לאחר חיפושים ארוכים בירקון, הגשת כתב אישום לא מפורט, התפטרות עורכת הדין וחלופה של האשמות הדדיות, נפתח הבוקר, אחרי דחייה ארוכה, משפטם של רוני רון ומארי פיזם, סבה ואמה של הילדה רוז המואשמים ברציחתה.

"רוני היה גאה ברוז ולעיתים דיבר עליה", סיפר הבוקר חברו של רוני רון, ליאור מסלאווי, עד מטעם התביעה בפתח משפטו של הסב שמואשם ברצח נכדתו. מסלאווי עבד עם רון במשאית זבל בתל אביב. "היא הייתה מוקפדת והתלבשה יפה", תיאר מסלאווי את רוז.

בהמשך סיפר מסלאווי כי מארי ביקשה להטעות את השוטרים ואת בני משפחתה באמצעות ילדה אחרת. "לאחר שרון נעצר היא התקשרה אלי בבהלה וביקשה ממני להביא אליה הביתה את בתי הקטנה", אמר מסלאווי.

מארי הסבירה שאמה מגיעה מחו"ל והיא מבקשת לראות את רוז. לטענתו, כאשר ענה לה שבתו בגן ודרש לדעת מה פשר הבקשה החריגה, ענתה לו מארי בלחץ כי "הוא חייב לעזור לה להביא ילדה, כיוון שאם במשטרה לא יראו ילדה רוני ייכנס לכלא לכמה שנים". בעדותו סיפר מסלוואי כי בפעם האחרונה שראה את רוז היה כאשר נפגש עם משפחתה במסעדת "הוטרס" בנתניה.

ראשון עלה לדוכן העדים שוטר אשר חקר את רון בנושא הרצח של רוז. אחריו עלה חבר ילדות של רון, נאור בן אפרים. בעדותו תיאר בן אפרים את רון כ"חבר טוב" וסיפר שאף עבד אצלו זמן קצר לפני שנעצר. עוד סיפר כי בהתחלה לא ידע שזוגתו החדשה של חברו היא אשת בנו, אך לאחר מכן התרשם כי לרון היה חשוב שרוז תהיה עם אמה.

"כשנפגשנו הוא ביקש ממני כסף כדי להיאבק על החזרת רוז לאמה", סיפר בן אפרים. הוא הוסיף שאמו של רוני התקשרה אליו וסיפרה לו שהיא ורוני בסכסוך והוא אינו מראה לה את הילדה. "היא ביקשה ממני לא לספר לו שהיא התקשרה", אמר, "וטענה שהיא פוחדת".

העד נזכר לאחר מכן במשפט גורלי שרוני אמר לו בעבר, "אם אתה רוצה להעלים משהו, צריך לשים אותו בירקון".

השמרטפית של רוז התקשתה לשמור על קור רוח. בתחילת הדיון פרצה הצעירה בת ה-23 בבכי ואמרה כי איננה מסוגלת להסתכל על שני הנאשמים. בעדותה תיארה השמרטפית את "היחס המדהים" אותו העניק רוני רון לשתי בנותיו הצעירות וסיפרה כי הוא נהג לחבק לקלח ולהאכיל אותן. "לרוז הוא לא נתן יחס כזה ונשאר אדיש כלפיה", ציינה.

נמצאה בתיק אדום בירקון

פרשת רוז הקטנה הסעירה את המדינה כולה במהלך חודש אוגוסט האחרון. לאחר שסבתה דיווחה למשטרה על היעלמותה, החלו חיפושים קדחתניים אחר הילדה עם העיניים הענקיות בנחל המזוהם ובאזור המרכז. שלושה שבועות מאוחר יותר נמוגו התקוות למצוא אותה חיה. רוז נמצאה בתוך תיק עור אדום בתחתית נחל הירקון, בדיוק כפי שהעיד רון בחקירתו במשטרה.

רצח הילדה רוז פיזאם (צילום: חדשות2)
רוז הקטנה | צילום: חדשות2

כתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז מרכז נגד השניים בספטמבר האחרון לא כולל את פירוט אופן רציחתה של הילדה הקטנה. במקום זאת נכתב כי "השניים החליטו לגרום למותה בדרך שאינה ידועה". לטענת הסב, רוז הכעיסה אותו והוא סטר לה בחוזקה, אך הוא לא התכוון להרוג אותה.

הסב נשלח להסתכלות

במהלך השבוע שעבר הודיע בית המשפט כי מארי תישאר במעצר עד תום ההליכים, וכי הוא אינו מקבל את חלופת המעצר שהוצעה על ידי עורכת דינה רויטל סוויד. לעומתה, עובדת הישארותו של רוני רון במעצר נקבעה כבר ממזמן, אך בסוף חודש אפריל ביקש פרקליטו גיל פרידמן שמרשו יישלח להסתכלות.

הסב שינה את גרסתו בפני החוקרים לא פעם אחת מאז החל ההליך הפלילי נגדו. בשלבים הראשונים של מעצרו הודה רון ברצח הילדה, אך מאוחר יותר חזר בו בפני התקשורת ואז הוסיף שראה אותה לאחרונה בידיה של מארי.

כאמור, גרסתו האחרונה הייתה שהרג אותה בטעות. היום בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה יתחיל המהל המשפטי שאולי סוף סוף יסתום את הגולל על הפרשה העגומה של רוז הקטנה.

פרשת רוז - סיקור מיוחד

הדיווח על היעלמותה של הילדה רוז

"נמצאה המזוודה האדומה ובה הגופה הקטנה"

פרשת רוז - רצף האירועים

מארי פיזם, אימה של רוז, מדברת לראשונה

כתב אישום באשמת רצח נגד רוני רון ומארי פיזם

פרטים חדשים על חקירת פרשת הרצח