מדוע ההכרעה בערעור על זיכוי של אולמרט בתיק טלנסקי נמשכת כבר שנה וחצי? השופט יורם דנציגר רמז היום (ב') לסיבה, כשהוא מדבר על מחלוקת בין השופטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הפרקליטות ביקשה היום להציג לבית המשפט העליון ראיות חדשות במסגרת הערעור בפרשה ולהחזיר לדוכן העדים את שולה זקן, שמבקשת להשתמש בקלטות בהן הקליטה את אולמרט. בתגובה אמר השופט דנציגר: "אני לא אגלה לכם באיזה שלב תפסתם אותנו, אבל בואו נניח שהשופטים חלוקים בדעותיהם".

למעשה, אומר השופט כי המשפט בשלב מאוד מתקדם ומעלה את השאלה: האם ראוי שבשלב זה, בו השופטים כבר כנראה גיבשו את דעותיהם ויש דעת רוב ומיעוט, המדינה תפתח מחדש את המשפט? בינתיים אין עדיין שורה תחתונה בערעור בפרשת טלנסקי.

האזינו לקטע מהשיחה עם זקן (צילום: מוטי קמחי)
ראיות חדשות. זקן, ארכיון | צילום: מוטי קמחי

לפני שלושה שבועות, לאחר קבלת העדות של זקן, הגישה הפרקליטות בקשה לבית המשפט העליון ודרשה ממנו להורות לבית המשפט המחוזי בירושלים לגבות ראיות חדשות במשפט טלנסקי, בו זוכה ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. הפרקליטות ביקשה שבית המשפט ישמע את הראיות החדשות שהגיעו לידי הפרקליטות מהקלטות השיחות עם אולמרט שתיעדה זקן. 

"בחודשים האחרונים הגיעו לידיה של המבקשת ראיות חדשות, חלקן חפציות, שיש בהן כדי להשליך על הערעור שנידון בפני בית המשפט העליון", נכתב בפנייה, שציינה כי הראיות הועברו על ידי שולה זקן במסגרת הסדר הטיעון עמה במשפט הולילנד. "לאחר שזקן שבה והציגה ראיות חיצוניות, חפציות, ובעיקר קלטות, שלא היו בידי המדינה ושלא יכלו להיות בידה קודם לכן – הגיעו הצדדים להסכם. בין יתר הראיות המדוברות שנמסרו למדינה יש שתי קלטות, שבהן נשמעים אולמרט וזקן משוחחים ביניהם בהקשר הרלוונטי לתיק דנן".

"השיח הזה, יחד עם הרישומים ביומניה של זקן, מתירים באופן ברור את הספק שהטריד את בית המשפט המחוזי בירושלים – ספק שעומד בשורש זיכויו של המשיב בפרשת טלנסקי", נכתב. "בקשה זו נסבה בעיקרה על שתי קלטות אלה. "אחת העילות התומכות לשיטת המדינה בקבלת הבקשה נוגעת למאמצי אולמרט לכך שזקן לא תעיד במשפט שהתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים".

"אפשר ששמיעת העדות הייתה מביאה לשינוי ההכרעה"

מה טיב החומרים שהעבירה זקן? בפרקליטות טוענים כי זקן "מסרה הודעות מפורטות למדי גם ביחס לשתי הפרשות הנדונות בערעור שבפנינו – ראשונטורס וטלנסקי. כך, לאחר שבזמנו בחרה לשתוק לגביהן, הן במשטרה והן בבית המשפט. בהודעות אלה מפלילה זקן את המשיב בשתי הפרשות, ואפשר ששמיעת עדותה בפרשות אלה, הייתה מביאה – כשלעצמה – לשינוי הכרעת הדין בשתי הפרשות".

עם זאת, הדגישה הפרקליטות כי אין בכוונתה להביא את זקן לבית המשפט המחוזי לצורך שמיעת עדותה בשתי הפרשות "וזאת בשל עמידה דווקנית של המבקשת בתנאים שהציבה לעצמה. אשר לפרשת טלנסקי – תבקש המבקשת להעיד את זקן רק לצורך הגשת הראיות החפציות ולצורך התייחסותה לתוכנן ולנסיבותיהן; והכל בכפוף לרצונו של בית המשפט המחוזי לשמוע אותה מעבר לכך".

בחודש שעבר גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב שש שנות מאסר בפועל על אולמרט, לאחר שהורשע בקבלת שוחד במשפט הולילנד. "אולמרט ניצל את תפקידו הרם לקידום עניינים במסגרת תפקידו כמשרת ציבור, וקיבל לרשותו סכומי עתק. הוא פנה ל'אוצרות פלא' שעמדו לרשותו", קבע השופט דוד רוזן, שגזר על ראש הממשלה לשעבר גם שנתיים מאסר על תנאי, קנס כספי וחילוט. אולמרט צפוי להתחיל לרצות את מאסרו ב-1 בספטמבר, אם לא יידחה משפטו.