המדינה תגיש היום (ראשון) בקשת דחייה של חצי שנה לגבי פינוי ח'אן אל-אחמר. לפני כחודשיים הדגישו השופטים שלא יאפשרו דחייה נוספת. באותה החלטה, שופטי בג"ץ אמנם אישרו דחייה בעדכון מטעם המדינה עד להיום, אך הדגישו - "לא עוד".

בהודעה מטעם משרד החוץ שפורסמה אמש, נכתב: "בהתבסס על עבודת מטה בין סוכנותית, הכוללת חוות דעת מדינית של משרד החוץ, המדינה תגיש מחר בקשת דחייה של חצי שנה בפינוי ח'אן אל-אחמר".

בקשת הדחייה הקודמת הגיעה בעקבות דרישתו של ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד. בפנייה ליועץ המשפטי לממשלה, נימק לפיד את בקשת הדחייה "נוכח זאת שהממשלה הוקמה זה עתה וטרם הספיקה לבחון את הנושא לעומקו באופן עצמאי ובלתי תלוי במסקנותיה של הממשלה הקודמת ובשים לב שמדובר בסוגיה רגישה במיוחד".

חאן אל אחמר (צילום: תנועת רגבים, חדשות)
צילום: תנועת רגבים, חדשות

חלק מחברי הממשלה תקפו בחריפות את ראש הממשלה לשעבר נתניהו, על כך שנמנע מפינוי המקום. ח'אן אל-אחמר נמצא על אדמות מדינה בשטח C, כ-10 ק"מ ממזרח לירושלים, סמוך לכביש 1. במקום מתגוררים כ-180 בדואים בני שבט הג'האלין ובית המשפט העליון קבע כי המבנים במקום אינם חוקיים, ואישר מספר פעמים צו הריסה נגדם. באוקטובר 2018 הודיע נתניהו כי המתחם יפונה תוך זמן קצר, אך צו ההריסה מעולם לא מומש.

בתנועת רגבים, שהגישה את העתירה לבג"ץ, הגיבו על הכוונה להגיש בקשת דחייה נוספת: "אסור בשום פנים ואופן שמדיניות אכיפת החוק של מדינת ישראל, תיקבע בפועל על ידי הלחץ הפסול שמפעילות מדינות זרות. זהו מדרון חלקלק ומסוכן המכרסם בסוברניות של מדינת ישראל". עוד נמסר מתנועת רגבים: "נפתלי בנט, אתה ראש ממשלת ישראל. אל תתחבא מאחורי שר החוץ לפיד".