"מערכת הבריאות לא קורסת, קוראים לציבור להמשיך ולהיענות להנחיות": מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי וראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס, ערכו הערב (חמישי) תדרוך מיוחד במרכז השליטה של המשרד על רקע הירידה בנתוני התחלואה - והבהירו כי ישראל רחוקה מאוד ממצב של חסינות עדר. עוד הדגישו כי נכון להיום, 40% מהמדינה מוגדרת אדומה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנחנו נמצאים כעת בצומת", פתח מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי את דבריו, "זה לא סוד שהתחלואה במדינת ישראל הלכה וגאתה, הגענו לכ-15 אחוז מאומתים וזה הביא לעומס רב על מערכת האשפוז ועל הקהילה. היה צורך לעשות מעשה כדי לנסות לבלום את התחלואה הזו".

"ניסינו לעשות סגרים, להטיל מגבלות על יישובים בהם התחלואה הייתה גבוהה, הבאנו את שיטת הרמזור - אך הדבר לא צלח", הוסיף, "לא הצלחנו לבלום את התחלואה ולכן הוטלו מגבלות וזה לא קל". פרופ' לוי הדגיש בדבריו כי "בתי החולים לא קורסים ומערכת הבריאות לא קורסת, אלא גיבורה".

מנכ"ל משרד הבריאות הדגיש כי עם נתונים שלפיהם ישנם אלפי מאומתים חדשים ביום, לא ניתן לקטוע שרשראות הדבקה: "כשמדי יום אנחנו אמורים לתחקר ולבדוק 6,000 מאומתים חדשים, ולכל אחד יש לפחות 4-5 מגעים, אין דרך לעשות זאת. זה להגיע ל-35 אלף איש מדי יום ואין דרך לעשות את זה - גם לא באמצעים דיגיטליים".

"צריך לרדת עוד לפני שנוכל לשחרר את ההגבלות" 

פרופ' לוי התייחס גם לנתוני הסקר הסרולוגי שפורסמו מוקדם יותר היום, לפיו 5% מאוכלוסיית ישראל נדבקה בקורונה - ושלל את האפשרות לפיה ישראל תנקוט במדיניות של חסינות עדר. לדבריו, "חסינות עדר כרוכה במקרי תחלואה ותמותה רבים, לא נלך בכיוון הזה".  

ראש אגף שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, הדגישה: "בשביל חסינות עדר, מדובר על עשרות רבות של אחוזים כדי להגיע לזה, אנחנו מאוד רחוקים מזה לא כדאי לשים את יהבנו על הפתרון הזה. הפתרון הכי פשוט זה מסכה וריחוק ואז לא צריך להסתמך על דברים אחרים". 

לדבריה, ההגבלות שהוטלו על הציבור עוזרות: "אני קוראת לציבור שנענה להנחיות ונשאר בבית - כל הכבוד. זו הדרך להילחם בנגיף. 40 אחוז מהמדינה אדומה - זה לא מצב טוב. צריך לרדת עוד לפני שנוכל לשחרר את ההגבלות. אסטרטגיית היציאה תהיה מאוד איטית והדרגתית. לפי מדדי התחלואה ורק לפיהם נצא לאט לאט מהמגבלות ונפתח את המשק".  

מגמת הירידה נמשכת: גם היום חלה ירידה באחוז הבדיקות החיוביות  

על פי נתוני משרד הבריאות שהתפרסמו הבוקרנמשכת הירידה באחוז הבדיקות החיוביות שעומד נכון ליממה האחרונה על 9.1%. מספר החולים שמצבם מוגדר קשה עומד על 847 ומניין המונשמים על 236. מספר המתים מאז פרוץ המגפה הגיע ל-1,824 ישראלים.

מוקדם יותר כתב ראש הממשלה נתניהו: "יש אופטימיות זהירה שהסגר עובד אבל עוד מוקדם לומר. יש עוד דרך ארוכה ואין מקום לשאננות. כולנו חייבים לשמור על הנחיות הבריאות כדי שהמגמה תימשך. אני אמשיך לקבל את ההחלטות הנכונות ולעשות את מה שנכון עבורכם, אזרחי ישראל. לא אכנע ללחצים פוליטיים משום צד, מתוך הממשלה או מחוצה לה".