מתי באמת ישראל קיבלה את האזהרה הראשונה על התפרצות המגפה בסין? מסתבר שהאמריקנים הזהירו את ישראל מפני התפרצות הנגיף כבר באמצע חודש נובמבר, כך פורסם הערב (חמישי) במהדורה המרכזית. דוח סודי של המודיעין האמריקני, שהזהיר מפני "מחלה לא מוכרת" בווהאן שבסין, נשלח לשתי בעלות בריתה בלבד: נאט"ו וישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשבוע השני של חודש נובמבר, המודיעין האמריקני מזהה שמתפתחת מחלה בעלת מאפיינים חדשים בווהאן שבסין. הם עוקבים אחרי ההתפשטות שלה, כשבאותו שלב המידע המסווג הזה לא מוכר לתקשורת ולא יוצא החוצה גם מהמשטר הסיני.

משה בר סימן טוב 2 (צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90 )
ידע על התפרצות הנגיף? מנכ"ל משרד הבריאות | צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90

המודיעין האמריקני מעדכן את הנשיא טראמפ - שלא מוצא במידע עניין מיוחד. בארצות הברית מחליטים לעדכן במסמך המסווג שתי בעלות ברית בלבד: ברית נאט"ו ומדינת ישראל.

עם קבלת המידע בישראל כבר בחודש נובמבר, מתקיים דיון ראשון בתוך הצבא - מה ניתן לעשות אם המחלה המסתורית הזאת, שבאותו שלב לא מוגדרת מגפה, תגיע למרחב של המזרח התיכון. בצה"ל בחנו איך זה צפוי להשפיע על המדינות שכנות לישראל. 

התושבים בחוביי חוגגים ההסרה החלקית של ההסגר (צילום: רויטרס_)
בסין ניסו להסתיר, ארה"ב ידעה | צילום: רויטרס_

המידע הרגיש לא הוחזק רק בתוך צה"ל. המידע על המסמך המסווג הגיע לידי מקבלי ההחלטות בצמרת הישראלית וכן למשרד הבריאות - שם לא עשו דבר עם הממצאים.