שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן עלה הבוקר לראשונה על דוכן העדים בבית המשפט השלום בירושלים במסגרת המשפט המתנהל נגדו בפרשת השגריר. הבוקר נפתח שלב ההגנה במשפט, כאשר ליברמן היה הראשון להעיד בו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כל האירוע לקח בין 3 ל-5 דקות, כולל כניסה לחדר, כמה דברי נימוסין, הקשבה לטלוויזיה והאירוע עצמו", סיפר ליברמן על המפגש בינו לבין השגריר בן אריה, שבמהלכו מסר לו האחרון חומר על החקירה מתנהלת נגדו. "בן-אריה אמר שהוא רוצה לדבר אתי ביחידות, נכנסנו לחדר, הוא נתן לי מעטפה עם פתק בפנים ואמר תסתכל בבקשה מה כתוב שם. זה לא אירוע שיזמתי או שהייתי מוכן אליו".

"אתה לוקח משהו כתוב בכתב יד וקורא, ואתה לא מבין מה קרה פה. אני רואה 'מדינת ישראל חיקור דין ליברמן', באותו רגע זה כרעם ביום בהיר", הוסיף שר החוץ לשעבר. "כל מה שאתה עושה אתה עושה אינסטינקטיבית, אתה לא מתחיל לחשב מהלכים. לקחתי את זה, הורדתי לשירותים אמרתי הכל שטויות, זה פשוט לא מעניין, תודה, ואחרי דקה יצאנו".

לדברי ליברמן, הוא כלל לא התעמק במה שהיה כתוב בפתק שהעביר לו השגריר בן אריה. "ברגע שראיתי שכתוב 'חיקור דין - מדינת ישראל' ו'ליברמן' זה כבר לא עניין, אינסטינקטיבית חשבתי שיש בזה פוטנציאל נזק. היה לי ברור ברגע הראשון שמדובר פה בנזק ולכן לא הייתה גם הכרת טובה כלפי בן אריה".

"לא לוחץ ידיים לשקרנים". ליברמן ואילון | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

"אילון נזכר בפרשה כשגילה שהוא לא ברשימה לכנסת"

הוא דחה בכל תוקף את הטענות שנשמעו במהלך עדותו של סגנו לשעבר דני אילון, בדבר התערבות במינויים במשרד החוץ, ואמר כי מעולם לא עירב את אילון במינוי מועמדים ולא התייעץ איתו בעניין. "מעולם לא דיברתי עם איילון בארבע עיניים על מועמדים, לא הייתה סיבה למדר את יוסי גל וגורמים נוספים במשרד החוץ", אמר ליברמן כשאומת מול עדותו של אילון, שטען שהוא כפה עליו למנות את בן אריה לתפקיד השגריר.

"אילון מעולם לא היה איש אמון. לא ישבתי איתו במסעדה, הוא לא ביקר בביתי", הצהיר ליברמן והבהיר כי בן אריה לא ביקש עזרה ולא המלצה בניסיונו להתמודד לשגריר בריגה. "לא היו שום שיחות עם אף אחד בנוגע לתפקיד".

ליברמן האשים כי אילון פועל מנקמנות ואמר: "בפעם הראשונה שספרתי כמה פעמים הוא אמר שהוא אזרח שומר חוק, ספרתי 9 פעמים. עד שאילון הבין שהוא מחוץ לרשימה (של הליכוד ביתנו לכנסת) הוא לא אמר בעניין הפרשה שום דבר. שנתיים וחצי הדבר ישב אצל ה"אזרח שומר החוק" ואז הוא נזכר בו".

השגריר בן אריה (צילום: חדשות 2)
"ביקש לדבר איתי ביחידות". השגריר בן אריה | צילום: חדשות 2

"אם הייתי רוצה לגמול לבן אריה, הייתי ממנה אותו לשגריר במוסקבה"

בהמשך הדיון בבית המשפט הוצגו לליברמן שאלות מטעם התובעת במשפט. נציגת הפרקליטות טענה בפני שר החוץ לשעבר כי דאג לסכל את הפתק שהגיע לידיו: "הבנת את חשיבות הפתק שקיבלת לידיך באותו הרגע, ולכן וידאת בו הריגה". בתגובה לדברים השיב לה ליברמן: "אין מילה של אמת בדברייך. את מנסה להציג שהאירוע היה ביוזמתי וזה לא היה ולא נברא ולא קרוב למציאות".

עוד טען ליברמן כי הפתק שקיבל לידיו היה כתוב בכתב יד ושגם תוך כדי חקירה, לא הבין שמדובר בחיקור דין רשמי. מאוחר יותר התייחס לסוגיית מינויו של בן אריה לשגריר בלטביה ודחה את הטענות כאילו ביקש למנותו כדי לגמול לו: "אם הייתי באמת רוצה לגמול לבן אריה על מה שהוא עשה, הייתי ממנה אותו לשגריר במוסקבה ולא לשגריר זוטר בריגה".