השופט כהן בזמן ששהה בפרו (צילום: רויטרס)
השופט כהן בזמן ששהה בפרו | צילום: רויטרס

דן כהן, השופט שהוסגר בסוף השבוע שעבר לישראל מפרו, הגיע היום לבית המשפט בתל אביב לדיון בהארכת מעצרו עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו. במהלך הדיון אמר כהן, שהואשם בקבלת שוחד בגובה של מיליוני שקלים כי התכוון לחזור בעצמו לארץ בכל מקרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחשות 2 בפייסבוק

"הכוונה שלי הייתה בכל השנים לחזור לארץ ולהגיע להסדר", אמר כהן בבית המשפט, והדגיש את מידת הנזק שנגרמה לו כתוצאה מהפרשה שהביאה, לטענתו, לפגיעה בשמו הטוב. "זה מה שגרם לי לרצות לבוא לארץ. אם עברתי עבירות, רציתי לתת את הדין על מעשיי ולשלם ביוקר", הוסיף השופט שהוסגר לישראל.

כהן התייחס גם לביטול הסכם ההסגרה עמו בידי הפרקליטות: "זה היה ההסדר שסוכם על כל פרטיו ושהיה צריך להיחתם השבוע או בשבוע הבא. הפרקליטות ניהלה איתי משא ומתן ביד אחת וביד שנייה חזרה בה מנושא ההסגרה. זאת אמנם זכותה, אבל אני רוצה לבקש מבית המשפט שכשהוא שוקל את עניין המעצר, שישקול - שכל הזמן שהייתה לי כוונה לחזור לארץ", הבהיר.

כהן תבע מבית המשפט לשחררו: "אני נכבל באזיקים בידיים וברגליים ל-6-7 שעות"

כהן ביקש מבית המשפט לאפשר את שחרורו בערבות: "לצאת מנקודת הנחה שהיום אני אשבש חקירה של כל העדים שנסתיימה לפני שבע שנים, זה מרחיק לכת. לומר ששחרורי בערבות יאפשר לי לסכל את המשך המשפט, מרחיק לכת ואין לו ראיות. אני פה", הדגיש. "לא מושיבים אדם במעצר עד תום ההליכים כי יש לו כסף. זה אבסורד. כל כספי מעוקל על ידי המדינה וחו"ל, אז שאני אשתמש בכסף המעוקל על ידי המדינה כדי לברוח לחו"ל?", תהה כהן. לבסוף חזר בו כהן מהבקשה לשחררו בערבות.

השופט שהוסגר לארץ ביקש להשתחר ממעצר עד תום ההליכים שהושת עליו בנימוק שיגרום לו נזק כמעט ללא תקנה. "אי אפשר לנהל תיק עם עשרות אלפי עמודים בתנאי מעצר. זכותי הבסיסית להתגונן תתפוגג לגמרי", תבע כהן. "אם נגזר עליי להיות בהגבלות של איזוק או מעצר בית או איסור טלפוני, הייתי מבקש מאוד מבית המשפט לאפשר את זה מפני שאחרת, באיזון שבין יכולת המדינה להאשים אותי וזכותי ויכולתי להתגונן, יהיה חוסר איזון כל כך גדול, שלא יהיה צודק", אמר.

ההחלטה אם להשאיר את כהן במעצר נדחתה לערב החג, ביום שני הקרוב. אלא שהשופט כהן ביקש להשתחרר גם מלהגיע לדיון בו תימסר ההחלטה אם להשאירו במעצר או לשחררו. "כובלים אותי ל-6-7 שעות בידיים וברגליים כדי להגיע. אני מבקש להשתחרר מהדיון ולא לבוא לדיון של ההחלטה", סיכם.