מתחת לאף - ובניגוד לחוק: למרות האיסור הגורף על הפעלת מסגרות חינוך מעל לגיל 6, בכמה מוקדים במגזר החרדי - גם באזורים שמוגדרים אדומים - התחדשו הלימודים. במהלך סיור בבני ברק כתבנו הצליח להיכנס למוסד של תלמוד תורה שפעל בניגוד להנחיות - ונדהם לגלות צוות ללא מסכות, ילדים במסדרונות ותשובות מתחמקות: "היינו בטוחים שזה היה בהסכמת הממשלה". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תלמוד התורה בבני ברק היה גדוש בתלמידים. לפחות חמש כיתות היו מלאות, וקולות הילדים נשמעו למרחקים. חלק מהעובדים האשימו את הכתב בפריצה למקום, למרות שהשער לא היה פתוח.

תלמוד תורה בבני ברק שפועל למרות האיסור (צילום: N12)
בלי מסכה בתוך תלמוד התורה: "עברתי את הקורונה" | צילום: N12

מורה בלי מסכה: "אני חסין"

אחד המלמדים אפילו לא כיסה את פניו במסכה וטען: "אני חסין, הרופאים אמרו לי ששלושה חודשים אני לא יכול לחלות". גם מנהל תלמוד התורה, שסירב להזדהות, הסיר את המסכה ואמר: "עברתי את הקורונה".

בשיחה עם כתבנו ניסה מנהל המוסד להסביר מדוע פעל בניגוד להנחיות: "בשבוע שעבר לא התקיימו הלימודים בגלל שהיה אסור. הודיעו לנו השבוע שאפשר לקיים לימודים, פתחנו את הלימודים – הייתה הוראה, אנחנו מקבלים הוראות. הוראה מקניבסקי? בשבילי זה מספיק. לא יודע מה זה ראש הממשלה, אני יודע מי זה הרב קניבסקי".

תלמוד תורה בבני ברק שפועל למרות האיסור (צילום: N12)
המנהל סירב להזדהות והתחמק: "לא שומע חדשות" | צילום: N12

"לא אוכפים בים, אז שלא ידברו איתי"

לאחר מכן טען שהורה להפסיק את הלימודים: "הבנו עכשיו שמשתנית ההוראה ויש כמה תלמודי תורה שסוגרים, עכשיו אנחנו משגרים הודעות להורים שעדיין אי אפשר לפתוח את הלימודים. היינו בטוחים שזה היה בהסכמת הממשלה – לא יודע, אנחנו לא נכנסים לזה, אנחנו מקבלים בדרך כלל הודעות מרבנים, אבל אנחנו מאמינים שהן בתיאום. עכשיו קיבלנו הודעות מכמה תלמודי תורה שהדברים לא ברורים, ועכשיו שלחנו הודעה לתלמידים שאחרי הצוהריים לא יבואו, במטרה לבדוק את העניין".

כשנשאל על דבריו של נתניהו, שקרא לא לפתוח מוסדות חינוך, השיב: "אני לא שומע חדשות. ראש הממשלה קורא לא לעשות הפגנות ולא ללכת לחופי הים, וחופי הים מלאים אנשים ולא אוכפים שם את החוק. אז שלא ידברו איתי בשם החוק. אנחנו נשמעים לרבותינו, ובדרך כלל רבותינו עושים את הכול בתיאום עם גורמי הממשלה ועם החוק. זהו".

אתמול הורה הרב קניבסקי לפתוח את תלמודי התורה, בניגוד להנחיות הסגר. הבוקר כבר ניתן לראות בערים החרדיות שנותרו אדומות וכן בשכונות בירושלים, תלמודי תורה לבנים וישיבות קטנות לגילי תיכון, שנפתחו כבשגרה. ההוראה לפתוח הגיעה לאחר כישלון ההידברות בין חצר הרב קניבסקי לנציגי הרשויות המקומיות.

נתניהו התייחס היום, בפתח ישיבת הממשלה המקוונת, להפרות במגזר החרדי - שחלקן תועדו ופורסמו הבוקר ב-N12. "אני קורא לציבור החרדי למלא אחר ההנחיות. הרבה מקיימים אחריהן, אבל יש גם ציבור לא קטן שלא ממלא אחריהן. אני מבקש מכם כולכם מלאו אחר ההנחיות, הן מצילות חיים, ויחד נוכל להסיר את הסגר ולהפוך גם אתכם כולכם לתושבי ערים ירוקות".

עוד הוסיף נתניהו: "אני מצפה מכולם לעמוד יחד, מאחורי ההחלטות שקיבלנו, ומאחורי ההחלטות שעוד נקבל. בערים האדומות נשמור על כתר, עד שגם הן תורדנה את נתוני התחלואה והערים הללו יהפכו לירוקות".