איפה האמהות מעמנואל? במשטרה קיימו הערב הערכת מצב מיוחדת בעקבות היעדרותן ממעצר של 22 נשים שהיו אמורות להיעצר היום בשעה 17:00 ולא התייצבו במגרש הרוסים בירושלים או בכלא נווה תרצה, שם היו אמורות לשהות הלילה.

כל הדיווחים מההפגנות, כל השאלות והתשובות על הפרשה

עם האמהות, נעדרים גם 3 אבות שלא הגיעו למעצר. בתחילה נעדרו 4 אבות, אך אחד מהם הגיע לבסוף לכלא מעשיהו - שם שוהים 35 אבות מהיישוב עמנואל למשך שבועיים. עם הגברים שנמצאים בכלא מעשיהו נסעו באוטובוס גם כמה ילדים, רובם מתחת לגיל שנתיים, אך נמסרו לנציגי העדה החרדית כשהגיעו לבית הכלא. מהשב"ס נמסר כי האבות נקלטו בכלא, לאחר הליך זיהוי.

"בכך שלא התייצבו במשטרת מחוז ירושלים עד השעה 17:00 כפי שנדרשו, הפרו הוראה חוקית", נמסר מהמשטרה בתום הערכת המצב. "בדיון הוחלט שיינקטו ויופעלו כל האמצעים והכלים על מנת לממש את החלטת ביהמ"ש, באופן מהיר, נחוש ומוחלט. הטיפול כנגד ההורים שלא התייצבו הוטל על היחידה המרכזית במחוז ירושלים".

הנשים, חסידות סלונים, נימקו הערב את ההתחמקות ממעצר בכך שלא היו "מסוגלות לעזוב את הילדים, מחר שבת, שלחנו את הגברים". הנשים סיפקו נימוק נוסף לאי הגעתן - מטעמי צניעות.

פרידת האבות, אתמול (צילום: חדשות 2)
נפרדות מהאבות. היום במגרש הרוסים | צילום: חדשות 2

לפי נתוני המשטרה, יותר מ-100,000 חרדים הפגינו לאורך היום בירושלים. כתוצאה מהחום הכבד לפחות עשרה בני אדם התעלפו ועשרות נוספים חשו ברע. הם קיבלו טיפול במקום. בשעות הצהריים המאוחרות התפזרה ההפגנה בבני ברק, ללא אירועים אלימים. את כל ההפגנות העברנו כאן בחדשות 2 באינטרנט בשידור חי, לאורך כל היום.

רוצים לקבל עדכון על שידורים חיים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר ההפגנה, אמר המפכ"ל כי "הציבור החרדי ומנהיגיו הוכיחו, עד כה, שניתן גם להביע מחאה וגם לשמור על החוק והסדר, הערכות מקדימה של אלפי שוטרים ומפקדים בשטח, והליך הדברות סדור של משטרת ישראל עם הנהגת הציבור החרדי, הובילו את האירוע לסיומו בסדר מופתי".

בהכנת הידיעה השתתפו כתבנו יוסי זילברמן, עזרי עמרם, שרה ב"ק, סיון רהב-מאיר ומשה נוסבאום