משפטו של שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן התחדש הבוקר (ד') בבית המשפט השלום בירושלים, ובמסגרת עדויות מטעם ההגנה סיפרה מגישת הטלוויזיה גאולה אבן על הריאיון שערכה עם סגן שר החוץ אילון בערוץ הראשון, שבמהלכו אמר כי הוא לא זוכר שליברמן ביקש ממנו לפעול למינוי השגריר בן אריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אבן נשאלה אם היה סיכום מוקדם עם אילון לגבי השאלות והדגישה כי "אין מרואיין שמקבל את השאלות מראש. הנוהל שלנו הוא שניתן לשאול כל מה שברצוננו. הסיכום לא היה ולא נברא, מעולם לא עשיתי סיכום כזה עם מרואיין בכלל ועם דני איילון בפרט. גם אם אסד היה דורש ממני, לא הייתי עושה עמו סיכום כזה".

מגישת הטלוויזיה אמרה כי היא לא זוכרת שהיו תחושות של זעם, כעס או טינה בסוף הריאיון. "הריאיון היה בנוגע להצבעה באו"ם, אבל אנחנו עוברים על שלל נושאים. אני לא יכולה להתעלם מנושאים שעל סדר היום במיוחד לאחר סוף השבוע, שבו פורסם אודות כתב אישום לזאב בן אריה".

תומך במתווה לא בפרוצדורה, ליברמן
ליברמן בבית המשפט | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

"הוא יכול היה להגיד שהוא לא מעוניין להגיב"

על דבריו של אילון אמרה כי "היו לו אפשריות שונות להגיב, הוא יכול היה להגיד שהוא לא מעוניין להגיב, או אפילו לומר כי הפרתי את ההסכם עמו, הוא בחר שלא לעשות את זה". אבן ציינה כי עורך התכנית ישי צ'רניאק סיפר לה שקיבל טלפון מהדוברת של אילון, לאחר שהתעוררה סערה סביב הריאיון והיא ניסתה להסביר לו על כך שזה היה התיאום ביניהם, כפי שטען אילון".

"לא שוחחתי עם הדוברת או עם אילון לפני הריאיון, לרוב אני לא עושה זאת אלא אם כן המרואיין רוצה להוסיף איזה רקע שלדעתו ימלא לי איזשהוא חסר של מידע", הבהירה.

השגריר בן אריה
"ביקש לדבר איתי ביחידות". השגריר בן אריה | צילום: חדשות 2

ליברמן: לקחתי את זה, הורדתי לשירותים

בסוף חודש מאי, ליברמן עלה לראשונה על דוכן העדים בבית המשפט השלום בירושלים במסגרת המשפט המתנהל נגדו . "כל האירוע לקח בין 3 ל-5 דקות, כולל כניסה לחדר, כמה דברי נימוסין, הקשבה לטלוויזיה והאירוע עצמו", סיפר ליברמן על המפגש בינו לבין השגריר בן אריה, שבמהלכו מסר לו האחרון חומר על החקירה מתנהלת נגדו. "בן-אריה אמר שהוא רוצה לדבר אתי ביחידות, נכנסנו לחדר, הוא נתן לי מעטפה עם פתק בפנים ואמר תסתכל בבקשה מה כתוב שם. זה לא אירוע שיזמתי או שהייתי מוכן אליו".

"אתה לוקח משהו כתוב בכתב יד וקורא, ואתה לא מבין מה קרה פה. אני רואה 'מדינת ישראל חיקור דין ליברמן', באותו רגע זה כרעם ביום בהיר", הוסיף שר החוץ לשעבר. "כל מה שאתה עושה אתה עושה אינסטינקטיבית, אתה לא מתחיל לחשב מהלכים. לקחתי את זה, הורדתי לשירותים אמרתי הכל שטויות, זה פשוט לא מעניין, תודה, ואחרי דקה יצאנו".

לדברי ליברמן, הוא כלל לא התעמק במה שהיה כתוב בפתק שהעביר לו השגריר בן אריה. "ברגע שראיתי שכתוב 'חיקור דין - מדינת ישראל' ו'ליברמן' זה כבר לא עניין, אינסטינקטיבית חשבתי שיש בזה פוטנציאל נזק. היה לי ברור ברגע הראשון שמדובר פה בנזק ולכן לא הייתה גם הכרת טובה כלפי בן אריה".

"אילון נזכר בפרשה כשגילה שהוא לא ברשימה לכנסת"

הוא דחה בכל תוקף את הטענות שנשמעו במהלך עדותו של סגנו לשעבר דני אילון, בדבר התערבות במינויים במשרד החוץ, ואמר כי מעולם לא עירב את אילון במינוי מועמדים ולא התייעץ איתו בעניין. "מעולם לא דיברתי עם איילון בארבע עיניים על מועמדים, לא הייתה סיבה למדר את יוסי גל וגורמים נוספים במשרד החוץ", אמר ליברמן כשאומת מול עדותו של אילון, שטען שהוא כפה עליו למנות את בן אריה לתפקיד השגריר.

"אילון מעולם לא היה איש אמון. לא ישבתי איתו במסעדה, הוא לא ביקר בביתי", הצהיר ליברמן והבהיר כי בן אריה לא ביקש עזרה ולא המלצה בניסיונו להתמודד לשגריר בריגה. "לא היו שום שיחות עם אף אחד בנוגע לתפקיד".

ליברמן האשים כי אילון פועל מנקמנות ואמר: "בפעם הראשונה שספרתי כמה פעמים הוא אמר שהוא אזרח שומר חוק, ספרתי 9 פעמים. עד שאילון הבין שהוא מחוץ לרשימה (של הליכוד ביתנו לכנסת) הוא לא אמר בעניין הפרשה שום דבר. שנתיים וחצי הדבר ישב אצל ה"אזרח שומר החוק" ואז הוא נזכר בו".

"אם הייתי רוצה לגמול לבן אריה, הייתי ממנה אותו לשגריר במוסקבה"

בהמשך הדיון בבית המשפט הוצגו לליברמן שאלות מטעם התובעת במשפט. נציגת הפרקליטות טענה בפני שר החוץ לשעבר כי דאג לסכל את הפתק שהגיע לידיו: "הבנת את חשיבות הפתק שקיבלת לידיך באותו הרגע, ולכן וידאת בו הריגה". בתגובה לדברים השיב לה ליברמן: "אין מילה של אמת בדברייך. את מנסה להציג שהאירוע היה ביוזמתי וזה לא היה ולא נברא ולא קרוב למציאות".

עוד טען ליברמן כי הפתק שקיבל לידיו היה כתוב בכתב יד ושגם תוך כדי חקירה, לא הבין שמדובר בחיקור דין רשמי. מאוחר יותר התייחס לסוגיית מינויו של בן אריה לשגריר בלטביה ודחה את הטענות כאילו ביקש למנותו כדי לגמול לו: "אם הייתי באמת רוצה לגמול לבן אריה על מה שהוא עשה, הייתי ממנה אותו לשגריר במוסקבה ולא לשגריר זוטר בריגה".