בתחילת חודש ינואר רק בכניסה לעיר אילת. במסגרת הפיילוט, יינתן פטור מבדיקה בכניסה לאיי התיירות הירוקים. המתחסנים והמחלימים צפויים לקבל גם פטור מבידוד לאחר מגע עם חולה מאומת, וגם לאחר חזרה לישראל ממדינה אדומה. נוסף על כך, יינתן פטור מבדיקות בטיסות לחו"ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מנגד, גורמים במשרד הבריאות מסבירים שיש בעיה לא פשוטה בעניין ההטבות. "אנחנו לא יודעים שהחיסונים ב-100% עובדים ומה בדיוק הם עושים, ולכמה זמן זה נמשך, ובנסיבות כאלה לתת למתחסנים אישור חופשי ללכת למסעדות, בתי קולנוע, הופעות וכו' - זה עדיין מוקדם ומסוכן מדי", הזהירו הגורמים. לדבריהם, אין אף מדינה בעולם שאימצה מדיניות הדומה לזו בנוגע לחיסונים: "אפילו ארגון הבריאות העולמי עוד לא קבע מה המדיניות שלו בנושא".

החיסון של חברת מודרנה (עיבוד: רויטרס_)
החיסון של מודרנה יגיע רק באפריל | עיבוד: רויטרס_

נושא ההטבות עולה על סדר היום לאחר שבמשרד הבריאות עדכנו את מנהלי בתי החולים שעד סוף חודש מרץ יגיעו לישראל 4 מיליון חיסונים נוספים של חברת פייזר, כך פורסם אמש לראשונה בהמהדורה המרכזית. בכך, ישראל עשויה להגיע לחסינות עדר הרבה לפני מדינות אחרות. בהמשך לפרסום הקודם בנושא, מנות החיסון הללו יצטרפו לכמעט 4 מיליון מנות חיסון שצפויות להגיע עד סוף דצמבר.

במשרד הבריאות ציינו כי חיסונים אחרים של חברות כמו מודרנה, אסטרהזניקה ואחרים, יהיו זמינים רק בתחילת חודש אפריל, גם אם יקבלו אישור בימים הקרובים. הסיבה לכך: כל מיני סעיפים של מועדי אספקה שנחתמו בחוזים הסודיים עם חברות החיסונים. פייזר סיכמה עם ישראל תחילה על קבלה של 3.8 מיליון מנות חיסון, שמספיקים ל-1.9 מיליון אזרחים. כעת, עם המשלוח הנוסף שצפוי להגיע, מנות החיסון יספיקו ל-4 מיליון אזרחים ישראלים עד סוף חודש מרץ.

נתב"ג, נמל התעופה בן גוריון, קורונה, טיסות, טיסה (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
מתחסנים יטוסו ללא בידוד ובדיקה, אילוסטרציה | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90

המדריך המלא לחיסונים

במקומות רבים ברחבי הארץ החלו היום במבצע הכנת מתחמי החיסון, לקראת המתחסנים הראשונים שיגיעו בשבוע הבא. הזריקה הראשונה תינתן כבר ביום ראשון לעובדי בתי החולים. בשבועות הקרובים יינתנו רק בבית החולים איכילוב בתל אביב כ-3,000 חיסונים, וזה מצריך הכנה והיערכות נרחבת.

אם לא יהיו שינויים בלתי מתוכננים, ויכולים להיות, כבר ביום רביעי יוגדל מעגל המתחסנים: תחילה יחוסנו אנשים בני 60 ומעלה, מטפלים בקשישים ואוכלוסיות בסיכון כמו מושתלי ריאה. בשלב השני יתחסנו קבוצות סיכון נוספות כמו חולי סכרת, השמנת יתר וקבוצות בחשיפה גבוה. בהמשך יתחסנו גם מורים וגננות, וכן עובדים סוציאליים, גופי הצלה ושב"ס.

החיסונים מגיעים לארץ (צילום: Marc Israel Sellem/POOL‏, החדשות12)
עוד 4 מיליון חיסונים לישראל, ארכיון | צילום: Marc Israel Sellem/POOL‏, החדשות12

בקופות החולים מדווחים שאזרחים רבים מתקשרים בעצמם ומבקשים להתחסן. ההערכה היא שבעוד שניים-שלושה שבועות החיסונים יהיו נגישים לכולם, בהתאם לביקוש ומספר החיסונים הנוספים שיגיעו בעתיד לישראל. לאחר מכן נוכל להזמין תור דרך קופת החולים, בדומה לחיסון שפעת סטנדרטי.

בדיקת קורונה עם תוצאות בתוך 15 דקות (צילום: מתוך "חדשות הבוקר עם ניב רסקין", קשת12)
עמדות הבדיקה יהפכו לחיסון, ארכיון | צילום: מתוך "חדשות הבוקר עם ניב רסקין", קשת12

בקופת החולים מכבי התכנון הוא לחסן 300 עמדות ב-70 מתחמים בכל רחבי הארץ. הם מתכננים לחסן 25 אלף אנשים ביום, לאזורים הרחוקים הם יגיעו עם קרוון ייעודי.

בקופת חולים כללית מתכננים להקים כ-400 נקודות חיסון ברחבי הארץ שיוכלו לחסן עד כ-40 אלף ישראלים בכל יום. בסוף החיסון יוכלו המתחסנים להצטלם ולהפיץ את הבשורה ברשתות החברתיות.

בקופת חולים לאומית יפרסו 60 נקודות חיסון בכל רחבי הארץ ו-4 ניידות נוספות שיסתובבו ברחבי ישראל.   

לקופת חולים מאוחדת יהיו 70 מרפאות ו-4 ניידות.