הקרב על ההקלות - וההגבלות: ביום שלישי צפויה להיכנס לתוקף ההקלה האחרונה שאושרה - פתיחת כיתות ה'-ו' באזורים ירוקים. בממשלה הזהירו לפני כמה ימים כי "זו הייתה ההקלה האחרונה עד להודעה חדשה" בגלל העלייה במספר החולים, אך אמש (שבת) חלה תפנית כשפרסמנו כי משרד הבריאות תומך בפתיחת כל הכיתות באזורים ירוקים. קבינט הקורונה היה אמור להתכנס כבר היום, אך בשעת לילה מאוחרת הוחלט לדחות את הישיבה ביום אחד: הוא יתכנס ביום שני, והדרישות וכיפופי הידיים צפויים להימשך עד תחילת הישיבה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על מנת שהשרים אלקין ויזהר שי ישלימו את עבודתם בנושא האמצעים הדיגיטליים, כולל ההיבטים המשפטיים הקשורים לנושא, קבינט הקורונה יידחה ליום שני. טרם פורסם הלו"ז לישיבה, אך מסתמן כי שני הנושאים העיקריים שיעמדו על הפרק הם מערכת החינוך - והרחבת המסחר.

מרכזי "ביג" כבר נפתחו באישור הקבינט, ובהם נוצרו תורים ארוכים. היום רוב הקניונים צפויים להישאר סגורים, מלבד שלושה קניונים מקבוצת "עופר" שיפתחו - בבאר שבע, בפתח תקווה ובקריות (הקריון). בקניוני עזריאלי הודיעו שיחכו להחלטת הממשלה - אך מתחו ביקורת על קבלת ההחלטות. רק בסוף השבוע האחרון התירה הממשלה הכנסה של עד 10 לקוחות לחנויות רחוב ורשתות - אך בענף המסחר זועמים וטוענים כי יש להקל על התעשייה ועל הצרכנים.

שחר תורג'מן, יו"ר התאגדות המסחר, האופנה וההסעדה, מתח ביקורת חריפה על ההגבלות - שיוצרות דוחק וסכנת הדבקה: "למרות כל הבקשות שלנו ולמרות התראות חוזרות ונשנות, החליט קבינט הקורונה להגביל את מספר הקונים בחנות ל-10 לקוחות בלבד! כתוצאה מכך, כפי שצפינו נוצרו תורי ענק מחוץ לחנויות עם צפיפות נוראית ובתנאי מזג אוויר בלתי נסבלים".

עשרות אנשים עומדים בתור לחנות רחוב בירושלים (צילום: אריה לייב אברמס)
תורים בכניסה לחנויות רחוב, החודש | צילום: אריה לייב אברמס

"המדיניות גורמת להשמדת המסחר בישראל"

לדבריו, "ממשלת ישראל ממשיכה להתעלל באזרחיה, לקוחות ועסקים כאחד, כשהיא מאלצת אותם להמתין בגשם ובקור ומטילה עליהם מגבלות לא הגיוניות בעליל. זאת בשעה שבסופר מרקטים, בסופר פארמים, בחנויות החשמל ובחנויות הסטוק אין כל מגבלה - וחצי מיליון לקוחות ביום קונים בצפיפות נוראית".

תורג'מן הוסיף ותקף: "ממשלת ישראל מתעללת ברשתות המסחר בישראל לאורך כל משבר הקורונה כאשר המדיניות שהיא נוקטת גורמת להשמדה של המסחר בישראל במגמתיות ובאטימות. אנו קוראים לקבינט הקורונה לקבל את ההחלטה ההגיונית היחידה והיא לפתוח את כלל המסחר בישראל, עם מגבלת קונים בהתאם לגודלה של החנות, כך יהיה פיזור של הקונים על פני אלפי נקודות מכירה ללא תורים וללא התקהלויות".

מקבוצת עזריאלי נמסר: "פתיחת שלושת הקניונים היתה על פי עקרונות המתווה המתגבש עם משרדי הממשלה הרלבנטיים. הפיילוט הושלם בהצלחה ותוצאותיו מועברים לגורמים אלה, לצורך בחינתם. עד לקבלת החלטות חדשות בסוגית המתווה על ידי קבינט הקורונה, קניוני הקבוצה ישארו סגורים ויפעלו במתכונת המאושרת על ידי הממשלה. קניוני עזריאלי ימשיכו להיות המקום הבטוח ביותר לציבור - ללא תורים, עם היגיינה, החלפת אוויר וסיירות ייעודיות שידאגו למניעת התקהלויות בניגוד למקומות מסחר אחרים".

אכיפה בקניון פתח תקווה (צילום: החדשות 12)
אכיפה בקניון, ארכיון | צילום: החדשות 12

בשבוע שעבר העריכו כי בתוך ימים ספורים הקניונים יחלו להיפתח במסגרת מתווה שאושר על ידי משרד הבריאות ומשרד האוצר. ההקלה האחרונה שאושרה בקבינט בעניין זה היה העלאת מספר הלקוחות בכל חנות, מ-4 ל-10 קונים. 

בפורום הקניונים ומרכזי הקניות טוענים שאם הקניונים עומדים במתווה - מותר להם לפתוח, על פי החלטת קבינט הקורונה. בקניונים טוענים שמשרד הבריאות צפוי לאשר את המתווה, אך טרם התקבל לכך האישור.

בכירים בממשלה טענו בתום ישיבת הקבינט בשבוע שעבר, שדנה במערכת החינוך: "יש עלייה מובהקת במספר החולים, זו הייתה ההקלה האחרונה עד להודעה חדשה". מאז נרשמה עלייה קלה במקדם ההדבקה - שעומד על 1.05 - ובאחוז הבדיקות החיוביות, אך לא ברמה שצפויה להוביל להגבלות נוספות מעבר לסגרים המקומיים: בשלב זה נצרת, עספיא, קלנסווה ובוקעתא מוגדרים כשטח מוגבל, והרשימה עשויה להשתנות.

הלחץ לפתיחה נרחבת של מערכת החינוך

שר החינוך יואב גלנט קרא להחזרת מיליוני תלמידים לכיתות, וטען כי הם בטוחים במערכת החינוך. חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, הצטרף לקריאתו ואמר: "90% מהאוכלוסיה הכללית נמצאת בערים ירוקות ובכל זאת בתי הספר סגורים. המבטים של הילדים מספרים סיפור שיסופר פה עוד דורות קדימה. פותחים את כל מערכת החינוך בכל הערים בישראל". 

בסוף השבוע האחרון דנו במשרד הבריאות על החזרת "תוכנית הרמזור". בחדשות סוף השבוע פורסם כי  
השינויים ששוקלים במשרד הבריאות הם: שינוי ציוני הערים האדומות כך שיותר ערים יהפכו לאדומות - וגם פתיחת מערכת החינוך במלואה בערים הירוקות. להבנתנו, בכירי משרד הבריאות בהם יולי אדלשטיין מקדמים תכנית זו מכיוון שמרבית התלמידים הלומדים בבתי ספר בערים ירוקות מתגוררים בערים אלה ואין חשש שיהיה ערבוב בין ערים אדומות לירוקות.

זאת ועוד, לחדשות סוף השבוע נודע שסגן שר הבריאות יואב קיש מקדם פיילוט להשארת בתי ספר פתוחים גם בערים אדומות. בשבועות הקרובים צפויים לקדם פיילוט שיורחב לערים מרכזיות ברחבי הארץ כמו תל אביב, ירושלים ובני ברק. במסגרת הפיילוט התלמידים והמורים יידרשו לעבור בדיקות - כך שגם אם התחלואה תעלה והערים יהפכו מירוקות לאדומות, בתי הספר ישארו פתוחים.

שר החינוך גלנט מביע תמיכה ברעיון הזה וקורא להחזיר את התלמידים באופן מיידי לבתי הספר. הוא קיים התייעצות עם שר המדע יזהר שי ובכירים במשרד הבריאות כדי להוביל את המהלך בהקדם. בהתייעצות עלתה הטענה הבאה: משרד הבריאות הפך את מערכת החינוך לאמצעי כדי לאזן את ההפרות שעליהן אינם מצליחים להשתלט. בדיון נטען כי התלמידים "הפכו לבני ערובה של חוסר שליטה במפירי החוק", והדרישה העולה מכל המומחים היא: החזירו מיידית את כל התלמידים לבתי הספר. 

  

ביום שלישי, אם לא תחול עלייה חדה נוספת במספר המאובחנים החדשים (שעומד על פחות מאלף בשבוע האחרון), יחזרו לכיתות תלמידי ה'-ו'. התלמידים יגיעו שלושה ימים בשבוע לפחות לבית הספר, ובשאר הימים ילמדו מרחוק. כדי שיהיו להם כיתות פנויות ללמידה, כיתות א'-ב' יוותרו על הקפסולות. כיתות י"א-י"ב ככל הנראה יחזרו ללמוד ככל הנראה רק שבוע אחר כך ולא יצטרכו להמתין שבועיים - בניגוד להמלצות הראשוניות של משרד הבריאות.