סוף למלוניות הקורונה: שר הבריאות יולי אדלשטיין החליט היום (שלישי) לבטל את הבידוד הכפוי לחוזרים מחו"ל. הוא הודיע כי הנחה את בכירי המשרד לפעול לביטול הנוהל בהקדם, ולהחליף אותו בדרישת בדיקת קורונה מיידית מהשבים מחו"ל ובידוד ביתי לשבועיים, או לעשרה ימים בכפוף לביצוע בדיקה נוספת. ההחלטה באה ברקע ביקורת ציבורית רבה נגד הנוהל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הנחתי את בכירי משרדי לפעול לבטל את בידוד המלוניות בהקדם לשבים מחו"ל, מכל המדינות", הודיע שר הבריאות. הוא הוסיף שמעתה השבים מחו"ל יוכלו לנסוע לבידוד ביתי בכפוף לבדיקת קורונה. אמש פרסמנו במהדורה המרכזית כי במשרד הבריאות יש קונצנזוס לגבי ביטול הבידוד הכפוי לחוזרים מחו"ל.

במשרד הבריאות עוד התלבטו אתמול אם להורות על ביטול הנוהל מיידית - או לחכות שתוקף ההחלטה יפוג מאליו. ההחלטה לשלוח לבידוד כפוי את השבים ממדינות אחרות לישראל, ספגה ביקורת ציבורית רבה וגם תרעומת על התנאים. מהנתונים שבידי משרד הבריאות עולה, שפחות מ-50% מהשבים מחו"ל באמת פונו בפועל למלוניות. חלקם השתחררו באמצעות כל מיני שקרים וכזבים, חלקם הגיעו למלוניות ואז פשוט חמקו הביתה כי אין באמת אכיפה.

את סממן הקריסה של הנוהל ניתן היה לראות כבר אתמול, כאשר 70% ממי שהגיע לוועדת החריגים בנתב"ג כדי לקבל פטור - הועבר לבידוד ביתי. אי ההצלחה של הנוהל השתקף גם בתורים הענקיים שנראו אתמול בעמדה לבקשת הפטור החריג שהוקמה בנתב"ג. גם המלוניות עצמן לא היו ערוכות - נפתחו ברגע, בלי הכנות מוקדמות, והתלונות על תנאי השהייה היו רבות. 

מרד המבודדים: מהומה אתמול במלוניות הבידוד

אתמול פרצה מהומה במלון "לאונרדו" בירושלים, לאחר שעשרות מבודדים ששבו מחו"ל ניסו לצאת מפתח המלון ונהדפו בכוח על ידי המאבטחים שדחפו אותם פנימה. יובל פרץ, ששוהה בבידוד במלון "לאונרדו", סיפרה ל-N12 על העימותים במלון: "סוגרים עלינו את הדלתות ומאיימים שאם לא נעלה לחדרים - נקבל דוחות ויעצרו אותנו‎".

עוד אמרה יובל: "אנחנו פה מיום שבת. עבדו עלינו שנראה פה ועדת חריגים ושהם עזבו את השדה. בסופו של דבר השתכנענו וכמובן שכבר שלושה ימים שום ועדה ושום נעליים. יש פה אנשים מבחוץ שהגיעו להפגין ולתמוך בנו‎".