מחדל בתי האבות: זמירה ארצי, חולת קורונה בת 82 שסבלה ממחלות רקע, מתה הלילה (בין שלישי לרביעי) בבית החולים סורוקה. בכך עלה מניין הקורבנות מבית האבות משען בבאר שבע ל-14. ארצי אושפזה בבית החולים סורוקה לפני כשבועיים ובימים האחרונים מצבה הידרדר. בתוך כך, במשרד הבריאות מזהירים הבוקר מעלייה משמעותית בתחלואה ביישובים הערבים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

זמירה ארצי בת ה-82 הגיעה לבית האבות משען לפני מספר שנים והותירה אחריה 3 ילדים ו-9 נכדים. בנה עופר סיפר ל-N12 כי "המשפחה לא הספיקה להיפרד ממנה". הבן הוסיף שהבשורה על מותה הגיעה בעת שישבו לארוחת החג.

זמירה ארצי ז"ל, הדיירת ה-14 מבית האבות משען בב"ש ש
זמירה ארצי ז"ל, הדיירת ה-14 מבית האבות משען בב"ש שנפטרה מקורונה‎

השיחה המזלזלת של משרד הבריאות עם נציגי בתי האבות

בשיחה שנערכה לפני כחודש בין נציגי מנהלי בית האבות לדוקטור למנהלת אגף הגריאטריה במשרד הבריאות ד"ר אירית לקסר, ביקשו המנהלים להחמיר את ההגבלות ולחדד נהלים מחשש להתפרצות משמעותית. בשיחה, נשמעת לקסר אומרת שהיא מודעת לבעיות הקשות בשטח, וכי אנשי משרד הבריאות עובדים על מנת למצוא פתרונות.

"הלחץ שלנו הוא מה יקרה כשיהיה חולה ראשון", אמרו נציגי בתי האבות. "אתם הוצאתם נוהל שקרבה ראשונה אפשר להיכנס. אנחנו מבקשים שתוציאו הנחיה שמוסד שרוצה להחמיר.. אגב, אנחנו מחמירים - לא מכניסים אף אחד למוסד".

לקסר, בתגובה, השיבה: "אני לא בטוחה שזה נכון. אני אפילו בודקת משפטית לאסור עליכם להחמיר" - ומנהלי בתי האבות השיבו: "אנחנו מאוד מקווים שלא תעשי את זה". כך, כבר לפני חודש ביקשו חלק ממנהלי המוסדות לאסור כניסה של אנשים חיצוניים כדי למנוע הדבקות. ד"ר לקסר ממשרד הבריאות התעקשה שזו החלטה לא נכונה, ואף בודקת אם יש לה איך לפעול נגדה משפטית. 

"אני לא חושבת שהתפקיד שלנו הוא לשמור על חיי המטופלים, אלא לשמור על איכות חיי המטופלים. ועל הבטיחות.. אבל לא רק לשמור על החיים בכוח. לא יכולה להפוך את כל המוסדות הסיעודיים לבית כלא".

חודש בלבד אחר כך, ומחדל בתי האבות צועק לשמיים. 39 חולי קורונה מבתי האבות נפטרו, עוד רבים נדבקו, והסוף, למרבה הצער - נראה עוד רחוק.