השבים מחו"ל נגד הבידוד במלוניות: מהומה פרצה היום (שני) במלון "לאונרדו" בירושלים, לאחר שעשרות מבודדים ששבו מחו"ל ניסו לצאת מפתח המלון ונהדפו בכוח על ידי המאבטחים שדחפו אותם פנימה. במקביל, מבודדים במלון "גרנד קורט" בירושלים צפויים להפגין בדרישה לאפשר להם לצאת מבידוד. בינתיים בנתב"ג - עשרות נוסעים שנחתו מדובאי התגודדו בתור לוועדת החריגים בנתב"ג בניסיון לקבל פטור מבידוד כפוי במלונית. מסתמן: חובת הבידוד לא תוארך ותסתיים ביום שישי הקרוב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

יובל פרץ, ששוהה בבידוד במלון "לאונרדו", סיפרה ל-N12 על העימותים במלון: "סוגרים עלינו את הדלתות ומאיימים שאם לא נעלה לחדרים - נקבל דוחות ויעצרו אותנו‎. אנחנו פה מיום שבת. עבדו עלינו שנראה פה ועדת חריגים ושהם עזבו את השדה. בסופו של דבר השתכנענו וכמובן שכבר שלושה ימים שום ועדה ושום נעליים. יש פה אנשים מבחוץ שהגיעו להפגין ולתמוך בנו‎".

בתוך כך, ל-N12 נודע כי משרד הבריאות לא צפוי להאריך את חובת הבידוד במלוניות לחוזרים לארץ מכל המדינות שצפויה להסתיים ביום שישי הקרוב. פיקוד העורף ימליץ על חלופה של בדיקה בנחיתה בארץ ובידוד ביתי, עם ליווי של נציגים מקומיים בכל עיר.

לפי התוכנית החלופית של משרד הבריאות, שנשקלת כעת ועדיין לא קיבלה אישור מקצועי-משפטי, הנוסעים יעברו בדיקה בנתב"ג שבסיומה יישלחו לבידוד ביתי. מי שיסרב לעבור בדיקה בנתב"ג יועבר לבידוד במלונית. עם זאת, ייתכנו בעיות משפטיות בחיוב הנוסעים בבדיקה בנתב"ג.

בתום הערכת מצב שקיים עם גורמי המקצוע במערכת הביטחון, שר הביטחון בני גנץ קרא לבטל באופן מיידי את חובת הבידוד במלוניות למי שביצע בדיקה בנתב"ג. מטעמו של גנץ נמסר כי הוא לא יתמוך בקבינט בהארכת הבידוד במלוניות. עוד הובהר כי נכון להיום קיימת יכולת לביצוע אלפי בדיקות בשדה התעופה מדי יום, לאור מכרז מזורז שקידמה מערכת הביטחון ביחד עם רשות שדות התעופה ומשרד הבריאות.

מוקדם יותר היום קרא סגן שר הבריאות יואב קיש לבטל את חובת הבידוד במלוניות ולעבור לבידודי בית. "‏לאור התרחיש הסביר שהחיסונים יעילים גם בחשש להדבקה מהמוטציה נכון לעבור לבידודי בית ולהפסיק את הבידודים במלוניות", כתב קיש בחשבון הטוויטר.

_OBJ

החלטת הממשלה להעביר את כל השבים לחו"ל למלוניות באה בעקבות התפשטות הנגיף והדיווחים המדאיגים על המוטציה הבריטית, אלא שהתחושה הכללית של הבאים מחו"ל היא שהם נפלו בשבי והועברו למתקני כליאה שאין בהם בידוד או תנאי מחיה בסיסיים סבירים.

משך הבידוד הנדרש במלונית עומד כעת על 14 ימים והוא ניתן בחינם על מנת להבטיח את קיום הבידוד. ניתן לקצר את משך הבידוד ל-10 ימים בכפוף לתוצאה שלילית בשתי בדיקות קורונה. בדיקה ראשונה תבוצע בהקדם האפשרי בזמן השהייה במלונית - ודגימה שנייה תבוצע ביום ה-9 לשהייה במלונית.