פרויקטור הקורונה, פרופסור רוני גמזו, נאלץ להתנצל אמש אחרי שגינה את אירוע החתונה בגבעת זאב וחיזק את ידי השוטרים. "פעילות המשטרה היא מסר לכל מי שמיישם אירועים בחוצפה ובחוסר רגישות", אמר בתגובתו הראשונית. לאחר שעה קלה, עם התגברות הזעם והכעס של הפוליטיקאים החרדים, הוא נאלץ לחזור בו. "התגובה נמסרה על בסיס מידע שגוי וחלקי שהובא בפני פרופסור גמזו", נכתב בהודעה רשמית של "מגן ישראל", והגיבוי המלא בשוטרים התחלף במילים "יש לנהוג באיפוק אך בנחישות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

זאת לא הפעם הראשונה שפרופסור גמזו נאלץ להתנצל על אמירות שעוררו סערות תקשורתיות וציבוריות. עם כניסתו לתפקיד, ב-1 באוגוסט, גמזו פרסם מכתב התנצלות לכלל עובדי משרד הבריאות, על רקע הביקורות הקשות שהשמיע בכלי התקשורת. עיקר הביקורת הייתה במסיבת העיתונאים שכינס, ובה טען כי המשרד כשל בטיפול במגפה, בין השאר בכל הנוגע לחקירות אפידמיולוגיות. "לעיתים המעשים, ההחלטות המהירות והפרשנות התקשורתית, עלולים להפריע לעשייה. אנא מכם הימנעו מלהתעסק באמירות תקשורתיות וברגישויות מיותרות. אני מתנצל מראש על כל תחושת פגיעה", כתב לעובדים.

פרופ' רוני גמזו, פרויקטור הקורונה (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
גמזו התנצל בפני עובדי משרד הבריאות: "אני מתנצל מראש על כל תחושת פגיעה" | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

לא חלפו שבועיים - ועוד הסתבכות, הפעם בתקינות פוליטית בעייתית, כשאמר ב-16 באוגוסט בראיון ל-ynet כי מגפת הקורונה פגעה בחברה הערבית "כמו פיגוע המוני". לאור הסערה וקריאות לפיטוריו של פוליטיקאים ומנהיגי ציבור מקומיים, גמזו כינס מסיבת עיתונאים, התנצל ואמר: "לא היה צריך להשתמש במילה פיגוע".

ההתנצלות בפני הרב קניבסקי: "מצר על אי ההבנה"

עברו שלושה שבועות, וב-7 בספטמבר, נאלץ גמזו להתנצל שוב, הפעם בפני הרב קניבסקי. גמזו הודה כי לאחר שנבר שוב בפרטים, הרב אכן לא נתן הוראה שלא ללכת להיבדק. "מבדיקה שערכתי עולה כי אין ולא ניתנה הוראה של הרב קניבסקי שלא להיבדק, אלא מדובר בהחלטה שניתנה על דעת מספר רבנים ביחס למקרים נקודתיים בקרב בני ישיבות השוהים בקפסולות סגורות לאחר שעשו בדיקת קורונה, ובהתאם לנהלים שנקבעו מראש", אמר גמזו והתנצל: "לפיכך, אני מצר על אי ההבנה בעקבות הפרסום המוטעה בשם הרב קניבסקי, אותו אני מכבד ומוקיר, וחוזר בי מדבריי".

עוד שלושה שבועות חלפו, 27 בספטמבר, ובפוסט שהעלה לפני יום כיפור לפייסבוק של בית החולים איכילוב, שאותו הוא מנהל, גמזו שוב התנצל, ברוח החג. "בעת הזו של סליחה ומחילה - אבקש זאת מכל אזרח ואזרחית במדינת ישראל על שלא הצלחתי למנוע את הסגר המלא", כתב גמזו. בדבריו גם הביע חרטה וביקש סליחה מהציבור החרדי, על רקע הטענות שהתנכל לו. "סליחה מיוחדת מהציבור החרדי שראה באמירותיי ובהחלטותיי פגיעה בו, בקהילתו ובמנהגיו. כל מה שאמרתי, המלצתי או החלטתי נבע מניסיוני למנוע פיקוח נפש בכל ציבור בישראל". הוא הוסיף: "אני מתנצל בפני החברה החרדית אם היא הרגישה שאנחנו קובעים ערים אדומות נגדם. זה לא היה נגדם אלא רק כדי להילחם בקורונה".