ד"ר בר און: "לא חשבתי שהם מסוגלים לרצוח" (צילום: חדשות2)
רוני רון ומארי פיזם | צילום: חדשות2

בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה ייפתח הבוקר משפטם של רוני רון ומארי פיזם, הנאשמים ברצח הילדה רוז במאי השנה.

הפרשה שזעזעה את המדינה באוגוסט השנה צפויה לשוב לכותרות, עם עלייתם לדוכן העדים של השניים - סבה ואמה של רוז, שגופתה נמצאה בתוך תיק בנחל הירקון. בכתב האישום שהוגש נגד רוני רון ונגד בת זוגו, אמה של הילדה, מארי פיזאם, מואשמים שניהם ברצח, אולם לא ברור לחלוטין אם אכן אירע הרצח כפי שתיאר רוני רון בחקירתו. באשר למארי - במשטרה לא יודעים בוודאות אם היא היתה בדירה בזמן הרצח, אבל טוענים שהיא ידעה על הרצח. "היא זו שגרמה לרוני להיפטר מהילדה", אמר אחד החוקרים, "היא הובילה למעשה. הבכי שלה וההתנהגות מול המצלמות לא עושים עלינו רושם".

רוני רון טען במהלך חקירתו הראשונה במשטרה, כי רוז מתה כתוצאה ממכה חזקה בפניה במהלך הנסיעה. במהלך השחזור סיפר רון לחוקרים: "רוז בכתה במושב האחורי, אמרתי לה די אבל היא המשיכה. אז הסתובבתי ונתתי לה מכה. היה שקט. נסעתי קצת, הסתכלתי בראי, ראיתי שהיא לא זזה. עצרתי את האוטו, פתחתי את הדלת האחורית וניסיתי להרים אותה, אמרתי לה רוז מאמי, אבא אוהב אותך, אבל הגוף שלה היה שמוט. יצא לה דם מהפה. הבנתי שגמרתי אותה".

ממצאים סותרים באשר לסיבת המוות

עד היום לא ברור לחלוטין אם באמת כך אירע הרצח. חלק מהחוקרים משוכנעים כי רון הרג את הילדה עוד בבית, ורק אחר כך הכניס אותה למזוודה ולרכב - ויצא להיפטר מהגופה. אלא שממצאי דוח נתיחת גופתה של רוז, שבוצעה במכון לרפואה משפטית לאחר מציאת הגופה בתוך המזוודה האדומה שהושלכה לנחל הירקון, עולים בקנה אחד עם גירסתו של רוני רון.

"המוות יכול היה להיגרם מנזק תוך גולגלתי כמו חבלת ראש או סטירה בלחי. הואיל ועצמות הגולגולת בילדים הן דקות וגמישות, קיימת אפשרות של מעבר נוזלים גם ללא שבר", נכתב בדוח הנתיחה. הגופה, שהושלכה למי הנהר העכורים, הייתה במצב של ריקבון מתקדם, מה שהקשה עוד יותר על הפתולוגים להגיע למסקנות חד משמעיות ולהבין מה בדיוק גרם לרצח.

פרשת היעלמותה של הילדה רוז פיזאם לפני כשלושה חודשים הסעירה את המדינה. חוקרי המשטרה בליווי צוללנים חיפשו את גופת הילדה בנחל הירקון, בהתאם להודאתו של החשוד המרכזי ברצח, רוני רון, כמו גם במקומות מסתור אפשריים אחרים בנתניה ובתל אביב. רק לאחר קרוב לחודש של חיפושים, נמצאה המזוודה האדומה ובה הגופה הקטנה. רוז פיזאם הובאה למנוחות כמה ימים לאחר מכן בטקס צנוע בפריז.

פרשת רוז - סיקור מיוחד

הדיווח על היעלמותה של הילדה רוז

"נמצאה המזוודה האדומה ובה הגופה הקטנה"

פרשת רוז - רצף האירועים

מארי פיזם, אימה של רוז, מדברת לראשונה

כתב אישום באשמת רצח נגד רוני רון ומארי פיזם

פרטים חדשים על חקירת פרשת הרצח