מעוז. הודה בבידוי ראיות
מערער על הרשעתו. דניאל מעוז | צילום: גיל יוחנן, חדשות

כופר באשמה: דניאל מעוז הגיש הבוקר (ד') ערעור לבית המשפט העליון על הרשעתו ברצח שני הוריו לפני כשנתיים. בתחילת חודש יולי גזר בית המשפט המחוזי בירושלים שני מאסרי עולם על מעוז בגין המעשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באמצעות עורך דינו דוד ברהום, ביקש דניאל מעוז לערער על החלטת בית המשפט המחוזי. בהודעת הערעור נכתב כי "הראיות שהוצגו בפני בית המשפט הן נסיבתיות בלבד, ואינן מובילות למסקנה אחת ויחידה כי דניאל מעוז הוא זה שקטל את נח ונורית ז"ל".

בהמשך ההודעה טוען מעוז כי "בית המשפט המחוזי התעלם משורה נכבדת של תמיהות וסימני שאלה המצביעים על כך שלא המערער, אלא אדם אחר, רצח את בני הזוג מעוז ז"ל, בין היתר לאור תרחישים שההגנה הניחה בפני בית המשפט שהינם סבירים ובעלי אחיזה במציאות".

ההרשעה: "דם ההורים נשפך באכזריות שאין דומה לה"

השופטים שהרשיעו את דניאל מעוז ברצח הוריו קבעו כי "לא מצאנו סימן וזכר לכיבוד הורים אצל הנאשם שרצח בדם קר את הוריו. זעקה הארץ ורעשו השמיים; דם אם חולת סרטן, דם אב, דם זוג הורים נשפך סתם כך, באכזריות שאין דומה לה, על ידי בנם, הנאשם". בהמשך מסרו השופטים את גזר הדין, כפי שדרשה התביעה: שני מאסרי עולם מצטברים. השופט סגל קבע כי "הנאשם במילתו האחרונה לא רק שלא הביע חרטה אלא המשיך להאשים את אחיו ברצח. אנחנו משיתים עליו שני מאסרי עולם במצטבר. נסיבות ביצוע רצח המנוחים מוכיחות באופן חד וברור: המדובר במעשי רצח שטניים, מתוכננים בקפידה מראש, לשם השגת תכלית מעוותת שנרקמה במוחו היוקד של הנאשם. בנסיבות אלו, אין כל הצדקה לילך ולו מרחק פסיעה לטובת הנאשם".

"בית המשפט ניסה למצוא ספק סביר כלשהו שיש בו להעיד שלא נאשם זה הוא שרצח בעשרות דקירות סכין את הוריו, ברם לא מצאנו", הוסיף השופט סגל. "קבענו כי למעלה מספק סביר תכנן הנאשם לפגוע בהוריו". על המניע והמעשה המזוויע פירט: "המניע למעשיו היה, ככל הנראה, חפצו לקבל את חלקו בעיזבון הוריו המנוחים, על רקע חובות ההימורים אותם צבר, ואשר עתידים היו להמשיך ולתפוח. בשעה 23:00, או בסמוך לכך, דקר הנאשם את הוריו המנוחים עשרות דקירות סכין בכל חלקי גופם. דקירה אחר דקירה. אחת ועוד אחת, כאשר הם מתגוננים - עד שנפחו את נשמתם ומתו. הנאשם לא הסתפק בכך, אלא החל, בסמוך לאחר הרצח, לנסות לטשטש את עקבותיו".

השופט המשיך, "התיק מהווה תופעה יוצאת דופן. קודם לרצח הייתה משפחת מעוז נורמטיבית ומתפקדת. המעשה הנורא גדע באבחות סכין את פתיל חיי ההורים, פילג את בני המשפחה לשניים - מעבר אחד הנאשם ומעבר השני בני משפחתו. אין חולק שמדובר בטרגדיה קורעת לב... הוכחה לפנינו מסכת עובדתית שאין בה כדי לבייש תסריט אימים קולנועי, אלא שהפעם, ולמגינת הלב - התרחש הדבר במציאות".

מעוז: "הרשעתי היא טעות, מגיע להוריי שהאמת תצא לאור"

מעוז עצמו אמר לאחר מתן הכרעת הדין: "אני, דניאל מעוז, לא רצחתי את הוריי היקרים ז"ל. הרשעתי היא טעות טראגית. מגיע להוריי שהאמת תצא לאור. צר לי שלא כך קרה. לו רק הייתם מבינים את הקשר האיום שקיים בין שתיקה לשיתוק ובין אלימות להלם. הכול גלוי וידוע בפני הקב"ה ומבטחי שהצדק יצא לאור. כפי שכתוב בתהילים: 'אמת מארץ תצמח'. הנאשם נמצא כאן ויושב באולם בית המשפט, בשורה השלישית, הוא רצח את הוריי. זו טעות טראגית". בדבריו התכוון, שוב, לאחיו התאום ניר.

סרטון ממצלמת אבטחה הראה כיצד שעתיים וחצי אחרי הרצח הגיע דניאל מעוז לכספומט בבת-ים ומשך 1,600 שקלים. לטענת המשטרה זה היה חלק מהניסיון שלו לייצר אליבי. את הטלפון הסלולארי השאיר בדירתו בתל אביב, כדי שהאיכון ימקם אותו שם. מיד אחרי שרצח את הוריו, לטענת הפרקליטות, חזר לתל אביב, משך כסף והמשיך למועדון ההימורים שבו נהג להמר.

על פי כתב האישום שהוגש נגדו, מעוז ביצע את הרצח כדי לזכות בכספי ירושה ולכסות את החובות הגדולים שצבר בגלל התמכרותו להימורים. הוא גם חיפש מידע באתרים שונים באינטרנט בנוגע לשיטות לביצוע רצח ולקבלת כספי ירושה. מעוז עצמו העיד בעבר ואמר כי הוא היה יכול לרצוח רק את רוצח הוריו.