המוטציה החדשה לנגיף הקורונה התגלתה בישראל: במהלך ישיבת הממשלה שנערכת בשעה זו (רביעי) עדכנה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי פרייס, שארבעה ישראלים נדבקו במוטציה של הנגיף שהגיעה מבריטניה. ההבנה בעולם וגם בישראל לגבי המוטציה החדשה היא שאומנם המוטציה מידבקת יותר - אבל מסוכנת פחות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בניגוד לדבריה של ד"ר אלרעי פרייס בישיבת הממשלה, לפיהם אחד מהנדבקים לא ביקר בבריטניה ולא ידוע מקור הדבקתו במוטציה החדשה, משרד הבריאות עדכן כמה שעות מאוחר יותר כי בדיקה נוספת שבוצעה העלתה שכל ארבעת המקרים ביקרו באנגליה ושם נדבקו. אחד מהנדבקים שב לישראל טרם חלה חובת הבידוד במלונית.

"במעבדה בתל השומר סיימו לרצף עכשיו 4 מקרים שבהם התגלתה המוטציה מאנגליה", אמרה ד"ר אלרעי פרייס לשרים, "3 מתוכם אלו אנשים שהגיעו מאנגליה ועוד מקרה אחד של אזרחית מישראל - לא ברור אם הייתה חשיפה לאדם מאנגליה. זה יתברר בזמן הקרוב".

מאוחר יותר, מסר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, שהישראלי הרביעי שנדבק במוטציה הבריטית לא היה בחו"ל - ושהוא כנראה נדבק בארץ. לדבריו, המוטציה הבריטית מזמן כבר כאן, והיא הסיבה לעלייה בתחלואה במגזר החרדי. 

ראש הממשלה נתניהו אמר בתגובה לחדשות המפתיעות בישיבת הממשלה: "קיבלנו את ההודעה לפני כמה דקות, וזה מוכיח שפעלנו כיאות כשסגרנו את הכניסה לישראל". עוד הוסיף: "ברור שנקטנו בצעדים הנכונים שסגרנו את השמיים ושאנחנו מחייבים את השבים במלוניות. עם זאת, אנחנו צריכים להניח שהנגיף מתפשט כאן. ההנחות הן שהחיסונים בסבירות גבוהה מטפלים גם בנגיף. זה לא משנה - רק מחזק את הדיון כרגע. להמשיך בחיסון המהיר ומהצד השני להגביל את האוכלוסייה. אם נעשה את זה נהיה המדינה הראשונה בעולם שיוצאת מהמגפה".

אכיפה של הגבלות הקורונה (צילום: משרד הבריאות)
4 מקרים של המוטציה התגלו בישראל, השרים התבשרו על כך במפתיע | צילום: משרד הבריאות

"החדשות הטובות הן, לפחות על סמך הערכות של החברות שמספקות את החיסונים, שהחיסונים הללו בסבירות גבוהה - אבל לא מוחלטת - מטפלים בנגיף", הדגיש נתניהו. "את זה נדע רק בעוד כמה ימים, אין לנו ביטחון שכך יהיה - אבל ההסתברות היא שכך יהיה. אנחנו צריכים להמתין כדי לדעת את זה אבל זה לא משנה כי זה רק מחזק את מה שאנחנו דנים בו כרגע, דהיינו - לקדם מהר מאוד את החיסונים שלנו שהם כרגע המהירים ביותר בעולם ביחס לאוכלוסייה ובמקביל להגביל את תפוצת המחלה". 

מוטציה נוספת של נגיף הקורונה התגלתה בדרום אפריקה 

במקביל לידיעה המדאיגה על הגעת המוטציה החדשה של נגיף הקורונה לישראל, שר הבריאות הבריטי, מאט הנקוק, הודיע היום כי ביממה האחרונה התגלתה מוטציה נוספת של נגיף הקורונה, שמקורה ככל הנראה בדרום אפריקה. עד כה התגלו שני מקרים של הדבקות במוטציה החדשה של הנגיף בגופם של שני בני אדם שהגיעו מהמדינה. שר הבריאות הבריטי הורה כי כל מי ששב מדרום אפריקה לבריטניה בשבועיים האחרונים, יחויב להיכנס לבידוד באופן מיידי.

הימים שלפני ההגבלות החדשות, לונדון (צילום: רויטרס)
המוטציה החדשה של הנגיף שהגיעה מבריטניה מדאיגה את העולם | צילום: רויטרס

עוד הצהיר הנקוק כי יותר אנשים ממזרח אנגליה צפויים לחוות את הגבלות הסגר החדשות במדינה, שעתידות להיכנס לתוקפן ב-26 בדצמבר, יממה לאחר חג המולד. "במהלך היום התגלו כאן, בבריטניה, שני מקרי הדבקות במוטציה חדשה של נגיף הקורונה שמקורה בדרום אפריקה". הנקוק הוסיף כי "למדנו שבמקרים כאלה מדובר בעניין של זמן – עדיף לפעול מוקדם יותר". 

"המוטציה החדשה שהתגלתה מדאיגה מאוד מכיוון שהיא מידבקת אפילו יותר מהמוטציה הקודמת שהתגלתה", אמר השר הבריטי. "יתכן כי ישנן מוטציות ספונטניות גם בתוך שרשראות הדבקה בישראל שגורמות לאפקט דומה", אמר פרופ' קובי מורן גלעד, מומחה למיקרוביולוגיה קלינית ולבריאות הציבור מאוניברסיטת בן גוריון ל-N12, "בהיקף הריצוף שמבוצע במשרד הבריאות היום, ייתכן שעדיין לא פגשנו את זה".