ברקע הירידה במספר הנדבקים, קבינט הקורונה דן (חמישי) בשעה זו בהסרת ההגבלות ובמועד ההקלות בסגר. הקבינט צפוי לאשר את פתיחת הגנים ומקומות העבודה החל מיום ראשון הקרוב. בדיון צפויים מאבקים פוליטיים בעניין הערים האדומות ופתיחת מערכת החינוך בהן ובכלל. אתמול אובחנו 2,004 נדבקים חדשים בקורונה, 739 מתוכם במצב קשה ו-253 מונשמים - שיא מאז פרוץ המגפה. גורם במשרד הבריאות: צריך להגיע ל-2,000 נדבקים בממוצע שבועי. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לקראת הישיבה המכריעה התכנסה מפלגת כחול לבן וגיבשה את עמדותיה בסוגיית ההקלות. מפלגתו של גנץ הודיעה שתקרא לפתוח את העסקים שאינם מקבלים קהל החל מיום ראשון במתווה התו הסגול, ולאפשר שירותי טייק אווי ממסעדות. כמו כן, הם ידרשו לפתוח את מערכת החינוך לגיל הרך בגילאי 6-0, מיד לאחר השלמת ההכנה הנדרשת. בנוסף הם יפעלו לאמץ מודל דיפרנציאלי בערים השונות ליציאה מהסגר בהתאם להמלצות גורמי הבריאות.

יו"ר ש"ס ושר הפנים, אריה דרעי, הצהיר מוקדם יותר שיפעל במטרה להגדיל את מספר המשתתפים בטקסי חתונה, בריתות בר מצוות והלוויות. בין היתר, יבקש דרעי להגדיל אירועי חתונה, ללא ישיבה וארוחה – ל-200 איש. בנוסף, ידרוש כי הכותל המערבי יוחרג במתווה דומה להפגנות, כך שהתפילה שם תותר ל-2,000 איש בקפסולות של 20.

הדיון בקבינט הקורונה - דקה אחר דקה

16:34: המשנה ליועמ"ש רז נזרי מקריא את התקנות לקראת הצבעה.

16:28: גנץ מבקש להפסיק את הדיון על הטייק אווי ולחזור להצבעה.

16:17: ויכוח בין השרים אם האפשרות למשלוחים (טייק אווי) תותר רק למסעדות או לכל העסקים. גנץ: "יש פרקטיקות. כשאנחנו אומרים איסוף אנחנו אומרים שאין כניסה לחנות, אלא מתאמים מראש, באים ואוספים, צריך גם לתת קרדיט לציבור. מי שירצה 'לתחמן' ימצא איך. אנשים סבירים ינהגו לפי הרציונל - יתקשרו, יזמינו, יאספו וילכו". במקביל, ישנה הסכמה על כך שאם בעקבות הפתיחה התחלואה תחמיר ותעלה - יישום שלב הראשון ייעצר וההגבלות יחזרו.

16:12 עימות בין גלנט לפרופ' גמזו: שר החינוך טען שמקור ההדבקות הן התקהלויות כמו מסיבות, חתונות והפגנות ולא בבתי הספר. פרופ' גרוטו השיב לו: "כל מומחי מערכת החינוך אומרים שהתחלואה התפרצה בגלל פתיחת מערכת החינוך. אז זה שתמשיך להגיד שאין קשר בין תחלואה לפתיחת מערכת החינוך לא יהפוך את זה לנכון". שר החינוך ענה: "מעולם לא ראיתי תרנגול שמבקש להקדים את חג ההודיה".

16:10: שר החינוך גלנט: "אנחנו לא מוכנים לגננת חלופית שמסתובבת כל יום בגן אחר".

15:58: שר הביטחון גנץ: "אסטרטגיית היציאה היא מדודה, מבוקרת ודיפרנציאלית. אני מציע לשמר אותה ולהמשיך לעבד אותה". עוד אמר גנץ: "אני מציע להצביע ולקבל החלטה על צעדים מידיים: פתיחת עסקים שלא מקבלים קהל, הייתי מסתפק בגנים כרגע ואת בתי הספר משאיר להמשך. אני ממליץ לקבל את ההצעה של מתווה הכותל. זה כותל אחד, זה העם היהודי וזה מסודר שם בצורה של קפסולות - יתר הנושאים שהרב דרעי העלה (חתונות לוויות וכו') צריכים להיות נידונים בשבוע הבא".

15:50 - מ"מ המפכ"ל מוטי כהן: אנחנו עם תקנות מאד קשות ליישום ועוד יותר לאכיפה. משטרת ישראל נתקלת בסיטואציות מאד מורכבות. אני מבקש שההחלטות שיתקבלו יהיו ניתנות לאכיפה. רוב הציבור הוא ממושמע, אבל יש חלק קטן שלא מאמין בתקנות ולא משתף פעולה והם ימצאו דרך עם יצירתיות להפר אותן לאורך כל הדרך. אני מבין טוב מאוד את החשיבות של הפתיחה המדורגת. אין ספק שככל שיהיו הקלות עלינו לעשות יותר הסברה". 

15:46 - נציגי משרד הבריאות שוב מדגישים שהם מתנגדים למתווה החתונות של דרעי. 

15:41 -  ההצעה המוצגת עכשיו: פתיחה מיום ראשון של העסקים הפרטיים ללא קבלת קהל, מערכת החינוך לגיל הרך, ביטול הגבלת התנועה וטייק אווי. דיון לגבי ערים אדומות ייערך בנפרד, אך ההקלות כמובן לא יחולו עליהן. נתניהו: "אם בעקבות הפתיחה התחלואה תחמיר, אנחנו נצטרך לחזור לאחור".

15:37 - שרת התחבורה רגב: "מדוע ספרים לא יכולים לקבל קהל? קוסמטיקאיות, טיפולים אלטרנטיבים. יש פה קבוצה של עסקים קטנים שנמצאים במצוקה גדולה. גם הציבור צריך לקבל את הטיפול הנדרש. צריך להכניס את זה לשלב השני".

15:36 - מסתמן - תאושר התפילה בכותל בקפסולות כבר בשלב הראשון.

15:21 - "תוכנית בת 5-4 שלבים יכולה להצליח ותוכנית עם 9 שלבים יהיה קשה לה מאוד להצליח. זה עלול לייצר חוסר בהירות. ככלל לדעתי אנחנו יוצאים מהר מידיי להקלות. היינו צריכים לחכות ל-1000 נדבקים ביום".

15:18 - כמעט כולם בעד המתווה המוצע, דרעי מתנה בחתונות ולוויות.

15:05 - השרה פרקש הכהן דורשת לפתוח את הצימרים. "רוב הצימרים נמצאים בפריפרייה ובאזורים ירוקים. אין שם סכנה של התכנסויות גדולות. אנחנו נותנים לציבור לטוס לחו"ל ודופקים את העסקים בישראל".

יו"ר הליכוד בנימין נתניהו ויו"ר ש"ס אריה דרעי (צילום: הדס פרוש פלאש 90, פלאש/90 )
מקורבי דרעי: "מאוכזב מנתניהו" | צילום: הדס פרוש פלאש 90, פלאש/90

14:58 - השר אוחנה: "אני מציע לאמץ את המתווה שהוצג כאן. ויש עוד דבר שאני מודה שאני סובל ממנו באופן אישי. אני לא ראיתי את המשפחה שלי למעלה מחודש. לא הגיוני שאנחנו מאפשרים הפגנות וכו' ולא מאפשרים לראות את המשפחה שלנו".

14:57 - מורידים גם את ההגבלה על מעבר מבית לבית, מותר יהיה לבקר משפחה תחת ההגבלה של עד 10 אנשים בפנים ו-20 בחוץ. 

14:54 - עימות בין השרים דרעי ושמולי. דרעי מתעקש שיאשרו את הגדלת החתונות כבר ביום ראשון. שמולי: "ראית פעם חתונה בקפסולות? זה לא יקרה. וזה היה חלק רציני ממקור ההתפרצות בגל הראשון". דרעי בתגובה: "אתה כנראה לא מבין את המשמעות של חתונה, קידושין של יהדות". שמולי: "אל תזלזל ביהדות שלי ואני לא אזלזל בזו שלך. אני יהודי לא פחות". דרעי עונה: "אז מה אתה רוצה? זו מדינה יהודית". שמולי: "צריך ללכת לפי עקרון אפידימילוגי. לא על שום דבר אחר".

14:48 - השרה כהן: "אני מתכוונת לקרוא לציבור לבקר את יקירהם על מנת להילחם במצוקת הבדידות תוך הקפדה על הנחיות משרד הבריאות: עדיף להיפגש בחוץ, לשמור על מרחק ולעטות מסכות. זו הקלה מאוד משמעותית וחשובה שהחל מהשבוע הבא נוכל לבקר בזהירות את הסבים והסבתות שלנו". 

14:41 - השר דרעי: "לא אקבל שבמרחב הפתוח יוכלו ללכת לחופי הים, אבל לא ייתנו לזוג שפעם אחת בחיים מתחתן, שלא יוכלו לעשות חופה עם המשפחה הקרובה". התנגדות גדולה להצעה בקרב חברי הקבינט. 

14:40 - ככל הנראה גם טייק אוויי יתאפשר.

14:36 - מסתמן להצבעה: כל הסעיפים של שלב א', כולל חופים, גני ילדים, מגזר פרטי וביטול הגבלת הקילומטר. השרה מירב כהן אומרת שחייבים לבטל הגבלת הקילומטר כדי לאפשר ביקורי מבוגרים. השר דרעי מבקש להוסיף קפסולות בכותל, גנץ תומך. דיון על הערים האדומות כנראה יתקיים במוצאי שבת. 

14:32 - השר דרעי מצטרף לעמדת האוצר והשלטון המקומי לפתוח גם את כיתות א'-ב' ביום ראשון.

14:26 - מסתמנת הסכמה בקבינט - גנים ועסקים ללא קהל ייפתחו כבר מראשון בבוקר. גנץ: עלינו לפתוח החל מיום ראשון ולתת אופציה למי שלא יהיה מוכן לפתוח ביום שני. גם שר הבריאות אדלשטיין הסיר את ההתנגדות שלו: "עדיף בשני אבל זה בסדר גם בראשון". 

14:21 - משרד הבריאות ממליץ בקבינט: להיערך לפתיחת גני הילדים ביום ראשון הקרוב. ד"ר שרון אלרעי פרייס: "מקדם ההדבקה עומד על 0.62. אנחנו עומדים בקריטריון של ה-R, אבל בתחלואה עדיין לא, כי ממוצע הנדבקים הוא 2,400. אנחנו מודדים לפי ממוצע שבועי של תחלואה. אפשר להיערך להקלות ביום ראשון". 

14:17 - הנוכחים מציעים שהדיון בנושא הערים האדומות וההחלטה בעניינם יתקיימו רק במוצאי שבת. 

14:11 - שר האוצר כ"ץ חוזר ודורש את ביצוע השלב הראשון של ההקלות כבר ביום ראשון. השר עמיר פרץ מצטרף ותומך.

14:07 - שר הפנים דרעי: "צריך להפריד בין דיון על הערים האדומות לשאר המדינה. צריך לסכם מה קורה בשלב הראשון ביום ראשון או שני בכל מדינת ישראל, ואחר כך לדון בהמשך לפי הנתונים. לגבי הערים האדומות - נדון על זה בנפרד".

14:00 - שר האוצר כ"ץ: "ערים אדומות ימשיכו להיות בסגר, משרד הפנים יקבל תקציב מיוחד עבור הצרכים שלהם שיווצרו כתוצאה מהבידוד. כלומר, זה מעבר לתכנית הסיוע".

13:56 - חברי הקבינט מנסים להבין את עמדת משרד הבריאות בנוגע למועד החלת ההקלות הנשקלות. האם בראשון בבוקר או דווקא לחכות ללילה. 

13:49 - ראש המל"ל מאיר בן שבת: "אנחנו לא מתחייבים על תאריכים, זה כפוף לעמידה במדדי התחלואה. שלא נייצר ציפיות בציבור של תאריכים". 

13:44 - פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו פתח את דבריו והסביר לשרים איך מחשבים את מקדם ההדבקה R ומה מצב התחלואה כרגע.

13:27 - ישיבת הקבינט נפתחה. נתניהו הכריז כי הסגר הוא הצלחה וכי הוא מרוצה מההיענות בקרב הציבור לעטיית מסכות. בנוגע לציבור החרדי אמר ראש הממשלה כי הוא הנחה את רוני נומה להמשיך בהידברות עם המגזר. שר הביטחון בני גנץ ביקש לראות תמונת מצב עדכנית. 

למרות הירידה במספר הנדבקים היומי, מספר המונשמים הגיע הבוקר לשיא חדש מאז פרוץ המגפה - 247. מספר החולים שמצבם קשה ירד ל-739. מספר המתים בישראל עומד על 2,109. במשרד הבריאות עדכנו כי אתמול נערכו 40,491 בדיקות, 5.3% מתוכן חזרו חיוביות.

"חשוב מאוד להבין, כשמדברים על 2,000 נדבקים היום, זה לא מספיק טוב", ציין גורם במשרד הבריאות. "צריך להגיע ל-2,000 בממוצע שבועי ולא לפי יום אחד. ההערכות הן שביום ראשון אכן נגיע לכך, אבל חייבים לוודא שממשיכים להקפיד ולא לשחרר עד שזה קורה".

גם אם יחליטו בדיון על הסרת הסגר הכללי, כ-11.7% מאזרחי ישראל ככל הנראה לא יחזרו לשגרה. אוכלוסיית הערים האדומות אומנם מהווה חלק קטן מאוכלוסיית המדינה, אך אחראית על כ-40% מהתחלואה.

רשימת הערים האדומות שתוצג בקבינט הקורונה: מודיעין עילית, בני ברק, רכסים, ביתר עילית, אלעד, בית שמש, קריית מלאכי ושכונות בירושלים.

חישוב הערים האדומות התבצע בהתאם לציוני תוכנית הרמזור: מציון 8 ומעלה, במשך חמישה ימים ברצף לפחות ומספר חולים מאומתים של חצי אחוז מכלל המאומתים החדשים. מאז אתמול הרשימה הצטמצמה ויצאו ממנה נתיבות, אור יהודה, רמלה ואופקים.

שלשום האריכו השרים את הסגר עד ליום שני הקרוב, אך בכחול לבן מאמינים כי אם הירידה בתחלואה תימשך - ניתן יהיה לפתוח חלקים מהמשק ואת גני הילדים כבר ביום ראשון. על פי מתווה משרד הבריאות, בסבב ההקלות הראשון ייפתחו מקומות העבודה שלא מקבלים קהל, גני הילדים יחזרו לפעילות מלאה, יותר איסוף עצמי ממסעדות, חופי הים והגנים הלאומיים ייפתחו ותוסר הגבלת אלף המטרים.

בכירים במשרד הבריאות צפויים להמליץ לפתוח גם את הצימרים בשבוע הבא - ללא בריכות, ללא ארוחות ורק עם משפחה גרעינית. במקביל, שר הפנים אריה דרעי הצהיר שיפעל במטרה להגדיל את מספר המשתתפים בטקסי חתונה, בריתות בר מצוות והלוויות. בין היתר, יבקש דרעי להגדיל אירועי חתונה, ללא ישיבה וללא ארוחות, ל-200 איש.

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר לפני כינוס קבינט הקורונה: "מציע תוכנית של ארבע שלבים ליציאה הדרגתית מהסגר, במקום תשעה. ראשית, כי היא תהיה ברורה ומובנת יותר לציבור. שנית, מכיוון שכדי לוודא השפעה וירידה של הצעד הקודם צריכים לפחות שבועיים - תוכנית בת תשעה שלבים מחייבת לפחות חמישה חודשים, גם במקרה של הצלחה. בארבע שלבים ניתן להגיע לשלב האחרון, שכולל הקלות משמעותיות כבר תוך חודש וחצי-חודשיים".