בסצנה שלא הייתה מביישת אף סרט דרמה, נאלצה היום אמו של רוני רון, ויויאן יעקב, להעיד נגד בנה שישב מול עיניה על דוכן הנאשמים. במשך יותר מארבע שעות ישבה יעקב וענתה על שאלות הפרקליטים. את חלקן הדפה ומחלקן התחמקה.

ללא ספק, בראייה קרה של עדות האם היה ניתן לשים לב לנטייה לטובת בנה. "רוני טיפל ברוז יפה מאוד, גם כשהייתה חולה ומלאה בפצעים", אמרה יעקב. היא הוסיפה כי מארי פיזם, אמה של רוז, לא התעניינה בבתה ולא הייתה אמא טובה, למרות שכאשר רוז הייתה בצרפת בהשגחת אביה, נלחמה על הבאתה ארצה.

עוד הוסיפה כי רון לא עבד במשך שלוש שנים והיה עסוק בטיפול במשפחה לכל דבר ועניין. במהלך חקירת התביעה התפרצה פרקליטתה של פיזם, עו"ד רויטל סוויד, וכינתה את עדותה של יעקב "מגמתית".

"מארי צחקה צחוק מטורף"

במהלך עדותה סיפרה יעקב על תקופה בת חודש וחצי בה רוז הקטנה שהתה בביתה. בדבריה תיארה כיצד רון נהג לטלפן מספר פעמים בשבוע ומבקש לקחת את רוז לביתו. למרות הפצרותיה, כך טענה, רון ופיזם לא רשמו את רוז לגן או למסגרת כלשהי.

במהלך עדותה סיפרה ויויאן כיצד התקשרה למארי על מנת לבקש ממנה לרשום את רוז לגן. מארי, בתגובה, "צחקה צחוק מטורף" ואף הטיחה בה קללה.

במהלך החקירה נמצאה סתירה בעדותה של יעקב. לטענתה, רון לקח את רוז מביתה ב-12 במאי, והיא זוכרת את אותו תאריך מדויק מכיוון שבילתה בהצגה באותו הערב. בעדות שמסרה במשטרה סיפרה יעקב כי היא זוכרת כיצד אכלה מהכיבוד שהוגש, אך מחקירת עד נוסף עלה כי בהצגה דנן כלל לא היה כיבוד, אלא באירוע אחר בו נכחה ב-2 ביוני.

לטענתה של יעקב, היא לא ראתה את רוז החל מה-12 במאי ולכן החלה לחפש אחריה. "אחרי כמה זמן שמעתי מידיד שרוז נמצאת בבית חולים למשוגעים או בבית חולים למפגרים, אז רציתי להתנדב בטירת הילד, פנימייה שילדים ישנים בה, כדי למצוא אותה", הסבירה.

כאשר נחשפה הסתירה בעדותה של יעקב, היא התעקשה על עדותה הראשונית ואמרה לעורכת הדין של פיזם: "תשלחי אותי למרוקו ובחזרה, התאריך עדיין יהיה ה-12 במאי". בתגובה אמרה עו"ד סוויד: "במרוקו לא כל כך רע". "המקום היחיד שאני רוצה ללכת אליו זה בית הקברות", ענתה יעקב.

רוז אמרה לוויויאן: "אמא לא אוהבת אותי"

עוד סיפרה אמו של רון כי חיפשה אחר רוז במשך תקופה ארוכה, ולכן פנתה ליצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ולגורמי הרווחה. לאחר מכן הוסיפה כי בשלב מסוים אף הגיעה לביתם של רון ופיזם כדי לבדוק אם רוז שם, אך לא היה אף אחד בבית.

רצח מרי פיזם
רוני רון ומארי פיזם בפתיחת משפטם | צילום: חדשות 2 - גלעד שלמור

במהלך חקירת התביעה הביעה ויויאן כאב גדול מהמצב בו היא נמצאת. "יש לי צער גדול", אמרה. "נשארה לי רק חצי משפחה עכשיו. למה הם לא באו אליי ואמרו לי: 'קחו אותה'? הייתי עושה לה חדר, לוקחת אותה, מטפלת בה".

לדבריה, חייה של רוז היו קשים, ובעדותה תיארה יחס תוקפני של פיזם כלפי ילדתה הקטנה ואף סיפרה כי מספר חודשים לפני מותה אמרה לה רוז: "אמא לא אוהבת אותי, נותנים לי מכות בטוסיק. היא משחקת עם שתי האחיות שלי ואותי היא לא מנשקת ולא מחבקת".

"רוצה ללכת רק לבית הקברות"

במהלך הדיון פתחה האם צוהר לחיי המשפחה המורכבים שהיו בקרב משפחת רון-פיזם. בדיון העלתה כי בנימין, בנו של רון אשר היה נשוי לפיזם, אמר לה כי ראה את פיזם ורון מתנשקים ומאז הם לא מקיימים יחסי מין. עוד סיפרה כי לא אהבה את הרעיון שרוו ופיזם פצחו בזוגיות וכינתה את זה "סדום ועמורה".

עדותה של האם הייתה קשה ורוויות ייסורים. קשה לדמיין מה מרגישה אם שנאלצת להעיד במשפט רצח כנגד בנה שלה. כמה פעמים במהלך הדיון פרצה האם בבכי, כמו גם פיזם שמיררה בבכי לכל אורך שעתו הראשונה של הדיון.

רוני רון אמר לחברו: "מה שאתה רוצה להעלים - שים בירקון"

בשבוע שעבר, לאחר עיכובים רבים, נפתח משפטם של רוני רון ושל זוגתו מארי. "רוני היה גאה ברוז ולעיתים דיבר עליה", סיפר אז חברו של רוני רון, ליאור מסלאווי, עד מטעם התביעה בפתח משפטו של הסב שמואשם ברצח נכדתו. מסלאווי עבד עם רון במשאית זבל בתל אביב. "היא הייתה מוקפדת והתלבשה יפה", תיאר מסלאווי את רוז.

לאחר מכן העיד חבר נוסף של רון, נאור בן-אפרים. בעדותו תיאר בן אפרים את רון כ"חבר טוב" וסיפר שאף עבד אצלו זמן קצר לפני שנעצר. העד נזכר במשפט גורלי שרוני אמר לו בעבר: "אם אתה רוצה להעלים משהו, צריך לשים אותו בירקון".

נמצאה בתיק אדום בירקון

פרשת רוז הקטנה הסעירה את המדינה כולה במהלך חודש אוגוסט האחרון. לאחר שסבתה דיווחה למשטרה על היעלמותה, החלו חיפושים קדחתניים אחר הילדה עם העיניים הענקיות בנחל המזוהם ובאזור המרכז. שלושה שבועות מאוחר יותר נמוגו התקוות למצוא אותה חיה. רוז נמצאה בתוך תיק עור אדום בתחתית נחל הירקון, בדיוק כפי שהעיד רון בחקירתו במשטרה.

כתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז מרכז נגד השניים בספטמבר האחרון לא כולל את פירוט אופן רציחתה של הילדה הקטנה. במקום זאת נכתב כי "השניים החליטו לגרום למותה בדרך שאינה ידועה". לטענת הסב, רוז הכעיסה אותו והוא סטר לה בחוזקה, אך הוא לא התכוון להרוג אותה.

פרשת רוז - סיקור מיוחד

הדיווח על היעלמותה של הילדה רוז

"נמצאה המזוודה האדומה ובה הגופה הקטנה"

פרשת רוז - רצף האירועים

מארי פיזם, אימה של רוז, מדברת לראשונה

כתב אישום באשמת רצח נגד רוני רון ומארי פיזם