במערכת הבריאות הישראלים חושדים כי המוטציה הבריטית קיימת בעשרות בדיקות חיוביות לקורונה בישראל. בעקבות החשד, שעלה לראשונה בשני בתי חולים במרכז הארץ, החלו לבצע ריצוף גנטי לגילוי המוטציה. הערב עדכן משרד הבריאות כי מספר הנדבקים במוטציה בישראל עלה מ-4 ל-5. הבוקר (חמישי) פרסמנו כי עד כה בוצעו בישראל רק 700 בדיקות לגילוי מוטציות, כך מסרו אתמול במשרד הבריאות במענה לפנייה של N12. באותו זמן בוצעו בבריטניה 157,439 ריצופים גנומיים - כמעט פי 225 מישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בבתי החולים אסף הרופא ובית חולים נוסף במרכז הארץ גילו עשרות בדיקות קורונה שלטענת הצוותים הרפואיים "מתנהגות אחרת" ודומות במראה למוטציה הבריטית. בעקבות החשד, החליטו הבדיקות הועברו למעבדה המרכזית לנגיפים בתל השומר לביצוע ריצוף גנטי. במקביל, דיווחו במשרד הבריאות על נדבק נוסף במוטציה, חמישי במספר בישראל. 

אתמול הזהיר בכיר במשרד הבריאות כי המוטציה הבריטית כבר מזמן כאן והיא אחראית לעלייה בתחלואה. אחרי שנודע אמש שלפחות ארבעה ישראלים כבר נדבקו במוטציה, כעת במשרד הבריאות מעוניינים לבצע ריצוף גנומי לחולים במגזר החרדי, שם נרשמה עלייה משמעותית בתחלואה בשבועות האחרונים.

בעוד שבבריטניה הקימו כבר בחודש מרץ את הקונסורציום COG-UK, שתפקידו לרכז את המאמץ לביצוע ריצוף גנומי של וירוס קורונה והעברת המידע לממשלה ולמערכת הבריאות, בישראל זה לא המצב. במשרד הבריאות מסרו לנו אתמול: "כמו במדינות רבות בעולם - לא בוצע ריצוף שיטתי בארץ".

נגיף קורונה (צילום: Corona Borealis Studio, Shutterstock)
בעקבות החשד - ריצוף גנטי לעשרות בדיקות | צילום: Corona Borealis Studio, Shutterstock

רק לפני כמה שבועות, מינה מנכ"ל משרד הבריאות ועדה לאומית לסיקור ואנליזה של פרופילים גנטיים של נגיף הקורונה החדש. תפקיד הוועדה הוא לקבוע הנחיות לשליחת דגימות לריצוף גנטי של נגיף הקורונה והמלצה על מספר הבדיקות ועל מהות הנבדקים. נוסף על כך, תפקידה לגבש תהליך עבודה ולעקוב אחר התוצאות ולהמליץ בהתאם. במילים אחרות - תפקידה של הוועדה לזהות במהרה מוטציות חדשות ולמנוע התפרצות מסוכנת חדשה.

במשרד הבריאות עדכנו כי הוועדה החלה את עבודתה, ותהליכים לריצוף שיטתי החלו - כלומר רק עכשיו החלו. אפילו בארה"ב מובילים על פני מספר הבדיקות שבוצע בישראל, שם בוצעו יותר מ-50 אלף בדיקות למוטציות גנטיות בנגיף.

ברקע תחילתו של מבצע החיסונים הלאומי, חשוב לציין כי החיסונים שפותחו על ידי החברות, ככל הנראה יעילים גם על המוטציה החדשה שכן הם תוקפים את כל החלבון ולא רק חלקים מסוימים ממנו, חלקים בהם שונים בין המוטציות. עד כה חלו בישראל 385 אלף בני אדם ונכון לאתמול חוסנו כ-80 אלף ישראלים.

אתמול עדכנה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי פרייס, שארבעה ישראלים נדבקו במוטציה של הנגיף שהגיעה מבריטניה. בניגוד לדבריה של ד"ר אלרעי פרייס בישיבת הממשלה, לפיהם אחד מהנדבקים לא ביקר בבריטניה ולא ידוע מקור הדבקתו במוטציה החדשה, משרד הבריאות עדכן כמה שעות מאוחר יותר כי בדיקה נוספת שבוצעה העלתה שכל ארבעת המקרים ביקרו באנגליה ושם נדבקו. אחד מהנדבקים שב לישראל טרם חלה חובת הבידוד במלונית.