התחלואה מתגברת ונגיף הקורונה מתפשט, בתל אביב ובערים רבות אחרות רבים כבר לא מקפידים על חבישת מסכות – גם לא בהתקהלויות ובמרחבים המוניים. מספרי החולים הולכים ועולים ובממשלה מתחילים לדאוג שישראל צועדת הישר לתוך גל שני. בעקבות כל אלו ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לכנס אמש (שלישי) דיון דחוף ובו התקבלה החלטה חד משמעית – מגבירים את האכיפה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

את הדיון בנושא הידוק האכיפה לנוכח התפשטות נגיף קורונה כינס ראש המל"ל מאיר בן שבת ובו השתתפו גם שר הפנים אריה דרעי, שר הבריאות יולי אדלשטיין, מנכ"לי המשרדים, נציג הרשויות המקומיות ונציג המשטרה וגורמים נוספים רבים.

בדיון הוחלט כי ישנם ארבעה תחומים מרכזיים שבהם נדרשת הגברת אכיפה מיידית - עטיית מסיכות, התקהלויות המנוגדות להנחיות, קיום כללי "התו הסגול" בבתי עסק ובמרכזי קניות ואכיפת בידודם של חולים ואנשים שהיו עימם במגע. את האכיפה יבצעו הכוחות הקיימים, כלומר המשטרה, פקחי הרשויות המקומיות ופקחי רשות האוכלוסין וההגירה שהוסבו לכך באופן זמני.

 

הכנסת פקחי הרשויות לכוחות האמונים על המאבק בקורונה, בדגש על אכיפת עטיית המסכות, דרשה מספר צעדים מהירים. השלטון המקומי יצטרך להכין בדחיפות תכנית הכשרת פקחים, ומשרד המשפטים ידאג לחקיקה שתסמיך אותם לפעול בתחום ובעצם תרחיב את סמכותם. הפקחים האלו יוכפפו למשרד לביטחון פנים.

בהשוואה מול בני ברק אפשר לראות את הבעיה של תל אביב

לא בלי סיבה הדיון הממשלתי עסק רבות בנושא המסכות. מאז הקורונה הופיעה בחיינו לראשונה ממש התהפכו היוצרות – אם בתחילה בני ברק הייתה האזור הבעייתי, שבו אנשים אינם מקפידים על הנחיות משרד הבריאות למרות התפשטות נרחבת של הנגיף, היום זו דווקא תל אביב שתפסה את מקומה.

בסיבוב קצר בשתי הערים השכנות כמעט עולה שבבני ברק ההקפדה על הוראות משרד הבריאות ובראשן המסכות היא כמעט גורפת, ובתל אביב התמונה אחרת לחלוטין. תושבים רבים אינם נשמעים להנחיות ובשיחה עמם נראה שהם לא חשים כלל אשמה. "אני מרגיש מאוד בטוח ועניין המסכות הזה כבר צריך להסתיים", הסביר צעיר שהסתובב בתל אביב ללא מסכה. "זה עדיין לא מוכח בדיוק, אני באמת חושב שזה מיותר וזה עובד רק ביפן הדברים האלה".

בבני ברק התושבים נשמעים אחרת וחוזרים שוב ושוב על הביטוי – "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם". "אני שמעתי גם בחדשות כמה מדברים על החרדים, איך הם לא שמים מסכות כמה הם לא שומרים על הכללים, אבל אחרי שהבנו וראינו שיש לנו נפגעים, שיש לנו הרבה נדבקים, אז קלטנו את העניין ושומרים פה יותר מכל עיר אחרת", הסביר תושב בני ברק.

ואולי המסכות יכולות ללמד אותנו קצת על המספרים: גם בתל אביב וגם בבני ברק התחלואה מתחילה לטפס, אך בפעם הראשונה מאז פרוץ הנגיף, בתל אביב נרשמים יותר חולים חדשים מדי מבני ברק. אתמול, אובחנו בתל אביב 36 חולים, ובבני ברק רק 8.

הפער הזה אינו חד פעמי, הוא מעיד דווקא על מגמה. בשלושת הימים האחרונים אובחנו בתל אביב 81 חולים חדשים, בבני ברק בסך הכל 25. עם זאת חשוב לציין שמלבד השמירה על ההנחיות, ישנו פער שנובע מכמות הנתינים הזרים שמתגוררים בתל אביב ושבקרבם ההתפרצות יחסית נרחבת.