ברקע המחלוקות סביב "תוכנית הרמזור" ושעות לפני פתיחת שנת הלימודים, קבינט הקורונה החליט הערב (שני) פה אחד כי מערכת החינוך לא תפעל בערים האדומות לפחות עד יום חמישי, אז תיערך חשיבה מחודשת בהתאם לנתוני התחלואה המעודכנים. שר החינוך יואב גלנט קרא בדיון לפתיחת כלל מוסדות החינוך, בעוד פרויקטור הקורונה רוני גמזו הזהיר כי הדבר יביא לעלייה בתחלואה.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

רשימת היישובים האדומים: דאלית אל-כרמל, טירה, עין מאהל, עמנואל, כפר קאסם, עספיא, לקיה, בית ג'ן, מעלה עירון, אעבלין, כפר ברא, ג'לג'וליה, כפר עזה, אל-בטוף, כעביה-טבאש-חג'אג'רה, ג'דיידה-מכר, אום אל-פחם, ג'ת, טבריה, ביתר עילית, כפר כנא, רכסים וזמר.

בתום דיון סוער, קיבלו השרים את הצעת הפשרה של ראש הממשלה נתניהו שאמר: "אנחנו עושים דבר שלא עושים בעולם ופותחים את מערכת החינוך. אני מציע לסגור בערים האדומות עד יום חמישי ואז לערוך חשיבה מחודשת בהתאם לנתוני התחלואה העדכניים".

השר גלנט, שאיננו חבר בקבינט הקורונה המצומצם, אמר בדיון: "לקחנו בחשבון שתהיה עלייה בתחלואה ובכל זאת נערכנו לפתיחת כל בתי הספר. השקענו כסף כדי לאפשר את זה ולא להיבהל. אנחנו משדרים פאניקה. בתי ספר לא מובילים הדבקה, אלא משקפים הדבקה. הבעיה היא באירועים. אני מקווה שאין פה מניעים לא ענייניים".

מנגד, הפרויקטור גמזו הזהיר בישיבה מהדבקה במוסדות החינוך בערים האדומות. "ילדים פחות סימפטומטיים, אבל הם עדיין מדבקים ולכן חייבים לסגור", הדגיש. "אין סיכוי סטטיסטי שבבתי הספר בערים אדומות לא יתגלה חולה קורונה. ילדים עד גיל 18 הם 20% מהחולים ביישובים האדומים. ברור שבכל בית ספר ובכל שכבה יש חולים".

שר הבריאות יולי אדלשטיין גיבה בדיון את גמזו והתווכח עם השר גלנט. "כל המומחים תמימי דעים שאסור לפתוח את בתי הספר בערים האדומות", אמר. "נביא מחר תיקון לענייני הצהרונים, הייתה טעות טכנית. אם היה תיאום נאות בין המשרדים היו נמנעות הטעויות האלה". על כך השיב גלנט: "זו גחמה, אין מספיק נתונים".

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה הצטרף לגלנט בקריאה לפתוח את כלל מוסדות החינוך: "אני מסכים עם הטענות של שר החינוך. אם כל הזמן נשחק עם ההנחיות ונשנה אותן, הציבור יתמרד נגדנו".

השרה לשוויון חברתי מירב כהן תהתה מדוע הדיון בנושא פתיחת בתי הספר והגנים מתקיים בערב שלפני תחילת הלימודים. על כך ענה לה ראש הממשלה בנימין נתניהו: "כך קבענו מראש, שעל הנקודה הזו נדון ערב לפני הפתיחה".

"יכול להיות שנגיש תוכנית לסגר"

מוקדם יותר הצהיר פרופ' גמזו כי ייאבק לא לפתוח את הלימודים בערים האדומות והזהיר מפני אפשרות לסגר בחלקן: "אני לא מאמין שמחר תיפתח שנת הלימודים בערים האדומות כרגיל. אני לא מאמין שמשרד החינוך יעשה את זה. יכול להיות שתוך מספר ימים נגיש לממשלה תוכנית על סגר בעשר או עשרים מתוך הערים האדומות".

"אין מצב שיהיה בית ספר בעיר אדומה שאין בו מקרה מאומת. לכן אני ממשיך לעמוד על כך", אמר גמזו. "אולי זה נראה לא טוב מול הציבור ששר החינוך אומר כך והממשלה אומרת אחרת, ואין החלטה. אנחנו בשיח כדי לפתור את הבעיה המביכה הזאת".

ראש הממשלה נתניהו בישיבת קבינט הקורונה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
ישיבת קבינט הקורונה | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

גמזו טען שיש מומחים שכינו אותו "משוגע" בהתייחס לעובדה שהוא מאפשר את פתיחת מערכת החינוך כשמספר הנדבקים עומד על 2,000 מדי יום. "אני עושה את זה בלב כבד, לא בטוח במאה אחוז", אמר. "אני לא מהמר, אבל לגבי מערכת החינוך בערים האדומות - זה כבר לא סביר בעיניי".

"ברוב הפעמים לא חולקים על דעתי בקבינט", הוסיף גמזו. "אתמול קפץ להם הצורך להחליט בעצמם מתוך אמירה שהם השרים והם לוקחים את האחריות. יש לי הרבה כבוד לכל השרים אבל אני רוצה להגיד לכם מכאן - לפעמים אין לכם את הכלים המקצועיים".

רוני גמזו (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

גמזו המשיך בפנייתו לשרים וציין שהוא מתכונן רבות לפני ישיבות עמם. "כאשר אתם מערערים על זה - כל אדם אחר חוץ ממני היה קם והולך", הדגיש. "להתפטר אפשר תמיד אבל הגעתי לתפקיד כחלק ממטרה ברורה לסייע לאזרחי ישראל. עם הרבה מאוד קושי אני רוצה להמשיך ולהוליך אותנו למקום נכון. עוד לא הביאו אותי לסף".

על הזינוק בתחלואה ביישובים הערביים והחרדיים אמר גמזו: "העלייה בתחלואה נמצאת בעיקר בחברה הערבית שעלתה מ-150 נדבקים ליום ליותר מ-600. יש גם עלייה מסוימת בשכונות חרדיות באשדוד, בטבריה ובעמנואל. בבני ברק וירושלים, לעומת זאת, המצב די יציב".

סגירה, בית, ספר, ריבוי, מקרה, קורונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אילוסטרציה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אנחנו מסתכלים על החולים החדשים בלבד בשבוע האחרון, והכל מושפע מנקודת הזמן האחרונה", הסביר. "עיר יכולה להיצבע מהר מאוד באדום, אבל גם מהר מאוד לעבור לכתום. אם שיעור הבדיקות החיוביות גבוה - המשמעות היא שיש תחלואה חבויה. תושב שקורא להחבאת התחלואה יהפוך את העיר שלו לאדומה".

כך תעבוד תוכנית הרמזור של גמזו

מתווה רמזור של גמזו שאושר לבסוף בקבינט הקורונה ייכנס לתוקף ביום ראשון במתכונת מצומצמת בהשוואה למה שתכנן גמזו בתחילה. על פי המתווה, ברשות מקומית אדומה יוגבלו התקהלויות לעד 20 איש באוויר הפתוח, ולא יותר מ-10 אנשים בתוך מבנה - בלי תלות בגודל המבנה.

בערים ירוקות, לעומת זאת, תתאפשר התקהלות של עד 100 איש בתוך מסעדות ובתי קפה, חנויות, שווקים וכדומה - או עד 60% תפוסה - ואילו בחוץ ניתן יהיה להתקהל עד 250 אנשים - ועד 80% תפוסה.