קופת חולים כללית, הגדולה בישראל עם 4.9 מיליון לקוחות, החליטה לא להתחבר עם החברה הממשלתית הסינית BGI כדי למנוע ממנה נגישות למאגרי המידע של הקופה - כך נודע הבוקר (ראשון) ל-N12. את ההחלטה קיבל יו"ר הקופה, אלוף (במיל') יוחנן לוקר, מתוך חשש שהחברה תקבל כך נגישות למאגרי המידע ולמידע רגיש על כל לקוחות הקופה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

להחלטה הזאת קדמה הכוונה של ישראל לחתום חוזה עם חברה BGI הסינית, לפיו היא תספק בעוד שבועיים 6 מעבדות לבדיקת קורונה, כולל האמצעים וערכות הבדיקה. אלא שחתימת החוזה מתעכבת, בעיקר בשל ניסיון של ישראל למנוע נגישות של החברה הממשלתית הסינית למאגר ה-DNA של ישראל.

מאגר DNA של מדינה הוא משאב לאומי, וכולל מידע שאף מדינה לא חולקת עם מדינות אחרות. מדובר במידע רגיש, סודי, שמצד אחד יכול לשמש לדברים טובים וחיוניים כמו פיתוח תרופות, אך מצד שני עלול להביא לדברים רעים מאוד.

החוזה אמור להיחתם באמצעות חמ"ל הרכש של המוסד ושל משרד הביטחון, והסוגיה הזאת לא נפתרה. בישראל מנסים שבחוזה יהיה סעיף שימנע מהסינים נגישות למאגר ה-DNA של ישראל, אך הסינים בינתיים מתנגדים ולכן חתימת החוזה מתעכבת.

מי שמנסה לפתור את הסוגיה הוא ראש המוסד יוסי כהן, שמעורב בה באופן אישי. העיכוב בחתימת החוזה הוא סיבה נוספת לעיכוב הבדיקות ולעובדה שמספר הבדיקות היומי לא עולה. כל זאת למרות הלחץ הגדול של מכון וייצמן ושל אוניברסיטת תל אביב, שני מוסדות אקדמיים שברשותם מעבדות משלהם, לאשר להם כבר לעשות את הבדיקות.