"אור ירוק לקבינט להקלות השניות": הפרויקטור היוצא, פרופסור רוני גמזו, ערך היום (רביעי) תדרוך כתבים אודות הנושאים הבוערים של משבר הקורונה בישראל, ביניהם החשש מהתפרצות שלישית בחברה הערבית ותהליך החפיפה עם פרופסור נחמן אש. הוא הודיע כי התקבלה החלטה לקצר את משך הבידוד ל-10 ימים, בכפוף לשתי תוצאות שליליות, והודיע כי הוא לא מתנגד יותר להקלות נוספות על המשק - וגם לא פוסל את פתיחת המסחר וחנויות רחוב כבר בעוד כמה ימים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנו נמצאים בממוצע שבועי שירד מתחת לאלף חולים", הסביר גמזו בתחילת התדרוך. "לא רק הכמות היומית היום סביב ה-800, הממוצע הוא סביב 1,000, עברנו את היעד ששמנו לנו להגיע אליו לסבב ההקלות השני. אנו נמצאים באור ירוק לקבינט כדי לקבל את ההקלות השניות".

"לא שוללים פתיחת מסחר וחנויות רחוב - מחר הקבינט יכריע"

באשר לאסטרטגיית היציאה אמר כי את משבר הקורונה יש לנהל לא לפי ממוצע של שיעורי החולים, אלא לפי מגמות ואזורים גיאוגרפיים. מאזורים אלה לעיתים יכולה להתחיל התפרצות נוספת של תחלואה שתגיע לכלל האוכלוסייה. "ראינו כבר לפני שבוע עד עשרה ימים, תנודה בחברה הערבית. שמנו לב שיש ירידה מהותית בכמות הבדיקות, למרות שהצפנו אותם בדרייב אינים". הוא הסביר שאומנם שיעור התחלואה באוכלוסייה הכללית הגיע ליעד שהציבה הממשלה, אך התפשטות הנגיף בקרב החברה הערבית מהווה בעיה רצינית הדורשת תוכנית מיוחדת.

בדיקת קורונה במתחם "היבדק וסע" (צילום: רויטרס)
בדיקת קורונה ערבים מזרח ירושלים | צילום: רויטרס

על קיצור אסטרטגיית היציאה מתשעה שלבים לשישה אמר כי "התוכנית הוצגה בפני הקבינט, ואני חושב שהיא עדיין זהירה וחכמה. כבר ב-15 לנובמבר כחלק מהשלב השלישי נחזיר את מודל הרמזור". לגבי פתיחת המסחר כבר ב-1 בנובמבר אמר כי "אנחנו לא שוללים פתיחת מסחר וחנויות רחוב. מחר קבינט הקורונה יכריע".

על מערכת החינוך אמר גמזו כי "עמדת משרד הבריאות היא להקפיד שבשלב הזה יהיו רק פתיחת א'-ד'. אנחנו מבינים את המורכבות והקושי של העסקים הקטנים, דנים בזה מול האוצר ומנסים למצוא פתרונות. אבל כרגע אנחנו עדיין ללא החלטה בסוגיה". על פתיחת הכיתות הגבוהות: "יש חשיבות מיוחדת של כיתות י'-י"ב ואנו ממשיכים לבחון את זה מול משרד החינוך".

מיום שבת: "מבצע מגן הבית" בחברה הערבית

גמזו הכריז על מבצע אכיפה ביישובים הערביים, שיחל כבר ביום שבת לאור ממדי התחלואה: "המצב מחייב אותנו להפעיל מבצע, תוכנית על כל היישובים הערביים - מבצע מגן הבית. אנא בואו נגן על הבית, נאחוז ידיים ביחד, כל היישובים הערביים".

"החל מיום שבת הקרוב למשך שבוע, נתמקד בחברה הערבית ונעשה הכול כדי לעזור להם", אמר. "זו רק התחלה. מיום ראשון אנו נותנים הרבה מאוד עוצמה, בתחום הבדיקות, החקירות, ההסברה והאכיפה. משטרת ישראל תיכנס למבצע אכיפה גם כן. בסופו של דבר נביא גם הרבה יותר משאבים. השבוע הזה הוא שבוע קריטי, אנו חייבים להצליח. החל מ-1 בנובמבר אנו נכנסים לשבוע של עבודה מאומצת בחברה הערבית, אנא שתפו איתנו פעולה. הרבה יותר בדיקות, בלי שום חתונה. חייבים לבלום את ההתפרצות שם. הדבר הזה מחייב עבודה מאומצת של כולם ביחד, כולנו ניתן את כולנו כדי לעצור את ההתפרצות".