מסע רכש הציוד הרפואי ממשיך: הבוקר (שבת) נחתנו שלושה משלוחי ענק מאיטליה, הודו וסין, הכוללים בין היתר 2.4 מיליון כדורי כלורוקווין - תרופה נסיונית לטיפול בנגיף הקורונה. המשלוחים כללו גם 2.5 טון של חומרי הרדמה וכן מסכות וסרבלים. יחד עם זאת, אם בוחנים את המספרים לעומת היעדים שהציב משרב הבריאות - התמונה רחוקה מלהיות מושלמת. בתוך כך, ישראל במשא ומתן מול חברה סינית לרכישת 6 מעבדות - דבר שייתן לסינים גישה למאגר ה-DNA הסודי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

היעד של משרד הבריאות עבור מסכות N95 הוא 18.4 מיליון, ובפועל, מספר המסכות שהובאו לישראל הוא 10.5 מיליון. מספר המטושים שהוצבו כיעד הוא 4 מיליון, בפועל הובאו רק 1.95 מיליון.

פעולות הרכש של ציוד רפואי עד כה (צילום: N12)
פעולות הרכש עד כה | צילום: N12

מספר מכונות ההנשמה הפנויות לשימוש בכל הארץ עומד על 1,869, זאת לעומת יעד של 7,000 מכונות שהציב משרד הבריאות. כמו כן, יש צורך בלהכשיר צוותים רפואיים שיידעו להפעיל את המכונות החדשות שיירכשו. בנוסף לרכש מכונות, ישראל עומדת לייצר מספר מאות מכונות באופן עצמאי.

פעולות הרכש של ציוד רפואי עד כה (צילום: N12)
1,869 מכונות הנשמה פנויות | צילום: N12

מאחורי הקלעים, ישראל עמדה לחתום על חוזה עם חברה ממשלתית סינית בשם BGI, שהייתה אמורה להביא לכאן 6 מעבדות עם ציוד בדיקות לישראל. יש אמנם משא ומתן קשוח על מחיר, אבל סיבה מרכזית שבגינה המעבדות טרם הגיעו ארצה היא שישראל מנסה לבלום את הגישה של הסינים לאחד מהמאגרים הכי חשובים של ישראל - מאגר ה-DNA. כל זמן שישראל לא מצליחה לפתור את העניין אז המעבדות לא מגיעות. ראש המוסד, יוסי כהן, שמתפקד גם כראש חמ"ל הרכש המשותף של המוסד עם משרד הבריאות ומשרד הביטחון, מטפל בסוגיה באופן אישי.