פרשת הכת הסדיסטית של הרב אליאור חן, שזה לכינוי הרב המתעלל הגיע הבוקר לסיומה עם הכרעת הדין בעניינו. בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע את חן, בתקיפה ובהתעללות בשמונה קטינים, ילדיה של אשה שעמה חי לאחר שגרם לה להתגרש מבעלה. כעת ממתין חן לגזר הדין שיימסר בקרוב. על סמך העונשים שניתנו לחסידיו לפני כשבוע, נראה שצפוי לו עונש מאסר ממושך.

לפני כשנה הוגש כתב האישום החמור נגד חן לבית המשפט המחוזי בירושלים, בו פורטו טקסי ההתעללות שניהל במשך שנים במסגרת הכת הסדיסטית שהורתה להתעלל בילדים. כתב האישום המזעזע גולל מעשים קשים אותם ביצע חן בילדים חסרי הישע. הילד הצעיר ביותר, בן שש כיום, שבו בוצעו מעשי ההתעללות הקשים ביותר, נותר במצב צמח עד היום.

"במועד שאינו ידוע, כפתו הנאשם וחברי הקבוצה את א' באמצעות חבל, הכניסו לפיו כיפה וחסמו את פיו באמצעות דבק נייר", נכתב באישום. "בסמוך לכך לאחר מכן, הכניסו את א' לתוך מזוודה שאורכה כחצי מטר, סגרו את א' בתוכה למשך יותר מיממה ומנעו ממנו מזון ושתייה".

כתב האישום שהוגש על ידי עורכי הדין אשרת שהם ודניאל מור מפרקליטות מחוז ירושלים, מייחס לחן שמונה סעיפי אישום המגוללים מקרי התעללות שביצע והורה לבצע הנאשם בילדי המשפחה באמצעות חסידיו ויש בו 80 עדי תביעה. כאמור, הוא מואשם בעבירות רבות של התעללות בקטין או בחסר ישע, תקיפת קטין הגורמת חבלה חמורה ותקיפת קטין הגורמת חבלה של ממש.

"השקה ילד בן 3 בערק"

על פי כתב האישום, בדצמבר 2007 הכה חן, יחד עם חברי הקבוצה את הילד א', רק בן 3, בחזקה רבה בפניו, ומשנפל א' על הרצפה הרימו אותו חברי הקבוצה. חן הורה לחברי הקבוצה להשקות את א' ערק. הנאשם וחברי הקבוצה תפסו את א', השקו אותו בכח ערק והכריחו אותו לקפוץ פעם אחר פעם תוך שהם מכים אותו עד שא' הקיא. לאחר מכן, כפה הנאשם על א' לשבת ליד השולחן לאורך כל הלילה.

עוד נטען באישום כי בעשרות רבות של מקרים, נהג חן לטלטל בעוצמה רבה את א'. במספר הזדמנויות, הנאשם וחברי הקבוצה כפתו את ידיו ורגליו של א', באמצעות אזיקונים מפלסטיק וחבלים למשך שעות ארוכות, לעיתים לכסא פלסטיק. בעת שהיה א' קשור נהגו חן  וחברי הקבוצה להכות אותו בראשו ובפניו.

"הנאשם וחברי הקבוצה הכו במספר רב של מקרים את א' בכח בפניו ובראשו שוב ושוב עד שהתנפחו", נכתב באישום. "באחד המקרים צילמו הנאשם וחברי הקבוצה את פניו הנפוחות של א' ונהגו להביט בתמונה ולצחוק על מראהו של א'". הם גם הכו אותו בפטיש מעץ ומקל עץ בידיו, ושרפו את אצבעותיו של א' וכן איברים אחרים באמצעות מצית.

"הכניסו לפיו כיפה וחסמו באמצעות דבק נייר"

עוד נטען בכתב האישום, כי במקרה אחר, כפתו הנאשם וחברי הקבוצה את א' באמצעות חבל, הכניסו לפיו כיפה וחסמו את פיו באמצעות דבק נייר. בהמשך, הם הכניסו את א' לתוך מזוודה שאורכה כחצי מטר, סגרו את א' בתוכה למשך יותר מיממה ומנעו ממנו מזון ושתייה.

כמו כן, במספר הזדמנויות, בדירה, החזיקו אליאור חן וחברי הקבוצה את ראשו של א' מתחת לזרם מים בכיור עד שהיה נחנק. הם נהגו להכניס את א' אל המקלחת ולהחזיק אותו מתחת לזרם מים קרים.
"בחודש ינואר 2008 הפשיטו נאשמים את א' והעמידו אותו מחוץ לבית במרפסת, בקור הלילה, במשך זמן רב כשהם מצויים בתוך הדירה ולאחר שסגרו את דלת המרפסת", נכתב באישום. "הנאשם הורה לחברי הקבוצה לשפוך עליו מים כדי לגרום לו סבל נוסף ולא התירו לא' להיכנס על אף צעקותיו ובכיו.

בינואר 2008, משך חן בחוזקה את ידו של א' ושבר אותה, כך נטען באישום. לאחר מכן, הוא מנע לקבל טיפול רפואי. באותה התקופה, גרמו הנאשם וחברי הקבוצה לכוויה קשה בגב כף הרגל של א' באמצעות תנור. הרב המתעלל וחברי הקבוצה מנעו טיפול בכוויה, והכריחו בכח את א' לנעול נעלים שלחצו ושפשפו את הכוויה, עד להיווצרותו של כיב מזוהם.

חודשיים לאחר מכן, ניגש אחד מחסידיו של חן, שרצה להשתיק את הילד בן ה-3, לחדר בו ישן א'. הוא טלטל אותו וחבט בראשו עד שגרם לאבדן הכרתו ואבדן נשימתו. לילד נגרם נזק מוחי בלתי הפיך והוא אושפז במצב של צמח.

שימוש באלימות קשה כלפי ילדים רכים

הוריו של חן בבית המשפט, הבוקר (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
הוריו של חן בבית המשפט, הבוקר | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

כתב האישום מנוסח במגבלות הסכם ההסגרה שבין מדינת ישראל לברזיל בעניינו של המשיב. חן לא מואשם בעבירה של ניסיון לרצח. בבקשה להארכת מעצרו עד לתום ההליכים נגדו טוענים בפרקליטות כי בידיהם ראיות לכאורה להוכחת העבירות המיוחסות לחן.

"נסיבות ביצוע העבירות וחומרתן הרבה, באופן מתמשך ורציף באכזריות רבה תוך שימוש באלימות קשה כלפי ילדים רכים מעידות על המשיב כי הוא מסוכן לציבור", לשון הבקשה. "המשיב נמלט מהארץ בחודש מרץ 2008 לברזיל, שעמה אין למדינת ישראל הסכם הסגרה, וסרב להסגרתו לישראל אף לאחר שנתפס, והובא לארץ לאחר ניהול הליך ארוך וממושך בו ניסה משיב למנוע את הבאתו לדין בישראל. נוכח נסיבות אלו קם חשש ממשי שהמשיב ימלט מהדין וקמה עילה נוספת למעצרו עד תום ההליכים".

יעקב חן, אביו של אליאור, ליווה אותו לבית המשפט והמשיך לגונן על בנו. "הוא ילד טוב", טען האב. "הלוואי על כולם ילד כזה". יעקב הוסיף כי המשטרה מתנכלת לבנו ורמז על הסיבה לכך. "אולי זה כיוון שהוא חרדי", הסביר.

כתבות נוספות בנושא:

הערכה: כתב אישום נגד אליאור חן בתוך שבועיים

חרדים בלונדון ערכו "מסיבת פדיון שבויים" לאליאור חן

מאסר ממושך לחסידי "הרב המתעלל"

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק