חסן אדהאם יחיא בחיט סודני שתבע את משרד הפנים (צילום: גלעד שלמור)
חסן אדהאם יחיא בחיט, היום | צילום: גלעד שלמור

ההתמודדות עם מצב הפליטים בישראל אינו פשוט כלל ולוקה באבסורד. בנוהל טרי למדי של משרד הפנים, הפליטים האפריקנים אינם יכולים יותר לשהות בתחום שבין חדרה לגדרה. האנשים המתנדבים עם הפליטים טוענים כי מטרת הנוהל הזה היא למנוע מהם להשיג עבודה ובכך להבריח אותם מישראל, מאחר וגירוש הפליטים אסור על פי חוק.

היום הובא לבית המשפט המחוזי בתל אביב פליט מדרפור העונה לשם חסן אדהאם יחיא בחיט. חסאן עצור כבר מספר חודשים וזאת מאחר ושהה בשטח האסור, בתל אביב.

באמצעות עורך הדין איתמר מן הגיש בחיט עתירה כנגד משרד הפנים, שמטרתה היא לאפשר לו להשתחרר ממעצר ולשהות בתל אביב, עיר בה קל יותר להשיג עבודה. לטענת עו"ד מן, נוהל חדרה-גדרה אינו חוקי מאחר והוא נוגד את החוק הבינלאומי ואת אמנת הפליטים שישראל חתומה עליה.

לא נותנים לעבוד - אבל גם לא מגרשים

במידה והשופטת דרורה פלפל תחליט לאפשר את שחרורו של בחיט, יהווה זה תקדים לשאר הפליטים העצורים בגין השהות במרכז הארץ. במקביל לתביעתו של בחיט, מתנהלת בבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה דומה של חמישה עצורים נוספים ובבג"צ נידונה עתירה מטעם הלשכה למען זכויות הפליטים של אוניברסיטת תל אביב.

הפליטים היושבים במעצר אמנם יושבים מאחורי הסורגים, אך גם בין הכיסאות. שהותם שם אינה דמוקרטית בעליל. כמאה עצורים נמצאים בבית המעצר גבעון, ללא תאריך שחרור. הפליטים ישוחררו מהמעצר רק כאשר יגורשו מהארץ, אך כאמור, גירוש פליטים אינו חוקי בישראל.

"חסן איבד ארבעה אחים בקרבות", סיפר עורך הדין מן, "ואביו ואמו נמצאים במחנה פליטים בצ'אד. לאחר שגורשו מהכפר ברח חסן ללוב, שם נרדף על ידי המשטר, אך כשניסה לשוב לבני משפחתו נאלץ להימלט", סיכם עורך הדין. "לבסוף ברח לישראל".

ההערכות: השופטת לא תקבל את ההחלטה המתבקשת

בתום הדיון השופטת פלפל לא הגיעה להחלטה וביקשה לבדוק את החלטת המחוזי בתביעה המקבילה המתנהלת באותו עניין. קשה להאמין כי השופטת תעשה את ההחלטה התקדימית שעשויה להביא לשחרור של מאות פליטים וכנראה שתמתין להחלטת בג"צ, החלטה שעלולה לקחת כמה שנים רעות.

בינתיים, חסן אדהם יחיא בחיט ימשיך לשבת במעצר ללא שבריר של אופק מול העיניים וינסה ליצור קשר עם בני משפחתו המתגעגעים הנמצאים בצ'אד. 

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?