מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, התראיין היום (חמישי) לחדשות 12 והתייחס לחשיפה לפיה המשנה למנכ"ל איתמר גרוטו אישר למיליארדר טדי שגיא להיכנס לישראל, ללא חובת בידוד, ובניגוד להנחיות שמוטלות על הציבור. "נעשה את הליך הבירור בצורה סדורה כפי שהשר ביקש", אמר. "הכלי החשוב ביותר שיש לנו בניהול המגפה הוא אמון הציבור בקבלת ההחלטות". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בריאיון ליונית לוי, סירב בר סימן טוב לתקוף ישירות את התנהלות המשנה שלו, פרופ' איתמר גרוטו, על רקע התקרית שנחשפה. "אי אפשר לקחת ממנו את החלק בהתנהלות במאבק במשבר נגיף הקורונה", ציין. "אנחנו צריכים להבטיח שהציבור מבין שהזכות לקבל העדפה באיזשהו דבר היא פתוחה לכולם".

"הדבר הראשון שצריך לומר זה שלאיתמר גרוטו יש זכויות רבות ולא צריך לקחת לו אותן - צריך להכיר בהן. בהחלטה של משרד הבריאות החלטנו לערוך בירור בעניין", אמר בר סימן טוב והוסיף: "כנראה את זה יצטרך לעשות מחליפי בתפקיד - לשמוע את הגרסה של גרוטו, לשמוע מה יש לו לומר - ולקבל את ההחלטות הנכונות".

ההודעה ששלח איתמר גרוטו לטדי שגיא (צילום: פלאש 90)
המיליארדר - והאישור של גרוטו | צילום: פלאש 90

בנוגע לטיפול במקרה אמר: "אנחנו לא נעשה את התהליך פה אבל זה לא יהיה תהליך מהיר. צריך שהציבור יידע שההחלטות מתקבלות בצורה הגיונית ושוויונית".

הוא התייחס בדבריו לעצם ההחלטה לאפשר למיליארדר טדי שגיא להיכנס לישראל ללא חובת בידוד, בין היתר כדי להגיע למסיבת הסלבס שצפון תל אביב שיצרה סערה. "יש מנגנון שבנינו למקרים חריגים וכל הציבור יכול לפנות אליו", הדגיש. "אנחנו מעבירים אותן לד"ר אשי שלמון שהוא אחראי במשרד על אותן פניות חריגות. זאת צריכה להיות הדרך שבה אנחנו עובדים".

"שום דבר לא ילך בלי התנהגות נכונה"

בראיון התייחס בר סימן טוב לעלייה במספר החולים: "אסור לנו לנחש יותר מדי, אנחנו רואים מה קורה בעולם. במספר רב של מדינות היה מספר גדול של מתים". עוד הוסיף כי הוא סבר שאם מערכת הבריאות הייתה מגיעה לאלפי מונשמים, היו יכולים להיות אלפי מתים מקורונה בישראל: "ראינו תרחישים כאלה, זה יכול לקרות".

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא אמר שהוא חושש מהדבקה בקרב תלמידים וצעירים, שיכולים להדביק את המבוגרים: "אני חושש שבעוד חודש-חודש וחצי אנחנו נראה מאסה של חולים קשים". עוד הוסיף כי לישראל יש את המנגנונים לטיפול במצב של החמרה, אבל לטענתו - "שום דבר לא ילך בלי התנהגות נכונה".

לטענתו, משרד הבריאות עלה אתמול מאלפי בדיקות ביום ל-17 אלף בדיקות. "ישראל היום הרבה יותר ערוכה ממה שהייתה פעם. האם אנחנו יכולים להגיד שאת הבעיה פתרנו ואפשר להמשיך הלאה? התשובה היא לא. אנחנו צריכים להגביר את כושר הייצור של המעבדות, להכשיר אנשים ולקנות ציוד", הוסיף.

אמש נחשף ב"תוכנית חיסכון" כי המיליארדר טדי שגיא, שנחת בארץ בשבוע שעבר עם מטוסו הפרטי מקפריסין, לא שהה בבידוד כמתחייב לפי הנחיות משרד הבריאות - והגיע למסיבה בביתו של איציק טולדנו, אביה של בת הזוג של עומר אדם.

שגיא קיבל אישור מאיתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות. בכירים במשרד הבריאות שקלו להגיש נגדו תלונה במשטרה בגין הפרת בידוד, עבירה עליה אמור להירשם קנס של 5,000 שקלים.

הבקשה הגיעה קודם למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, והוא סירב משום שאינה עומדת בכללים ואין הצדקה לחריגה מהם. משסורב, פנה למשנה למנכ"ל פרופסור גרוטו - ממנו קיבל אישור בהתאם לבקשתו. מטעמו של טדי שגיא נמסר שהם מכחישים שהם פנו למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב.

טדי שגיא, עומר אדם, עדן בן זקן (צילום: אביב חופי)
טדי שגיא והסלבס | צילום: אביב חופי

שר הבריאות יולי אדלשטיין הנחה את מנכ"ל משרד הבריאות היוצא משה בר סימן טוב לערוך בירור בנושא: "פגיעה קשה באמון הציבור, לא אנהג בסלחנות", אמר. כמה שעות לאחר הפרסום, קרא המנכ"ל בר סימן טוב לגרוטו להתפטר.

בכירים במשרד הבריאות: "גרוטו אדם ישר, יש כאן סיכול ממוקד נגדו"

בכירים במשרד הבריאות יצאו הבוקר להגנתו של פרופ' גרוטו - וטוענים שמנכ"ל המשרד נוקם בו ממניעים אישיים. 

"פרופ' גרוטו הוא אדם ישר ואין ספק שיש כאן סיכול ממוקד נגדו", מסרו בכירים במשרד בשיחה עם N12. "בר סימן טוב הרגיש שגרוטו גנב לו תשומת לב במגיפת הקורונה וכעת הוא מנצל את המומנטום כדי לנקום בו. גם אם המשנה למנכ"ל קיבל החלטה לא נכונה - צריך לבדוק זאת בצורה אחראית, במקום למהר לצלוב אותו".

"בשבועות האחרונים", הסבירו, "שרר מתח בין פרופ' גרוטו לבין מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב. עוד נודע כי פרופ' גרוטו התאכזב על כך שלא נבחר לתפקיד המנכ"ל ולא קיבל את גיבוי המנכ"ל היוצא מול השר שמינה את פרופ' חזי לוי".

פרופסור איתמר גרוטו המשנה למנכ"ל משרד הבריאות (צילום: N12)
המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' גרוטו | צילום: N12

בכיר נוסף במשרד סיפר: "כל בכירי המשרד קיבלו לאורך המגפה פניות שונות מאזרחים שביקשו החרגה ופטור מבידוד. יש מקום להפעלת שיקול דעת ועל כן פעלה במשרד ועדת חריגים שאישרה פטור במצבים מסויימים, למשל: בעלי מוגבלויות, אוטיסטים או אנשים עם דיכאון חמור".‎

בתגובה לפרסום, נמסר מטעמו של בר סימן טוב: "התייחסתי עניינית לטיעונים. אין כאן דבר אישי והשיקולים מקצועיים בלבד".