אחרי אישור תוכנית הרמזור של פרופ' רוני גמזו, נתונים שהציג היום (שני) משרד הבריאות מראים כי 24 יישובים מוגדרים "אדומים", מרביתם ערביים וחרדיים. על פי המתווה שאושר, ברשויות אלו יוגבלו התקהלויות לעד 20 איש באוויר הפתוח, ולא יותר מ-10 אנשים בתוך מבנה. בשלב זה אמורים התלמידים ביישובים אלה לחזור מחר לבתי הספר ולגנים. קבינט הקורונה יתכנס הערב שוב לישיבה טלפונית בנושא.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

רשימת היישובים ה"אדומים": דאלית אל-כרמל, טירה, עין מאהל, עמנואל, כפר קאסם, עוספיה, שער הנגב, כפר כנא, רכסים, זמר, אל בטוף, לקיה, בית ג'ן, אעבלין, מעלה מירון, כפר ברא, ג'לג'וליה, כעביה טבאש חג'אג'רה, ג'דיידה מכר, אום אל פחם, ג'ת, טבריה וביתר עילית.

בחישוב מספר החולים בקורונה ביחס לאוכלוסייה, מובילים היישובים יקיר, טירה, כפר-קאסם, כפר-ברא, בית-ג'ן, לקיה, עוזייר ודאלית אל-כרמל.

מוקדם יותר הצהיר פרופ' גמזו כי ייאבק לא לפתוח את הלימודים בערים ה"אדומות" והזהיר מפני אפשרות לסגר בחלקן: "אני לא מאמין שמחר תיפתח שנת הלימודים בערים ה'אדומות' כרגיל. אני לא מאמין שמשרד החינוך יעשה את זה. יכול להיות שתוך מספר ימים נגיש לממשלה תוכנית על סגר בעשר או עשרים מתוך הערים ה'אדומות'".

אכיפת ההגבלות החדשות (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
24 יישובים "אדומים". אילוסטרציה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

על פי מתווה הרמזור, ברשות מקומית "אדומה" יוגבלו התקהלויות לעד 20 איש באוויר הפתוח, ולא יותר מ-10 אנשים בתוך מבנה - בלי תלות בגודל המבנה.

אירועים באוויר הפתוח יוכלו להכיל עד 20 איש ללא מזון; גני אירועים ואולמות מכל הסוגים (סגורים ופתוחים כאחד) יהיו סגורים. בחללים סגורים כמו מסעדות, בתי קפה, שווקים, בריכות, מקוואות, מקומות עבודה מקבלי קהל, ומקומות מסחר מקומי, יהיה אפשר להכניס עד 10 אנשים בפנים, ועד 20 אנשים בחוץ. המתווה כולל גם דרגות ביניים עבור ערים שיסווגו כצהובות או כתומות.

בערים "ירוקות", לעומת זאת, תתאפשר התקהלות של עד 100 איש בתוך מסעדות ובתי קפה, חנויות, שווקים וכדומה - או עד 60% תפוסה - ואילו בחוץ ניתן יהיה להתקהל עד 250 אנשים - ועד 80% תפוסה.

אכיפה בתקופת הקורונה (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
ההתקהלויות יוגבלו. אילוסטרציה | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

בנוסף, בערים ה"ירוקות" יתאפשר לקיים תפילות ואירועי תרבות ללא מזון בישיבה בחוץ - עם עד 250 איש, בקפסולות של 20. באישור הרשות המקומית ניתן יהיה להגדיל את ההתקהלות עד 500 איש, גם הם כמובן בקפסולות, ובאישור מיוחד של מנכ"ל משרד הבריאות יתאפשר להגדיל אותה אף יותר.

באירועים מאורגנים בישיבה בפנים (כמו אירועי תרבות ותפילה), ללא מזון - ניתן יהיה להכניס עד 100 איש בכל כניסה, ולא יותר מ-60% מהתפוסה המותרת ברישיון העסק. בגני אירועים פתוחים יתאפשר לקיים אירוע בישיבה ללא ריקודים – עם עד 100 איש. אולמות סגורים יישארו סגורים גם בערים "ירוקות".