שמונה שנים לאחר שברח מהכלא במהלך חופשה, משה בן איבגי, רוצחו של נהג המונית דרק רוט ז"ל, הוסגר הערב (ד') לישראל מארגנטינה ונחת בנמל התעופה בן גוריון - משם הועבר למעצר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מבצע ההסגרה המורכב הסתיים לאחר משא ומתן ארוך מול הרשויות בארגנטינה. בן איבגי הוטס, דרך מדריד כשהוא מלווה בשני שוטרים ארגנטינאים. הוא הועבר לידי לוחמי יחידת נחשון של שירות בתי הסוהר שהעבירו אותו לבית המעצר ניצן ברמלה - שם יעבור תהליך קליטה ומיון.

מהמשטרה נמסר כי "השלמת הליך ההסגרה היא ביטוי למאבק הנחוש, המקצועי והבלתי מתפשר שמנהלת משטרת ישראל בשיתוף משרד המשפטים, מאבק שאינו תחום בגבולות הזמן והמקום".

משה בן איבגי, ארכיון (צילום: דוברות משטרת ישראל)
משה בן איבגי, הערב | צילום: דוברות משטרת ישראל

בן איבגי הורשע, ביחד עם ארבל אלוני, ברצח של דרק רוט בשנת 1994. שנתיים לאחר מכן נדחה ערעורו של בן איבגי לבית המשפט העליון, ונגזר עליו עונש מאסר של 16 שנה. בשנת 1998, במהלך חופשה מהכלא, ביצעו בן איבגי ואלוני שוד מזוין בחנות מכולת, פצעו את המוכרת ונידונו לחמש שנות מאסר נוספות. בחודש מאי 2004 נמלט בן איבגי מישראל במהלך חופשה מהכלא, ונעצר בארגנטינה כמה חודשים לאחר מכן.

לאחר מעצרו הגישה ישראל בקשה להסגרתו בגין עבירות הרצח, השוד וההימלטות. בשנת 2007, בית המשפט המחוזי בארגנטינה הכריז על בן איבגי כבר הסגרה לישראל בגין עבירת השוד בלבד - פסק דין שאומץ במאי 2012 על ידי בית המשפט העליון בארגנטינה.

בן איבגי לחדשות 2: "עשיתי מעשה מחריד"

בריאיון בלעדי לחדשות 2 מהכלא בו שהה בארגנטינה, הביע בן איבגי חרטה על מעשיו. "אני יודע שמה שעשיתי זה מעשה מחריד ונוראי באמת, אבל כוח החיים חזק יותר מהרבה דברים אחרים ובסך הכל רציתי לחיות", אמר הרוצח. "אני רוצה שהמשפחה שלו תדע ותשמע שאני מצטער על מה שקרה. הייתי ילד בן 14, לא ידעתי מה אני עושה. אני בן אדם שעשה טעות נוראית ואני מבקש הזדמנות שנייה לחיות, זה הכל".

בן איבגי דוחה את הטענה שלפיה סירב לקחת אחריות על מעשיו. "ישבתי בארץ כמעט 11 שנים עד שברחתי. יכולתי לברוח הרבה לפני זה ולא עשיתי את זה", הוא אומר. "אתה לא יודע מה זה להיות בבית סוהר כל כך הרבה שנים. אתה מרגיש שהשפיות מתרוקנת ממך, שאתה לא יכול כבר לסבול את העולם הזה, זה לא קל. בטח שגם מה שעשיתי זה לא קל, אני מבין את זה בעיקר היום, אחרי שאני אבא, אז אני לוקח אחריות מלאה על מה שעשיתי".

רוצחו של דרק רוט מכחיש בתוקף כי ביצע את השוד המזוין בגינו הורשע ב-1998, ואשר בגינו יוסגר מחר מארגנטינה לישראל. "איך שאני מצטייר בציבור - זה באמת באמת לא נכון. את השוד הזה לא עשיתי. אלה הכותרות שמרשיעות אותך, זאת הסטיגמה. זה שהייתי עבריין זה נכון, אבל לא עשיתי את השוד הזה".

במהלך הריאיון הסביר בן איבגי את הנסיבות שהובילו לבריחתו מבית הסוהר. "לא נתנו לי הזדמנות להתחיל חיים חדשים. ראיתי שסוגרים לי את החופשות על שום דבר, אז החלטתי לקחת את זה לידיים. נכון, עשיתי טעות, אבל בשביל זה אני משלם. ידעתי שבישראל אני לא אקבל שום הזדמנות לפתוח איזשהו פרק של חיים נורמליים. חיכיתי את הזמן שלדעתי היה מגיע לי לשבת על מה שעשיתי וברחתי".

"אחרי 11 שנים בבית הסוהר, כל הילדות שלי - חטיבת ביניים, תיכון, צבא, טיולים - כל הדברים האלה לא קיימים אצלי בהארד דיסק. זה הכל רק בתי סוהר, מגיל כל כך קטן. בגיל 14 שפטו אותי ל-16 שנים - יותר שנים מהגיל שלי", אומר בן איבגי. "אני לא אומר שלא מגיע לי. מגיע לי, אבל מגיעה לי גם איזושהי הזדמנות. אני לוקח אחריות מלאה על מה שעשיתי, אבל עברו 20 שנה מהמקרה ואפילו מחבלים עם דם על הידיים השתחררו".

בן איבגי טוען כי אף ניסה ליצור קשר עם בני משפחתו של דרק רוט ז"ל, במטרה להתנצל בפניהם. "כשאשתחרר יום אחד, אני רוצה לבקש מהם סליחה באופן אישי, כי לבקש סליחה על גבי עיתון או על גבי תכנית טלוויזיה נראה לי לא מספיק ולא הוגן כלפיהם".

בסיום נשאל בן איבגי על הפרט היחיד שנותר תעלומה מליל הרצח: מי מבין השניים - אלוני או בן איבגי - היה זה שלחץ על ההדק וגרם למותו של רוט. "אני לא חושב שזה ממש חשוב מי לחץ. אנחנו אשמים באותה מידה. מיותר להתעכב על זה. שנינו עשינו טעות נוראית, שנינו ביצענו את מה שביצענו ולשנינו מגיע העונש".