רק כ-5.5% מהאוכלוסייה בישראל פיתחו נוגדנים לקורונה - כך עולה מממצאי הסקר הסרולוגי של ישראל שחשף הבוקר (חמישי) משרד הבריאות. שיעור הימצאות נוגדנים ביישובים חרדיים - גבוה פי חמישה ביחס ליישובים לא חרדיים. במגזר הערבי נמצא שיעור נוגדנים של 2.1% בלבד. שיעור הימצאות הנוגדנים הגבוה ביותר, 9.5%, נמצא במחוז ירושלים. שיעור הנדבקים בישראל מלמד כי ישראל רחוקה מ"חסינות עדר".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי הסקר, שנערך בחודשים יולי עד ספטמבר, שיעור ההימצאות של נוגדנים באוכלוסיית המדגם הוא 3.8% (5.5% לאחר השוואת משתנים לשיעורם באוכלוסייה הכללית בישראל). בגברים היה שיעור ההימצאות גבוה ביחס לזה שנמצא בנשים (4.9% לעומת 3.1%). ילדים בקבוצת הגיל 18-10 שנים הציגו את שיעור ההימצאות הגבוה ביותר (8.1%).

שיעור הבדיקות החיוביות במחוז ירושלים היה הגבוה ביותר (9.5%), מחוז מרכז (2.9%), מחוז תל אביב (2.2%), מחוז צפון (1.9%) ומחוז חיפה (1.1%). ביישובים גדולים (מעל 50,000 תושבים) היה שיעור ההימצאות 4.3%, גבוה מזה שביישובים בינוניים (3.2%) וקטנים (3.4%).

בדיקת קורונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
שיעור הימצאות נוגדנים ביישובים חרדיים - גבוה פי 5. אילוסטרציה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ביישובים לא יהודים היה שיעור ההימצאות 2.1%, ביישובים יהודים 3.6% וביישובים עם אוכלוסייה מעורבת 5.5%. שיעור ההימצאות ביישובים חרדיים היה גבוה פי 5 לערך, ביחס לזה שביישובים לא חרדיים. ביישובים שהוגדרו כאדומים בגל הראשון היה שיעור ההימצאות גבוה פי ארבעה מזה שביישובים שלא הוגדרו כאדומים.

ממצאי הסקר מלמדים כי שיעור החשיפה בישראל רחוק ממה שיכול להיות מוגדר כ"חסינות עדר".  עוד נמצא כי רמת נוגדנים גבוהה בדם אינה מעידה בהכרח על קיום חסינות לטווח ארוך. "משרד הבריאות חוזר ומדגיש את החשיבות של עטיית מסכות, שמירה על ריחוק חברתי ושמירה על היגיינת ידיים, גם בקרב מי שנמצאו נוגדנים בדמו", נמסר ממשרד הבריאות.

הסקר הסרולוגי הלאומי נועד להעריך את הימצאות הנוגדנים לנגיף קורונה החדש באוכלוסיית ישראל. השיטה הסרולוגית מאפשרת לאמוד את מספר האנשים באוכלוסייה אשר נחשפו לקורונה ופיתחו כנגדה נוגדנים. יתרונה של שיטה זו היא שניתן ללמוד באמצעותה על חשיפה קודמת של הנבדק לנגיף, גם בקרב מי שלא הראה תסמיני מחלה או בדיקות חיוביות בזמן שחלה.

טיפול בחולה קורונה בבית החולים איכילוב (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
גברים נדבקו בקורונה יותר מנשים. אילוסטרציה | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

הסקר נערך בשיתוף פעולה עם ארבע קופות החולים וכ-55 אלף נבדקים המתגוררים במאות יישובים בפריסה ארצית. בסיקור נבחנו מדדים של מין, גיל ומאפייני יישוב, בהם מחוז, גודל, לאום ודת. ממשרד הבריאות נמסר כי "יערוך בעתיד סיקורים נוספים במטרה ללמוד על החשיפה של האוכלוסייה לנגיף במהלך הגל הנוכחי".

בהנהלת משרד הבריאות אמרו כי הסקר מצטרף לסקר נוסף אקראי שבוצע במהלך הגל הראשון בבני ברק וכי הם עדיין לומדים את התוצאות. עוד מסרו כי ייתכן שהבדיקה הסרולוגית תאומץ בזמן הקרוב כשיטה לזיהוי בני אדם שנדבקו בעבר במחלה, ותסייע לזיהוי מחלימים מהמחלה ולקיצור ומניעת בידוד למי שחלו בעבר והחלימו.

"אני מודה למבצעי הסקר ולמשתתפים בו", מסר שר הבריאות יולי אדלשטיין. "ישראל היא בין המדינות הראשונות בעולם בביצוע סיקור סרולוגי בקנה מידה לאומי ובהיקף נבדקים נרחב כל כך. הסקר הוא חלק מהמאמצים של משרד הבריאות למצוא עוד שיטות חדשניות לאבחון מחלת הקורונה והחולים בה, לרבות סקר עולמי ורציף לאיתור אמצעים מתקדמים ואמינים לזיהוי מהיר של המחלה בקרב הנבדקים".