הנגיף המיסתורי מסין נודע למעצמות כבר בחודש נובמבר, כפי שפורסם אמש (חמישי) במהדורה המרכזית, אך משרד הבריאות לא נערך בזמן. מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הסביר לאולפן שישי: "עקבנו אחר המגפה מרגע שהיו דיווחים ראשונים בסין, ולקחנו בחשבון שהדבר הזה יגיע אלינו. בהתחלה דובר על כך שהמגפה לא עוברת בין בני אדם, אבל באמצע ינואר ארגון הבריאות עולמי הכריז שהוא יכול לעבור גם בין בני אדם התחלנו את ההיערכות המאסיבית שלנו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אמש הוחלט בישיבה בנוכחות ראש הממשלה נתניהו, שרים בכירים וגורמי מקצוע כי יחלו הקלות מסויימות בהסגר כבר מיום ראשון. הרוחות בחדר התלהטו בזמן הדיון כפי שדווח ב-N12, או כפי שמנכ"ל משרד הבריאות אומר: "הדיונים היו ערים, וכך צריך להיות". הערב אמר בר סימן טוב: "אנחנו במשרד הבריאות שלמים עם המתווה שמתגבש, הוא יאפשר חזרה מדורגת לשגרה, אנחנו שמחים שאנחנו יכולים לעשות את זה כי הציבור הישראלי באמת שיתף פעולה, עמד בהנחיות ויצר את מרחב התמרון הזה שמאפשר לנו לחזור לפעילות".

נתניהו בשיחת ועידה עם ראשי מדינות בעולם
ויכוחים ומריבות בישיבות של מקבלי ההחלטות | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

את הדברים האלה אמר הערב מנכ"ל משרד הבריאות, על אף הדיווח אמש בו צוטט המנכ"ל אומר כי "הציבור לא שמר על ההנחיות בפסח, לכן בימים הקרובים נראה עליה במספר המונשמים". למרות הצעדים המעודדים לפתיחת הסגר, בר סימן טוב מזהיר שהדרך עוד ארוכה: "אנחנו לא נוכל להתקהל ביום העצמאות, נצטרך בדומה למתכונת החגים להשאר בבתים ולא לערוך אירועים המוניים. גם את הרמדאן, גם את טקסי יום הזיכרון וגם את חג השבועות נצטרך לציין בצורה אחרת, לא נוכל לצאת לרחובות ולא נוכל לחבור משפחות יחד".

הורים ותלמידים רבים מודאגים ותוהים מתי יחזרו הילדים ללימודים, ולבתי הספר. בר סימן טוב הסביר: "יש משהו בלימודים בדרך שבה הכרנו אותם עד עכשיו שהוא מסוכן. יכול להיות שנוכל לאפשר לימודים בקבוצות קטנות. נאפשר למספר משפחות לחבור יחד, בעתיד נוכל לעשות קבוצות קבועות של 5-7 או תלמידים, אבל נצטרך לראות איך המצב מתקדם".

משרד הבריאות עדכן הערב כי 151 ישראלים מתו עד כה מהנגיף ו-12,982 חלו. לפי הנתונים, מספר החולים המונשמים ירד ב-11%. לפי נתוני משרד הבריאות, חלה עלייה של 6.4% בנפטרים ביממה האחרונה. מספר החולים שמצבם מוגדר קשה הוא 168 ו-122 מהם זקוקים להנשמה. מצבם של 162 חולים מוגדר בינוני ומצבם של 9,375 חולים מוגדר קל. מתוך החולים, 579 מאושפזים בבתי חולים, 1,348 בבתי מלון, 3,126 החלימו לחלוטין ו-7,209 מטופלים בביתם.