דרמה בדרך לסגר: נתניהו מקיים הערב (חמישי) התייעצות דחופה עם פרויקטור הקורונה גמזו ומספר מצומצם של שרים. על הפרק בדיון הבהול - צעדי החמרה בהגבלות. בשל סדרת הדיונים אליה נקרא גמזו בכנסת - נדחתה בשלב זה הצהרתו. בעיקר מסתמן כי הבכירים דוחפים להחמרה בהקדם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נתניהו אומר בדיון לגמזו כי צריך לחשוב על הידוק הסגר והחמרת המגבלות. למרות זאת לנוכחים בישיבה ברור שרגע לפני תחילת הסגר להתחיל לשנות דברים רק יוביל לעוד חוסר הבנה בקרב האוכלוסייה. לכן ההבנה המתגבשת היא שביום שני יכנס נתניהו ישיבת ממשלה ובה יצביעו על צמצום מקומות העבודה הפתוחים ועל סגירת השווקים כולל החנויות והברים בתוכם. כמו כן תובאו שורת הגבלות על תפילות, דבר שיהיה קל יותר להעביר שכן נהיה אחרי ראש השנה וכל הנראה ההגבלות יכנסו לתקוף רק אחרי יום כיפור.

גורם בכיר: החמרות בסגר - רק אחרי החג

אך במקביל לדיון על החמרה בהגבלות, בכנסת נערכים למגמה הפוכה. יו"ר ועדת החוקה יעקב אשר דורש להגדיל את מגבלת ה-500 מטרים למרחק של קילומטר. צעד זה נעשה תוך הסכמות עם משרד הבריאות. כעת נותר לכנסת לאשר הקלה זו.

ההתייעצות הדחופה מתקיימת לנוכח חוסר שביעות רצון של ראש הממשלה נתניהו מהאופן בו התקבל הסגר בציבור ואיך שהוא אושר בצורה מחוררת למדי עם הרבה פרצות. אחת ההתלבטויות בה דנים הבכירים היא האם לשנות את עיתוי החמרת הסגר. במקביל לדיון שעורך נתניהו, יו"ר ועדת החוקה דרש לאשר את הגדלת מגבלת המרחק מהבית לקילומטר אחד, במקום 500 מטר.

השרים ובכירי מערכת הבריאות ישקלו אם נכון עכשיו לשנות שוב את הצעדים וההגבלות או להודיע לציבור כי המתווה יוחמר בהמשך. בעיקר ברור לנתניהו וגמזו שהמתווה המרוכך הנוכחי לא ימשיך לאורך זמן, בין אם השינוי יקרה החל ממחר או אחרי החג. 

רשימת ההגבלות המלאה שאושרה בממשלה

מוקדם יותר היום לנוכח הביקורת הציבורית הרבה על החורים בהנחיות ועל האפליה לכאורה בין מגזרים שונים, שר הבריאות יולי אדלשטיין קיים תדרוך יחד עם מנכ"ל המשרד פרופ' חזי לוי. הבוקר יצא אדלשטיין מבידוד והוא הגיע להערכת מצב במרכז השליטה של הקורונה באייר פורט סיטי. אדלשטיין הבהיר שייתכן שהסגר יהודק או שייארך זמן רב יותר. 

ראש הממשלה נתינהו והפרויקטור רוני גמזו (צילום: הדס פרוש, פלאש 90\כפיר סבג)
צילום: הדס פרוש, פלאש 90\כפיר סבג

"כרגע אנחנו נמצאים במלחמה על שלום האזרח", אמר אדלשטיין. "אני מוצף בשאלות למה התרנו מתווה תפילות. התשובה היא כי ההגבלות חלות על ראש השנה ויום הכיפורים ובהתחשב בעובדה הזו אישרנו בגאווה מניינים עם כל הדרישות של התו הסגול כדי שכל אחד יוכל לפעול על פי מנהגו". עם זאת, יש לציין כי מדובר בכניסה של עשרות רבות של מתפללים לתוך חלל סגור, וידוע שאחוז ההדבקה בבתי הכנסת גבוה משמעותית מבמקומות אחרים".

במקביל, דוח חדש שפרסמו באוניברסיטה העברית ביחד עם הדסה עין כרם מזהיר כי התמותה הצפויה בתרחישי סגר ריאליים היא בין 1,000 ל-2,500 מתים נוספים מהנגיף. לדברי החוקרים, רק מימוש של סגר הדוק יאפשר הגבלה של התמותה בשבועות הקרובים מתחת ל-1,000 נוספים, ועל כן יש למנוע התכנסויות ללא החרגות. החוקרים טענו: "הערכה קדימה של השפעת סגר יעיל, המבוססת על יעילות 'סגר פסח' וסגרים באיטליה ואוסטריה מאפשרת צפי לתרחישים אפשריים.

שר  הבריאות יולי אדלשטיין (צילום: לע"מ)
שר הבריאות יולי אדלשטיין | צילום: לע"מ

בהתבסס על הנתונים שנאספו בדוח, החוקרים הגיעו לכמה מסקנות דרושות. כאמור, הם טענו כי התמותה הצפויה בסגר היא בין 1,000 ל-2,500 מתים נוספים. בנוסף, הם הדגישו את החשיבות במיקוד המאמצים ביכולות הטיפול במערכת הבריאות ובהגנה על האוכלוסייה המבוגרת שבסיכון, דרך תוכנית מגן אבות ואימהות.