עדותו של דני אילון, סגן שר החוץ, נגד שרו לשעבר אביגדור ליברמן נמשכת כבר שעות ארוכות בבית משפט השלום בירושלים. אילון הטיח דברים קשים בליברמן ואף טען כי נאלץ "להגן עליו ב-4 השנים האחרונות במסגרת תפקידו", אבל כשנשאל על כך ליברמן הוא העדיף להתייחס להפסד אמש של קבוצתו האהובה ברצלונה, והדחתה מליגת האלופות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

העדות הארוכה הצריכה גם הפסקות רבות בדיון, שהחל כבר בשעות הבוקר ונמשך אל תוך הצהריים. באחת מהן שוחח ליברמן עם חדשות 2 באינטרנט ובחר להתייחס לנושאים רבים, פרט למשפט.

"זה באמת משמח שהבנים שלי התחילו לנצח אותי בשח-מט", אמר ליברמן לכתבנו ועבר גם לכדורגל. "כרגע כולי תקווה רק למוצאי שבת שבית"ר יישארו בליגה". ליברמן סיפק פרשנות ספורטיבית נוספת, הפעם לגבי ההפסד המדובר של ברצלונה לבאיירן מינכן, אמש. "הפארסה של בארסה - זה פשוט לא ייאמן", אמר ליברמן, "לא ראיתי משחק כ"כ גרוע שלהם בעשור האחרון". כשנשאל שוב על העדות שניתנה באולם הדיונים אמר ליברמן - "אני לא מתייחס למשפט. נחכה לסופו ואחר כך נתייחס".

רצה ללחוץ את ידו ליברמן. אילון (צילום: גיל יוחנן, ynet)
רצה ללחוץ את ידו ליברמן. אילון | צילום: גיל יוחנן, ynet

באולם הדיונים נמשכה בכל זאת עדותו של אילון, בשלב החקירה הנגדית שמנהלים עורכי דינו של ליברמן. "אין לי משהו נגדו, זה לא אילון נגד ליברמן", אמר סגן שר החוץ לשעבר באולם, "זו מדינת ישראל נגד ליברמן. אני מעוניין ללחוץ כעת את ידו". ליברמן השיב לו מיד- "אל תנסה, אל תעיז אפילו, אני לא לוחץ יד לרמאים ושקרנים".

אילון: "ראיתי עצמי כאיש אמונו"

בשלבים המוקדמים יותר של יום הדיונים שמר ליברמן על ארשת רגועה ורצינית בהרבה. במהלך הדיון הסתכל אילון מספר פעמים לכיוונו, אך זה לא החזיר לו מבט ונותר בפנים חתומות. "ראיתי את עצמי כאיש אמונו, נהגתי לעשות מה שהוא מבקש כל עוד מדובר בדבר שאינו נגוע בניגוד אינטרסים", פתח הבוקר אילון את דבריו על דוכן העדים, כשהוא מתייחס לשר החוץ לשעבר. "לליברמן הייתה מעורבות במקומות מרכזיים בעולם - במינויים של פרושאור, גל, טאוב. הוא היה אחראי גם על מינויים של מקומות שנחשבים קטנים או משניים".

עימות בבית המשפט. אילון וליברמן באולם (צילום: צילום ועיבוד: יוסי זילברמן, חדשות 2)
עימות בבית המשפט. אילון וליברמן באולם | צילום: צילום ועיבוד: יוסי זילברמן, חדשות 2

"ההיכרות שלי עם בן אריה הייתה שטחית ביותר", הוסיף אילון ופרט את טיב הקשר שלו עם השגריר שמונה לייצג את ישראל בריגה. "הכרתי אותו כי היינו חדר ליד חדר במשרד החוץ. זה מעורר קנאה להיות יועץ מדיני לשר או לראש הממשלה, זה קרש קפיצה לתפקידים מדיניים אחרים". סגנו לשעבר של ליברמן הוסיף והתייחס בפירוט למינויו של בן אריה לשגריר בריגה. "הייתה הפתעה מסוימת כשהתבקשתי למנותו כי לא ידעתי שהיה מועמד כלל", אמר. "הבקשה הזאת לא נראתה לי חריגה, מילאתי את רצונו, לא ידעתי הרבה על הקשר בינהם מעבר לכך שידעתי שהוא מלשכתו, מה שהוסיף תוקף לבקשה".

נציג התביעה אף הציג לאילון ראיון שהעניק בעבר לגאולה אבן בערוץ 1, שבו הוא הכחיש קשר למינויו של בן אריה. אילון השיב בתגובה: "ברור שהתחמקתי מלתת תשובה ישירה וניתן לראות זאת בראיון, אף אחד לא מצפה שאפליל שר מכהן בישראל בשידור חי. עם כל הכבוד לגאולה אבן, היא לא בית משפט". בכך ניסו אנשי הפרקליטות להחליש את מקומו של ראיון זה בקו ההגנה, עוד לפני שסנגוריו של ליברמן שלפו אותו.

בעוד התביעה מנסה להוכיח כי אילון פעל למינויו של בן אריה בהסתמך על דברי ליברמן, מנסים פרקליטי ההגנה להוכיח את טענתם, שלפיה פנה סגן השר לשעבר נגד הממונה עליו רק לאחר שזה הדיח אותו מרשימת "ישראל ביתנו" לכנסת הנוכחית. בהקשר זה טען אילון: "קשה להוכיח מוטיבציה לנקמנות בהתייחס לדברי".

"לא לוחץ ידיים לשקרנים". ליברמן ואילון (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
כמעט ולא החליפו מבטים. ליברמן ואילון, הב | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

סגן שר החוץ לשעבר אף הביע נכונות לעבור בדיקת פוליגרף ואמר: "אני יודע שלא מדובר בראיה קבילה בבית משפט אבל אני מוכן להיבדק על דבריי". לדבריו, "אני עסקתי בלהסביר את כל שרי הממשלה ולדבר בטובתם, והמבין יבין".

בהמשך הדיון נשאל אילון על נוהל הפגישות בינו לבין ליברמן לאורך השנים, ובמיוחד בהקשר של בן זאב. "רוב הפגישות ביני לבין ליברמן לא נרשמות", טען אילון בעדותו. הוא גם השיב למתקפת סנגורו של ליברמן, עו"ד ויינרוט - "גם אני הייתי בתפקידך, 4 שנים הייתי צריך להגן על אותו נאשם", אמר אילון והתייחס לתקופה בה שימש סגנו של ליברמן במשרד החוץ ונאלץ "להגן עליו".