לא הגיע. הירשזון האב (צילום: חדשות 2)
הירשזון, ארכיון | צילום: חדשות 2

שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון החזיר היום להסתדרות העובדים הלאומית 570 אלף שקלים. בעבר כבר החזיר הירשזון 1,160,000 שקלים - ובסך הכול הוא השיב 1,730,000 שקלים. מחר יגזור בית המשפט המחוזי בתל אביב את עונשו של מי שהורשע בגניבת מיליונים.

לטענת פרקליטיו של הירשזון, עם השבת הסכום האחרון, סיים שר האוצר לשעבר להעביר את כל הכספים שנטל שלא כדין.

"הוא מתוח", אמר פרקליטו לחדשות 2 לקראת גזר הדין מחר, והוסיף כי צוות ההגנה עובד על הכנת הערעור על ההרשעה לבית המשפט העליון.

"עונש מאסר הוא גזר דין מוות עבורו"

"אני מתרגש מכל העדים שהגיעו להעיד לטובתי", אמר בשבוע שעבר הירשזון עם הגיעו לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בפתיחת דיון הטיעונים לעונש במשפטו. בניסיון אחרון לדבר אל לבם של השופטים, ניסו סנגוריו של הירשזון להביא כמה עדי אופי שיספרו על צדדיו הטובים שר האוצר לשעבר.

"לאחר כל מה שסבלנו, אני לא יודע כיצד הוא יעמוד בעונש מאסר מרוחק מילדיו", אמר אז בנו האמצעי של הירשזון, אלרואי. "עונש מאסר הוא גזר דין מוות עבורו, אני מבקש מכבודה את מידת הרחמים".

אלרואי הירשזון נחשד בהחזקת מריחואנה (צילום: חדשות 2 - יוסי זילברמן)
אלרואי הירשזון, בשבוע שעבר בביהמ"ש | צילום: חדשות 2 - יוסי זילברמן

"אני לא מאחל לאף אחד להגיע למצבה של אימי", המשיך הבן. "אבא עשה בשביל אמא הכל, הוא סעד אותה ברגעים הקשים הביותר, דווקא באותן שנים שהיו קשות ביותר בחיי בחייו דווקא באותן שנים הוא היה לנו גם אב וגם אם. אמנם אלוהים לקח לי את אמא אבל נתן לי אבא חם ואוהב, כדי שלא ארגיש בחסרונה".

התביעה דורשת: עונש מאסר ארוך

"אנחנו מבקשים להטיל על הירשזון עונש מאסר ממושך - למרות שאנחנו מודעים לעשייה ולרקורד העשיר שלו לאורך השנים", אמר באותו דיון התובע במשפט עו"ד אלי שוורץ-שואף.

"אחרי מה ששמענו כאן, מי לא רוצה לרחם עליו?", הוסיף עו"ד שוורץ-שואף. "אבל מי שלא נמצא פה אלו העובדים, שנושאים בסופו של יום במחיר על מעשיו של הירשזון. איש ציבור שעובר עבירה צריך לדעת שהדבר יילקח בחשבון, מדובר במעשים הגבוהה ביותר של חומרה". הוא ציין כי "מעשיו של הירשזון מצדיקים ענישה הולמת".

גנב, רימה והפר אמונים

הירשזון הורשע לפני כשבועיים בשישה סעיפי אישום חמורים, הכוללים בין היתר: גניבה, מרמה, רישום כוזב וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. השופטים אמרו בהחלטתם כי שר האוצר לשעבר "הפך את הסתדרות העובדים הלאומית לקזינו", וכי היו לו "גירסאות קלושות שצצו יש מאין".

השופטת ברכה אופיר-תום אמרה בהכרעת הדין כי "טענותיו של הירשזון על ה'לא ידעתי, לא ראיתי, לא שמעתי' - היא חסרת משמעות מאחר והוא עמד בראש הארגון, עליו היה להבטיח התנהלות נאותה, שלו ושל חבריו".

כתב האישום נגד הירשזון הוגש ב-4 ביוני 2008. הוא מואשם בגניבה, קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד. העונש על כל אחד מסעיפי האישום נע בין שלוש ל-10 שנות מאסר.

הירשזון הואשם כי בהיותו יו"ר ההסתדרות קיבל מדי חודש במעטפות בין 15 ל-25 אלף שקלים במזומן, ובחגים קיבל "מענקים מיוחדים". במהלך המשפט טען הירשזון כי כל הכספים שלקח היו מקדמה על חשבון כספי הפנסיה שהגיעו לו מההסתדרות.