הצעדים החדשים לאחר הזינוק בנתוני החולים: ועדת השרים המיוחדת דנה אמש (חמישי) בהגבלות על יישובים, בעקבות התפרצות הקורונה. השרים אישרו הארכה של סגר ("הגדרת אזור מוגבל") על שכונה בערערה שבנגב,  גם בשכונות באשדוד אושרו הגבלות. בשכונת עג'מי ביפו וברהט השרים אישרו להסיר את ההגבלות. דיון נוסף יתקיים על קריית גת ובני ברק יתקיים ביום ראשון. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אמש פנה משרד הבריאות והדגיש את חשיבות שיפור מערך הבדיקות בסופי השבוע, לאחר ש-668 חולים חדשים אובחנו ביממה האחרונה. במכתב שנשלח ממשרד הבריאות נרשמה בקשה לשפר את יכולת הבדיקות בשורת יישובים: יפו, רהט, טבריה, אלעד, בת ים, קריית גת, אשדוד, אור יהודה, באקה אל גרביה, בני ברק וערערה שבנגב.

ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, כתב כי "ניתוח מקיף שנעשה על ידי המשרד בשיתוף גורמים נוספים מצביע על מספר יישובים עם תחלואה מוגברת שבהם אנו נדרשים לחזק ולזרז את כל שרשרת ביצוע הבדיקות".

עזרא ציינה כי "ביישובים אלו נדרש מאמץ מרוכז לקיצור זמני התגובה ומתן מענה מהיר לאוכלוסייה הכולל: מתן הפנייה, ביצוע דיגום והגעה לתוצאה בזמן מינימלי, כולל מענה מלא בסוף השבוע הקרוב - מפנייה עד למתן תוצאה". עוד הוסיפה: "מבקשת את היערכותכם המהירה לנושא".

קורונה בישראל - בי
ביה"ח אסותא באשדוד, ארכיון | צילום: JACK GUEZ, AP

במסמך שאושר בוועדת השרים נרשם כי הסגר על שכונה 2 בערערה שבנגב יוארך החל מהשעה 8:00 בבוקר היום, ועד ל-1 ביולי ב-8:00 בבוקר. הסיבה: עלייה משמעותית בקצב התחלואה בערערה (46.2%) גם תחת הסגר שבו מצויה השכונה. עם זאת השרים מתבקשים לאשר גם הקלה - מתן אפשרות ליציאת תלמיד לצורך בחינת בגרות
 
בערערה שבנגב יש 174 חולים פעילים - כך לפני נתוני משרד הבריאות. 120 מתוך החולים גרים בשכונה 2, שמוגדרת "מוקד תחלואה משמעותי ביותר". מזכיר המועצה הסכים להארכת הסגר.

הנתון הגבוה ביותר של חולים ביממה אחת מאז תחילת אפריל

מנתוני משרד הבריאות המעודכנים שפורסמו אמש עולה כי ביממה האחרונה נמצאו 668 נדבקים חדשים בנגיף, ומספר החולים הפעילים עומד על 6,084 - זאת בהשוואה לאתמול בשעה הזו, אז היו בישראל 5,520 חולים פעילים בלבד.

מספר הנדבקים המאומתים הכולל בשעה הזו אתמול עמד על 21,732 - מהם 15,904 מחלימים, ואילו כעת המספר הוא 22,400 ישראלים שנדבקו בנגיף - כשמספר המחלימים מתוכם הוא 16,007. אישה אחת נפטרה ביממה האחרונה מהנגיף - ומספר הנפטרים עומד על 309. מספר החולים המונשמים עלה מ-28 ל-29.

שוטר בתקופת הקורנה
האכיפה תוגבר, ארכיון | צילום: אוליבר פיטוסי , פלאש 90

לצד הנתון הגבוה של נדבקים חדשים, יש לציין גם את מספר הבדיקות שנערכו ביממה האחרונה ונחשב גבוה במיוחד: 17,697 בדיקות.

מוקדי הדבקה: אשדוד ובת ים

אחת מהערים שבהן חלה התפרצות של קורונה היא בת ים. ראש העיר צביקה ברוט מנסה למנוע הדבקות ומטיל מגבלות חדשות בעיר. השרים אישרו לסגור מוסדות חינוך החל מכיתה ה', איסור על התקהלות של מעל 10 אנשים וכן אכיפה מוגברת בחתונות ובמקומות נוספים. עיריית בת ים מטילה בנוסף איסור הגעה לחופים מהשעה 10:00 עד 17:00. המשטרה תאכוף את איסור הירידה לחוף יחד עם השיטור העירוני והפיקוח.

ראש העיר ביקש ממשרד הבריאות והמל"ל להקים מתחמי בדיקות קורונה, כאלה שייתנו תוצאות מיידיות. בעיר הוגברה האבטחה באופן משמעותי עם חלוקת מאות דוחות.

באשדוד חל זינוק בנתוני ההדבקה: קצת פחות מ-200 חולים התגלו, בעיר של כ-250 אלף תושבים. ועדת השרים אישרה הטלת הגבלות על שלושה רובעים בעיר: ג', ז' ו-ח'. אושר סגירת מוסדות חינוך ואיסור על התקהלות של מעל 10 אנשים. ברקע: לחצים מצד גורמים פוליטיים כדי למנוע הגבלות משמעותיות וסגירה כוללת.

"לצערנו, נתוני התחלואה בעיר אשדוד מדאיגים. עיקר תשומת הלב ניתן בשלב זה לרובעים ח' ג' וז' בהם מספר החולים הוא הגדול ביותר", אמר ראש העירייה, יחיאל לסרי. "בהתאם להנחיית משרד הבריאות ברובעים אלו יסגרו מהיום ועד להודעה חדשה כל מוסדות החינוך, לכלל המגזרים ולכל הגילאים".

"מאחר וחלק גדול מההדבקות נגרמות ממפגשים משפחתיים, אנא הימנעו מנסיעה לערים אחרות או מאירוח אנשים שאינם משפחתכם הגרעינית. אם לא נקפיד כולנו על ההנחיות של עטיית מסכה, שמירת מרחק והיגיינה, נמצא את עצמנו בסגר כללי ובסיכון בריאותי חמור לנו וליקירנו".