אכיפת הגבלות הקורונה בחתונה ההמונית בגבעת זאב אמש (רביעי) הובילה לעימות חריף בין ממונה הקורונה, פרופ' רוני גמזו, לבין חברי כנסת ושרים מהמגזר החרדי. במקביל, השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, הודיע כי ייפתח בבדיקה לבירור האירועים, ומ"מ המפכ"ל הגיב למתקפות על המשטרה: "צר לי שבמקום לגנות את אלו המפירים את התקנות ופוגעים באוכפים אותן, יש מי שבוחרים להשתלח בשוטרים ולהכפיש". זמן קצר אחרי המתקפה נגדו - פרופ' גמזו התנצל על תגובתו הראשונית לאירוע: "התגובה נמסרה על בסיס מידע שגוי וחלקי שהובא בפני".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

האירוע החריג החל כאשר שתי שוטרות הגיעו לחתונה המונית שהתקיימה בניגוד להנחיות באחד הבתים ביישוב גבעת זאב. השתיים, שניסו לעצור את החגיגה, הותקפו על ידי הנוכחים והזעיקו כוחות נוספים למקום. בין הצדדים התפתח עימות אלים שתועד בסרטונים רבים, במהלכו אף נזרקו בקבוקי זכוכית לאוויר. שני אזרחים ושוטר נפצעו ונזקקו לטיפול רפואי. אחיה של הכלה, שנפצע בפניו, נעצר לאחר שתקף שוטרים. עם עזיבת השוטרים את המקום, החתונה נמשכה אל תוך הלילה באין מפריע.

מפקד מרחב ציון במשטרה, תנ"צ עופר שומר, הגיב לאירועים וגיבה את השוטרים. "התקבלו מספר קריאות על חתונה בלתי חוקית שמתקיימת בגבעת זאב", תיאר. "שוטרים שהגיעו למקום הבחינו שמדובר בחתונה פרטית שמתקיימת עם כמות אנשים מעבר למותר בחוק". לדבריו, "השוטרות נכנסו פנימה על מנת לפזר את החתונה, אולם נתקלו ביחס עוין ובהתנגדות מצד המשתתפים ובעלת המקום".

"כתוצאה מכך, השוטרות הפעילו שיקול דעת", המשיך תנ"צ שומר. "הן יצאו החוצה, הזעיקו כוחות נוספים ונכנסו פנימה בכוחות מתוגברים על מנת להשתלט על האירוע, לפזר את המתקהלים ולרשום דוחות. השוטרים נתקלו ביחס עוין ואלים במיוחד, הושמעו כלפיהם איומים ונזרקו לעברם חפצים שונים כולל בקבוקי זכוכית".

"בעת הניסיון לעכב את בעלת הבית, בנה התנגד בצורה קשה ביותר למעצרו וכתוצאה מכך השוטר והחשוד החליקו על הרצפה, החשוד נפצע קלות וכן השוטר נפצע בכמה מקומות", הוא הוסיף. "לא רק שהמשתתפים הפרו את ההנחיות ביודעין, אלא התנגדו לכוחות המשטרה שבאו בסך הכול לאכוף את התקנות". לדבריו, המשטרה "תמצה את הדין עם אלו הבאים לתקוף שוטרים".

תקליטן שעבד באירוע סיפר על הנסיבות שהובילו לעימות האלים. "אני לא בא לתפוס צד, שמרנו פה על הכללים", אמר ל-N12. "היו פה אולי 70-60 אנשים בבית והשוטרים באו בטוב, לבדוק. ואז התחילו צעקות, סתם - הם (החוגגים) היו יכולים לגמור את האירוע בשקט, בלי ריקודים. ואז פתאום הוא בא ונתן 'בומבה' לשוטר, מפה הדברים רק הידרדרו. השם יעזור. הגיעו שש ניידות, 30 יס"מניקים".

הפרויקטור גמזו הגיב תחילה בחריפות לחתונה בגבעת זאב ואמר: "פעולת המשטרה היום היא מסר לכל מי שמיישם אירועים בחוצפה וחוסר רגישות. סוג האכיפה הזו יימשך. אין לנו סובלנות להתקהלויות המוניות ולחתונות, ואנחנו לא ניתן שתופעות כאלה שליוו אותנו ביולי אוגוסט יחזרו על עצמם. ‏מחזק את ידי השוטרים. יודע שזה מורכב וקשה. אני לא מצר על טענות המשפחה. כל מי שיוזם חתונה בעת הזאת ייקח בחשבון שהוא מסכן חיים בכל היבט שהוא. גם בהידבקות בקורונה וגם בצורך שלנו לפרק את החתונה ויהי מה".

יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, הגיב בזעם על הודעתו של ממונה הקורונה: "צר לי שפרופ׳ גמזו הביע תמיכה בפעילות האלימה הערב בחתונה בגבעת זאב. זו חוצפה שאין כדוגמתה. מדוע פרופ' גמזו לא תמך בפיזור אלים של ההפגנות? מדוע לא תמך בנקיטת אלימות בעקבות ההתקהלויות בחופי הרחצה? מדוע פרופ' גמזו לא קורא לסגור באלימות חנויות של בעלי עסקים שמפירים סגר ברחבי הארץ? רק הפיזור האלים של שוטרים עם רובים בחתונה בגבעת זאב, שלא הייתה צריכה להיערך, גרמה לך לפרסם הודעה תמיכה? בושה וחרפה".

 

מסביבת ח"כ יעקב ליצמן נמסר: "פרויקטור הקורונה גמזו שמצדיק השתוללות ברברית של פלוגת שוטרים חמושים ואלימים שהורסים חתונה ופוצעים בני משפחה - מוכיח שהוא איבד את זה הערב. מבחינתנו אין לנו כל מחויבות לעמדותיו והמלצותיו. נקווה שעוד לא שלח מכתב לראש מועצת גבעת זאב נגד החתנים והכלות שמסכנים את היישוב. אנו נשמור על הנחיות החוק למרות גמזו ולא בגללו".

"דרשתי מראש הממשלה ומהשר לביטחון פנים בצורה חד-משמעית כי האירוע ייבדק ע"י גורם חיצוני ושהאמת תצא לאור", הוסיף ליצמן. "מי שצריך לשלם, ייתן על זה את הדין מיידית. אני קורא לציבור להמשיך לשמור על ההנחיות למרות התמונות הקשות ולמרות הכעס של כולנו".

גם סגן השר אורי מקלב תקף את גמזו: "בתור מה אתה מדבר על האלימות הקשה של המשטרה. באיזה סמכות ובאיזה רזומה אתה מדבר על האלימות המשטרתית?! פרופ' גמזו, אזרחי ישראל מעדיפים להתמודד עם הנגיף המסוכן מאשר עם השוטר המסוכן".

ח"כ יעקב אשר תקף גם הוא בחריפות את פרופ' גמזו: "הגיבוי האוטומטי שלך למשטרה הערב מטריד ומקומם, מנין לך מה בדיוק היה באירוע? אני לא זוכר שגיבית את המשטרה בהפגנות ההמוניות והפרועות בבלפור. האובססיביות שלך נגד כל דבר חרדי מעלה תהיות קשות על החלטות 'מקצועיות' שלך לאורך התקופה".

זמן קצר אחרי שהותקף בחריפות, התנצל הפרויקטור על דבריו ואמר: "אני חוזר בי מתגובתי הראשונה, מצטער על אופן התגובה. המשטרה נמצאת במשימה מורכבת וקשה במטרה לשמור על ההנחיות ועל בריאות הציבור. לא ניתן לקיים אירועים כמו חתונה בהתקהלות המונית מבלי לסכן את הציבור. עם זאת יש לנהוג באיפוק אך בנחישות על מנת למנוע הדבקה ותחלואה". 

השר לביטחון פנים אמיר אוחנה התייחס מוקדם יותר לאירועים וכתב בחשבון הטוויטר: "‏צפיתי בכאב רב בתמונות מפיזור החתונה בגבעת זאב, והן אכן תמונות קשות ומצערות. הן קשות ומצערות לציבור, וקשות ומצערות למשטרה. אבדוק את האירוע באופן אישי ומעמיק. לא אחרוץ דין לפני שמלוא הפרטים יהיו בפני. ביקשתי מהמשטרה לקבל את כל המידע הרלוונטי במהירות ונוציא אותו לציבור בהקדם".

ח"כ מקלב: ליברמן מנסה לסחוט את רה"מ (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
סגן השר אורי מקלב | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

זמן קצר אחרי התקרית בגבעת זאב, בחר ח"כ יעקב ליצמן לתקוף את המשטרה ואמר: "אני מזועזע ונדהם מול התיעוד הקשה מחתונה שנהרסה הערב לקול בכי האורחים ובעלי השמחה, בשל אלימות משטרתית קשה. לצד החובה לשמירה על ההנחיות, אין לקבל התנהגות מחפירה כזו של השוטרים במקום. מדובר באיבוד עשתונות, תוך הפעלת כוח מופרז בחוסר חמלה וללא התחשבות מינימלית. השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, אם אמון הציבור במשטרה חשוב לך, תמנה מיידית קצין חוקר לאירוע הקשה והמיותר הזה. לא נוכל לשתוק מול מראות מדממים ובלתי אנושיים אלו, ואין לעבור על כך לסדר היום". 

מ"מ מפכ"ל המשטרה גיבה את השוטרים ושלח עקיצה למי שגינה את התנהלותם: "שוב אנו עדים לתקיפת שוטרים שמבצעים את תפקידם כלפי מי שמפר את החוק ברגל גסה. לצערי במקום שישמע גינוי חריף כלפי אלו המפירים את התקנות ופוגעים בשוטרים האוכפים אותן, יש מי שבוחרים להשתלח בשוטרים ולהכפישם. אני מגבה ומחזק את ידיהם של השוטרים הפועלים למען שמירת שלום הציבור ובריאותו, ומגנה את כל מי שמנסה לפגוע בהם ובפעילותם לאכיפת החוק. אני שב וקורא לציבור כולו לגלות אחריות ולשמור על החוק".

יעקב אשר
ח"כ יעקב אשר

מפקד תחנת רמות במשטרת ירושלים, רפ"ק ברק דדון, התייחס לאירועים: "מדובר בהפרה בוטה מאוד של התקנות. אנו רואים בחומרה רבה כל ניסיון לתקוף שוטרים. אחת מבנות המשפחה תקפה שוטרת ואחר כך אחד מבני המשפחה שתקף שוטרים החליק ונפצע משברי בקבוק זכוכית עם שמן שהושלך לעבר השוטרים. בסופו של העימות האלים הוחלט שלא להתעקש על פיזור ההתקהלות האסורה של החוגגים, כי היה חשש שפעולה כזאת תסתיים עם נפגעים מ-2 הצדדים שכן כמה מהחוגגים היו שתויים. עם זאת - חקירת האירוע הזה תימשך".