השופט לשעבר דן כהן, ארכיון (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (ב') דינו של השופט לשעבר דן כהן, שהורשע במסגרת עסקת טיעון בעבירות של לקיחת שוחד, מרמה, הפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט. בהתאם להסדר הטיעון, ירצה כהן שש שנות מאסר, בניכוי תקופת מעצרו, ויחזיר לקופת המדינה 10 מיליוני שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על כהן נגזרו חילוט של 4 מיליון שקלים וקנס בסך 6 מיליון שקלים. מתקופת המאסר שנגזרה על כהן תנוכה התקופה בה שהה במעצר - שלושה חודשים בהם שהה במעצר בחו"ל ושישה חודשי מעצר נוספים בארץ. כמו כן נגזרו על כהן שתי שנות מאסר על תנאי.

"כהן ניצל את האמון שנתן בו הציבור עת מונה לתפקיד בעל חשיבות ציבורית מהמעלה הראשונה - וניצל את המעמד באופן ציני ובוטה", כתב השופט חאלד כבוב בהכרעתו. "מדובר במי שהציבור הפקיד בידיו את הגה אחת החברות החיוניות ביותר לתפקודו של המשק בישראל. לקיחת שוחד על ידי אדם כה בכיר בחברת חשמל, מתוך תאוות בצע טהורה וקיצונית בכיעורה, היא ניצול ציני ובגידה באמונו של הציבור כולו".

"היתל ברשויות המדינה לאורך שנים"

"מבחינת הערך החברתי המוגן, אין צורך להרחיב מילים על הנזק העצום שגורם שוחד ומרמה והפרת אמונים של עובד ציבור בכיר - הן לניהול התקין של גופים ציבוריים והן לאמון שרוכש הציבור לגופים אלה. הדברים מקבלים משנה תוקף בעניינו של המבקש, עו"ד מוכר ומצליח שאף כיהן במשך תקופה קצרה כשופט בבית המשפט המחוזי", הוסיף כבוב. 

בנושא בריחתו של כהן לחו"ל, סתר השופט את טענות ההגנה לפיהן כהן לא פעל על מנת לשבש את המשפט:"כאשר התהדק החבל סביב צווארו של כהן, הוא יצא מהארץ והתמקם במדינה לה אין הסכם הסגרה עם מדינת ישראל. הנאשם, בתחכום ותעוזה, היתל ברשויות המדינה לאורך שנים ארוכות".

בפרקליטות בירכו על אישור הסדר הטיעון: "בית המשפט קובע שהעונש הזה הוא ראוי ומאוזן בנסיבות העניין. בית המשפט קיבל את שיקול הדעת שהיה לתביעה בקביעת מתחם הענישה", אמרה אורלי דורון מפרקליטות מיסוי וכלכלה בראיון לחדשות 2 Online. "הבאנו לסיום פרשה שמשתרעת על שני עשורים. חשוב היה להביא אותה לגמר, והייתה נחישות רבה של התביעה בהבאת דן כהן לארץ בהליכי הסגרה מורכבים שנמשכו שבע שנים".

הסנגור:המילה ברח היא לא מדויקת

סנגורו של כהן, עו"ד איתן מעוז, בירך על אישור ההסכם: "לשמחתנו, בית המשפט אישר את הסדר הטיעון לאחר שכתב האישום תוקן באופן משמעותי. המילה 'ברח' היא לא מדויקת לתיאור מצב העניינים - הוא יצא מהארץ בשעה שלא היה נגדו שום צו. נכון שהוא לא חזר מיוזמתו כדי לעמוד לדין, ועל כך הוא משלם פרמיה משמעותית בענישה".

בחודש יולי האחרון אישר בית המשפט את הסדר הטיעון שנחתם עם הפרקליטות, ועל כן אישר היום השופט חאלד כבוב את העונש עליו הסכימו הצדדים במסגרת ההסדר. כתב האישום נגד השופט לשעבר הוגש כבר בשנת 2009, וכללו אישומים שנגעו למעשיו בעת שכיהן כדירקטור בחברת החשמל לאחר שפרש מעבודתו כשופט בבית המשפט. אלא שרגע לפני שנחתם איתו אז הסדר טיעון, ברח דן כהן לפרו.

בחודש מארס האחרון הוסגר השופט לשעבר לישראל. "הכוונה שלי הייתה בכל השנים לחזור לארץ ולהגיע להסדר", אמר השופט לשעבר בבית המשפט לאחר הסגרתו, והדגיש את מידת הנזק שנגרמה לו כתוצאה מהפרשה שהביאה, לטענתו, לפגיעה בשמו הטוב. "זה מה שגרם לי לרצות לבוא לארץ. אם עברתי עבירות, רציתי לתת את הדין על מעשיי ולשלם ביוקר".