התפרצות הקורונה: מנהלת מחלקה בבית החולים איכילוב בתל אביב נדבקה בנגיף הקורונה, כך פורסם אמש (ראשון) במהדורה המרכזית. זמן קצר לאחר מכן התברר כי גם סגנית מנהל המעבדה הראשית של משרד הבריאות חולה בקורונה. מספר הנדבקים בישראל עלה אתמול ל-213 בני אדם, ולפי ההערכות המספר צפוי לגדול. 18 מתוך החולים הם רופאים ואנשי צוות רפואי.

213 נדבקים בארץ: אלו המסלולים שעשו חולי הקורונה האחרונים

בעקבות הגילוי כי סגנית מנהל המעבדה הראשית של משרד הבריאות נדבקה בנגיף, עובדים במעבדה יוכנסו לבידוד. מדובר ב-18 עובדים, שנחלקים למשמרות של 6 (ללא משמרות לילה). במשרד הבריאות אישרו את הפרטים ומסרו: "אחת החולות במרכז הארץ היא עובדת המעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות. מצבה של העובדת קל והיא נמצאת בבידוד".

עוד נמסר: "משרד הבריאות עובד על יצירת חלופות לבדיקות באמצעות צוותים ממעבדות אחרות. הודעה אישית תימסר לכל המגעים האישיים. עם השלמת החקירה האפדימיולוגית נעדכן". 

אמש פרסם משרד הבריאות פרטים נוספים על חלק מהחולים שאובחנו בימים האחרונים. חולה 177 הוא ילד בן 6 מיישוב ליד ירושלים, שבא במגע עם חולה מאומת. חולה מספר 202 היא ילדה בת שנתיים וחצי מירושלים, גם היא נדבקה לאחר שהייתה בקרבתו של חולה מאומת.

חולה 178 היא נערה מיישוב ליד ירושלים, שבאה במגע עם חולה מאומת. חולה מספר 179 היא נערה בת 12, גם היא מאזור ירושלים, שבאה במגע עם חולה. עוד פורסם כי חולה 180 הוא ילד בן 10 מיישוב ליד ירושלים שנדבק באותו האופן. במשרד הבריאות ציינו כי "המגעים במקומות בהם ביקרו, כולל המוסדות החינוכיים שבהם הם לומדים, עודכנו ותודרכו".

בכירה באיכילוב נדבקה, הצוות והחולים - לבידוד

תוצאות בדיקתה של הרופאה מאיכילוב מחייבות בידוד של החולים, שיועברו למחלקה אחרת, וגם של הצוות שנחשף אליה. המקרה הנוכחי מציף מחדש את קריאות המצוקה של הצוותים הרפואיים והחשש מהדבקה בזמן העבודה.

מתבקש להניח שהיא נדבקה מאחד החולים, אך גורמים באיכילוב טוענים כי אף אחד שמאושפז או מטופל במחלקתה לא חולה בנגיף. נבדקת ברצינות האפשרות כי הרופאה הבכירה נדבקה מקרוב משפחה.

בבית החולים אישרו את הפרטים. "מנהלת מחלקה בבית החולים סבלה מתסמינים מינימליים, ומיד עם עליית חום נכנסה לבידוד ונבדקה", נמסר. "תוצאות הבדיקה אימתו שהיא חיובית לקורונה".

בית החולים איכילוב
בית החולים איכילוב, ארכיון | צילום: עודד קרני

בנוגע לטיפול בחולים ובאנשי הצוות, נמסר: "בהמשך לחקירה אפידמיולוגית לכל המטופלים במחלקה נלקחה בדיקה, ואותרו המטופלים שנחשפו ושוחררו. אנשי הצוות שהיו במגע נמצאים בבידוד מרגע קבלת התשובה".

בימים האחרונים מתקבלות קריאות מצוקה מבתי החולים ומקופות החולים. אמש פורסם במהדורה המרכזית כי רופא אף אוזן גרון בבית החולים שניידר בפתח תקווה סירב לטפל בילד חולה כי לא הייתה לו מסכת N95 - ההתקן המחמיר שמונע הדבקה. רק לאחר שהצליחו להשיג לו מסכה הוא הסכים לטפל בילד.

במקרה נוסף התגלה כי אחיות בבית החולים מאיר מחביאות מסכות כי הן חוששות שמלאי המסיכות ייגמר. אם הצוותים לא יהיו מוגנים ולא יהיה מי שיטפל בחולים – והצוות הרפואי ייאלץ להיכנס לבידוד ביתי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי הודעת משרד הבריאות, עד אתמול בערב התגלו 213 ישראלים שחלו בקורונה. מצבם של שני חולים מוגדר קשה, 12 חולים מאושפזים במצב בינוני ומצבם של 195 מהם – רוב מוחץ – מוגדר קל. ארבעה נוספים כבר החלימו מהמחלה. יותר מ-38 אלף ישראלים נמצאים בבידוד. הנתונים מתפרסמים שעות לאחר שההגבלות החדשות, שהותירו מאות אלפי עובדים בביתם, נכנסו לתוקף.

אלו המסלולים שעשו חולי הקורונה האחרונים

אמש פורסם כי ראש הממשלה וסביבתו, שנבדקו כדי לגלות אם נדבקו, אינם נשאים של הנגיף והבדיקות יצאו תקינות. עוד התברר אמש כי חולה 29, עובד מד"א שעד כה לא היה ידוע מקור הידבקותו, נדבק ככל הנראה מבן משפחה - שהיה חשוף לחולה מאומת אחר. 

החולים במצב הקשה ביותר מטופלים בבית החולים שיבא ובתל אביב. לפי החלוקה של משרד הבריאות, תשעה חולים נמצאים בדרך לאשפוז. 167 מאושפזים ו-33 חולים נמצאים בביתם.

עוד עולה מהעדכון האחרון כי 2,593 אנשי צוות רפואי נמצאים בבידוד – ו-18 מהם אובחנו כחולים מאומתים. 7 מתוכם הם רופאים, ארבעה – אחיות, שלושה עובדי מערך לוגיסטי, שני חובשי רפואת חירום, רוקח אחד ועובד אחד בתחום הפיזיותרפיה / ריפוי בעיסוק.