האם הודאה ברצח הוצאה בצורה לא חוקית? אריאל גטנך, אחד הנאשמים ברצח ישראל עמר ברחובות, שמע מדובב שהוכנס לתאו מספר כי פרס של רבע מיליון שקלים הובטח למי שיחסל את עמר. הפרס לא היה ולא נברא, אך גטנך, שרצה כסף - הודה במעשה. עתה יצטרך בית המשפט להכריע האם, לאור הנסיבות, מדובר בהודאה מהימנה. לידי חדשות 2 Online הגיעו הקלטות השיחה בין המדובב לנאשם ברצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ישראל עמר נורה מחוץ למספרה בתחילת אפריל ברחוב הרצל שברחובות. ביולי 2013 הוגש כתב אישום כנגד שלושה, חברי חוליית חיסול לכאורה שהופעלה על ידי ארגון פשיעה מוכר באזור השפלה. שלושה נאשמים הואשמו ברצח: חיים רדה שנאשם כי ביצע את הירי, אמרה למה, נהג המילוט לכאורה, וגטנך, הנאשם השלישי שתפקידו היה לתצפת, לאתר את הקורבן ולתכנן את דרכי המילוט.

במהלך חקירה, כשחשוד אינו מודה בפשע שבגינו נעצר, מנסים לעתים במשטרה לגבות הודאה בדרכים יצירתיות. אחת מהדרכים הנפוצות היא להכניס מדובבים לתא המעצר - יחד עם החשוד.

איך זה נעשה? היחידה החוקרת מתדרכת עבריין, מנחה אותו ומציעה לו כסף או הטבה אחרת - במידה ויצליח להוציא מהחשוד פרטים מפלילים על מעורבותו בפשע. המחשבה מאחורי המהלך היא כי החשוד ידבר בצורה חופשית יותר, כשמדובר בשיחת חולין עם שותף לתא, מאשר כשהוא ניצב בפני חוקר בחדר החקירות.

גם במקרה הזה הופעלה שיטה דומה. אחד הנאשמים ברצח הודה במעורבות בפני מדובב שהוכנס לתאו, אך לאור הנסיבות בהן הודה לא ברור האם מדובר בהודאה מהימנה.

הרצח במצלמות האבטחה (צילום: חדשות 2)
הרצח במצלמות האבטחה | צילום: חדשות 2

המדובב התחזה לבן משפחת פשע ידועה

במהלך החקירה הוכנס אל תאו של גטנך מדובב שהזדהה כבן למשפחת פשע ידועה. זמן קצר לאחר כניסתו של המדובב לתא הוא החל לשאול אותו לפשר מעצרו. גטנך, הנאשם במעורבות רצח, כמובן הכחיש בתחילה את מעורבותו ברצח ישראל עמר.

כששמע המדובב את שם הנרצח סיפר לנאשם כי משפחתו למעשה הוציאה "חוזה" על ראשו של עמר, והבטיחה לשלם רבע מיליון שקלים למי שיחסל אותו. עוד הוסיף המדובב כי הכסף כבר הועבר לקבוצת אנשים שטענה שהיא זו שחיסלה את עמר.

בשלב זה שינה הנאשם את גרסתו ומיד הודה בפני המדובב במעורבותו ברצח. כשלחץ המדובב לקבל ממנו פרטים נוספים בשביל שתהיה לו את כל התמונה, הוסיף הנאשם את פרטיהם של חבריו לביצוע הפשע והפליל גם אותם. רבע מיליון השקלים לא היו ולא נבראו, אך המשטרה קיבלה את מה שרצתה וכתב האישום הוגש.

השיחה בין המדובב לנאשם

גטנך: מפילים עליי תיק יענו שאני לא קשור אליו בחיים

מדובב: בעזרת השם תשתחרר

גטנך: כן, בעזרת השם אני אצא מהתיק הזה

מדובב: שמור על הפה שלך בחקירות וזהו

בשלב זה מספר המדובב לגטנך שמשפחתו שילמה כסף בעבור הרצח.

גטנך: אני מואשם על הרצח של ישראל עמר

מדובב: מה אתה רציני? אין מצב

מדובב: הוא בן זונה היה, סתם סמרטוט רצפה

גטנך: לא יודע מי זה הבנאדם ולא מעניין אותי. לא מעניין אותי מה שקרה לו. לפי מה שרושמים בעיתונים הוא היה עבריין

מדובב: לפני איזה חודשיים אח שלי שילם כסף על זה. הבנת? סכום סכום. עכשיו הכל השתבש לי במוח הבנת? לא יודע אם זה בכיוון של אח שלי, בזמנו לא שאלי לא התענייתי. בוודאות 250 אלף ש"ח אבל לא שאלתי, לא התעניינתי מי זה, הבנת? אבל עכשיו כן

המדובב ממשיך ודוחק בו, והנאשם מודה.

מדובב: אני צריך לברר את הדברים האלה, אני לא רוצה סתם להגיד לך, אני רוצה לברר הכל, הבנת? יכול להיות שהחברים שקיבלו את הכסף ,יכול להיות שהם לא עשו את זה, אז למה שאני אשלם להם את הכסף. אם כן, אז אני אשלם לך את הכסף. הבנת אותי? אתה מבין? זה רבע מיליון שקל, זה לא זה. מה אנחנו ילדים? עזוב, עזוב

גטנך: אני יודע, הבנתי אותך

מדובב: אז תגיד לי, אתה רוצה לדבר? שמות והכל. אתה לא רוצה אני אלך לישון ואתה תלך לישון. מאיפה אני יודע שהחבר'ה שקיבלו את הכסף הם לא עשו את זה, אם הם לא עשו את זה, אני אקח את הכסף ואני אביא אותו לך, הבנת אותי? למה שאני אשלם למישהו כסף שהוא לא עשה שום דבר

גטנך: למי שילמת?

מדובב: מה זה משנה?

גטנך: למי שילמת? אני אומר לך שאני עשיתי אותו

מדובב: מה?

גטנך: שאני כן עשיתי אותו

מדובב: לא הבנתי

גטנך: אני עשיתי את ישראל עמר

מדובב: אתה רצחת אותו?

גטנך: כן

מדובב: אתה ירית בו?

גטנך: לא אני יריתי בו בעצמי

מדובב: אז?

גטנך: מישהו אחר עשה, הוא חבר

מדובב: מי? אתה רוצה לדבר כמו גבר?

גטנך: מה זה משנה, אני הייתי קשור לסיפור הזה אני הייתי איתו

מדובב: אני צריך לברר את זה, שמות והכל. אם הסיפור הזה יצא נכון שאתה והחברים שלך, אז הכסף אני אעביר אותו אליך ואני אדע איך להוציא אותך מהתיק. אתה מבין? אתה צריך לדעת את כל התמונה. זה שעשה מי שירה, איך קוראים לו ומאיפה הוא.

גטנך: חיים מאשקלון

מדובב: זה השם שלו?

גטנך: כן, חיים מאשקלון

עו"ד דן באומן (צילום: חדשות 2)
עו"ד דן באומן | צילום: חדשות 2

"אם שוטר היה מציע שווארמה לעצור - זה היה נפסל"

"מרשי טוען שאין לו קשר לרצח הזה", אומר עו"ד דן באומן מטעם הסניגוריה הציבורית שמייצג את הנאשם. "מלבד כמה ראיות נסיבתיות דלות, יש למשטרה הודאה של מרשי שהוצאה ממנו לאחר שמדובב מטעמה הציע לו רבע מיליון שקלים".

לדבריו, אחרי שהמדובב אמר שמשפחתו שילמה כבר את סכום הכסף לאחרים ואם יודו בדבר הוא יעביר את סכום הכסף לו ולחבריו - "כמובן שהוא הודה".

"אם שוטר במדים היה מציע לעצור להודות בעבור חפיסת סיגריות או שווארמה בפיתה, כמובן שזה היה נפסל על הסף", טוען עו"ד באומן, "אבל ברגע שמדובר בעבריין לכאורה, כאילו מותר לו הכל, יש כאן חציית קווים והגזמה פרועה של מה מותר ומה אסור".

"להתייחס לראייה בחשדנות רבה"

עו"ד אבי חימי, מומחה למשפט פלילי המכהן גם כיושב ראש הפורום הפלילי בלשכת עורכי הדין, בחן את דרך החקירה ואמר כי הפעולות שננקטו על ידי המדובב נראות כפיתוי בלתי חוקי. "הפעלת מדובבים צריכה להיעשות בזהירות ובאחריות רבה", הסביר. "לעתים קרובות מדובבים מחלצים הודאה מחשוד תוך שימוש באמצעים פסולים. נדמה לי שבמקרה הזה סביר להניח שהחשוד הודה כדי לקבל תמריץ כספי ולא משום שביצע את העבירה".

חימי הוסיף כי "לו הייתה נשמעת דעתי, הייתי מפסיק להפעיל את המדובב הזה ומתייחס לראייה בחשדנות רבה".

ממחוז המרכז של המשטרה נמסר כי "הם אינם מתייחסים לחקירות בעת שהמשפט מתנהל".

לפניות לכתב: AzriA@Ch2news.tv