הרופא הראשי של מודרנה מבטיח לספק לישראל חיסונים בהקדם: ד"ר טל זקס אמר אמש (שני) בריאיון לקרן מרציאנו, שמכיוון שישראל הייתה אחת המדינות הראשונות לחתום עם החברה על הסכם לרכישת חיסונים, היא צפויה לספק לישראל חיסונים נגד קורונה בקרוב - ככל הנראה כבר בתחילת 2021.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הצפי הוא שהאספקה לישראל תגיע מהקו הראשון שיירד מהקו האירופי, הקמנו פסי יצור בשוויץ", אמר ד"ר זקס, שהדגיש: "אני מקווה שזה יקרה בתחילת 2021".

"אני לא יכול לתת מספר מדויק אבל אני יכול להבטיח שאנחנו עושים את מלוא המאמצים כדי לספק את החיסונים למדינת ישראל, כפי שהתחייבנו", אמר. "ישראל היא מהקו הראשון של מדינות שחתמו איתנו. אנחנו נעמוד בצד שלנו של ההסכם".

בדרך לחיסון (עיבוד: רויטרס)
אחרי פייזר, גם מודרנה עם בשורות אופטימיות | עיבוד: רויטרס

"אני מאמין שבהחלט אפשר לדבר על תחילת הסוף של הקורונה", ציין זקס. "אלה תוצאות שמאוד מעודדות שאכן החיסון שלנו מסוגל למנוע ביעילות גבוהה מהמחלה לבוא. אלה תוצאות ביניים אבל הן די קרובות להיות התוצאות הסופיות. הן תוצאות שקיבלנו בהסתמך על 95 חולים, מתוכם חמישה מקבוצת החיסון ו-90 מקבוצת הביקורת".

"התוצאות הסופיות יבואו כאשר יהיו לנו נתונים על 151 חולים", הסביר זקס. "כלומר, אלה תוצאות ביניים אבל הן כבר בשני שליש הדרך ואני לא צופה שינוי משמעותי. אם מסתכלים על החולים שחלו במחלה חמורה - 11 היו בקבוצת הביקורת ואף לא אחד מקבוצת המתנדבים שקיבלו את החיסון שלנו".

קטע מהריאיון עם ד"ר טל זקס מחברת "מודרנה" (צילום: חדשות)
"ישראל תהיה בין הראשונות שיקבלו את החיסון". אילוסטרציה | צילום: חדשות

זקס התייחס לתופעות הלוואי האפשריות של החיסון: "תופעות הלוואי הן כפי שתיארנו בעבר ואנחנו מאוד גלויים איתן היום. אחרי החיסון הראשון לא מרגישים הרבה ואחרי המנה השנייה בערך ב-10 אחוזים מהמתנדבים אומרים שזה היה חמור, לא נעים ומנע מלבצע את הפעולות היומיומיות. אבל זה חולף תוך מספר ימים ואלה תופעות צפויות. זה קורה במיעוט של המתנדבים, כאשר היעילות של החיסון גבוהה".

כשנשאל מתי החיסונים הראשונים יגיעו לשוק, השיב זקס: "הייצור ההמוני כבר החל, גם בארה"ב וגם בפסי הייצור שהקמנו השנה באירופה, וזה מתקדם. אנחנו בדיונים צמודים עם רשויות רגולטוריות ברחבי העולם על מנת שברגע שיהיו לנו נתונים סופיים מהמחקר נוכל להגיש את החבילה לאישור. ברגע שהם יאשרו, נוכל להתחיל לחסן אנשים".

חיסון נגד קורונה. אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
"הייצור ההמוני כבר החל". אילוסטרציה | צילום: רויטרס

"אני מקווה שכולנו ניזהר בחודשים הקרובים עד שיהיה חיסון", הוסיף זקס. "הווירוס הזה עדיין מסוכן ועדיין צריך להתגונן. אני מקווה שבחודשים הראשונים של 2021 כבר יתחיל להגיע חיסון בכמויות שיאפשרו לחסן את אלה שצריכים זאת הכי הרבה ושבהמשך השנה נוכל לחסן את מרבית האוכלוסייה".

זקס התייחס גם לתנאי האכסון והשינוע שדורש החיסון: "יכולת האכסון שלנו היא במינוס 20 מעלות, כאשר ניתן להחזיק את החיסון שלנו עד 30 יום בטמפרטורה של עד שמונה מעלות - טמפרטורות שאנחנו רגילים לראות במקררים הביתיים שלנו. מערך האספקה הלוגיסטי שלנו לא דורש משאבים שלא נמצאים כבר היום בשוק".

זקס ביקש להעביר מסר אופטימי לאזרחי ישראל: "עוד קצת סבלנות וזהירות, אני מקווה שבקרוב החיסון אכן יגיע". אמו של זקס מתגוררת בארץ והוא כבר מצפה לבקר אותה בקרוב: "אנחנו מדברים על זה כבר חודשים ואני מקווה שתוך מספר שבועות נוכל להתחיל להתחסן ולאחר מכן לעלות על מטוס".

הבשורה של מודרנה: החיסון שלנו יעיל ב-94.5% 

חברת מודרנה הכריזה אמש כי תוצאות הניסוי הקליני שלה מראות כי החיסון שרקחה יעיל ב-94.5%. יתרה מכך, גם תנאי האחזקה של החיסון נוחים למדי. בחברה אומרים כי החיסון יכול להחזיק עד חצי שנה בטמפרטורה של פריזר ביתי ממוצע - בתנאים של 20- מעלות. ישראל חתמה עם חברת מודרנה  על הסכם לאספקת חיסונים עוד בחודש יוני השנה.

חיסון, מעבדה (אילוסטרציה:  JHDT Productions, shutterstock)
"עוד קצת סבלנות וזהירות". אילוסטרציה | אילוסטרציה: JHDT Productions, shutterstock

תוצאות הניסוי העלו כי מתוך 30,000 המשתתפים, 95 חלו בקורונה. מתוך אותם חולים, רק 5 קיבלו את החיסון האמיתי, והיתר, 90, היו בקבוצת הפלסיבו (המשתתפים שקיבלו חיסון דמה). חשוב לציין שהושג יעד ביניים נוסף - כל ה-11 שפיתחו מחלה קשה מבין 95 הנדבקים, נמנו על קבוצת הפלסיבו. כלומר, החיסון אומנם לא מנע מחלה ל-5 משתתפים שקיבלו חיסון אמיתי, אבל הוא מנע מהם מחלה קשה. בין כל משתתפי הניסוי שנדבקו עד כה - 15 מהם מבוגרים ו-20 בעלי רקע אתני מגוון. 

מבחינת תופעות הלוואי, במודרנה אומרים כי הן נסבלות אצל כל משתתפי הניסוי, כלומר לא נמצא חשש בטיחותי מהחיסון. 10% מהמשתתפים סבלו מעייפות חולפת, 4.5% מכאב ראש ו-2% סבלו מאדמומיות באזור ההזרקה. במודרנה הוסיפו שתופעות הלוואי האלה היו לרוב קצרות מועד.

במודרנה הוסיפו כי החברה תגיש בקשה למתן אישור חירום לשימוש בחיסון בקרוב. "בהתבסס על נתוני בטיחות ויעילות ביניים אלה, מודרנה מתכוונת להגיש אישור לשימוש חירום ממנהל המזון והתרופות האמריקני בשבועות הקרובים", נכתב באתר החברה. "מודרנה מתכננת להגיש בקשות להיתרים גם לגורמי הרגולציה העולמיים".