שנה ועשרה ימים בדיוק לאחר שנמצאה גופתה הקטנה של רוז פיזאם בנהר הירקון, יעלה לדוכן העדים לראושנה החשוד המרכזי ברצח, רוני רון. סבה של רוז ז"ל צפוי למסור הבוקר בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה את גרסתו באשר לנסיבות מותה של נכדתו בת ה-4.

עוד לפני הגשת כתב האישום נגדו ונגד בת זוגו, אימה של רוז מארי פיזאם, טען רון כי לא רצח את רוז בכוונה. לדבריו, הוא סטר לרוז לאחר שלא הייתה מוכנה לאכול את המאכלים שהציע לה ברכבו והרג אותה בטעות. כזכור, גופתה של רוז הקטנה נמצאה בירקון טמונה בתוך מזוודה אדומה, אותה השליך רון למים העכורים. היום צפוי רון לדבוק באותה הגרסה, כפי שנהג לעשות עד כה, בניסיון לצמצם את מעורבותה של מארי פיזאם ברצח.

רוני רון טען במהלך חקירתו הראשונה במשטרה, כי רוז מתה כתוצאה ממכה חזקה בפניה במהלך הנסיעה. במהלך השחזור סיפר רון לחוקרים: "רוז בכתה במושב האחורי, אמרתי לה די אבל היא המשיכה. אז הסתובבתי ונתתי לה מכה. היה שקט. נסעתי קצת, הסתכלתי בראי, ראיתי שהיא לא זזה. עצרתי את האוטו, פתחתי את הדלת האחורית וניסיתי להרים אותה, אמרתי לה רוז מאמי, אבא אוהב אותך, אבל הגוף שלה היה שמוט. יצא לה דם מהפה. הבנתי שגמרתי אותה".

עד היום לא ברור לחלוטין איך בדיוק אירע הרצח. חלק מהחוקרים משוכנעים כי רון הרג את הילדה עוד בבית, ורק אחר כך הכניס אותה למזוודה ולרכב - ויצא להיפטר מהגופה. אלא שממצאי דוח נתיחת גופתה של רוז, שבוצעה במכון לרפואה משפטית לאחר מציאת הגופה בתוך המזוודה האדומה שהושלכה לנחל הירקון, עולים בקנה אחד עם גירסתו של רוני רון.

78 עדים במשפט

רוני רון. מסתבך גם בקטטות (צילום: חדשות 2)
רוני רון. צפוי לדבוק בגרסתו | צילום: חדשות 2

רוני רון הוא אחד מתוך 78 עדים שייתנו או נתנו כבר את עדותם במשפט. מרבית העדים הם שוטרים וחוקרים באירוע, או מקורבים שמתארים את מערכת היחסים בתוך משפחתו של רוני רון.

ברשות המשטרה סרטון שחזור שבו מוסר רון את גרסתו, בכל המקומות שהיו קשורים באירוע, אולם על פרטי השחזור הוטל צו איסור פרסום מקיף.

עסקת הטיעון: רוני רון יישלח למאסר עולם, מארי לשנים ספורות

לפני כשלושה שבועות פרסמנו לראשונה כאן בחדשות 2 כי מתגבשת עסקת טיעון בין הפרקליטות לבין סניגוריהם של רוני רון ומארי פיזאם. על פי עסקת הטיעון המתגבשת, רוני רון יודה ברצח בכוונה תחילה ויישלח למאסר עולם, והאם מארי פיזאם שהואשמה גם היא תחילה ברצח - תישלח לחמש שנות מאסר בלבד ולא תורשע באף אחד מעבירות ההמתה, לא רצח ולא הריגה.

המשא ומתן על עסקת הטיעון מתנהל בסתר כבר מספר חודשים, כשלפני מספר שבועות נערכה פגישה מכרעת בנושא, בהשתתפות התובעת בתיק והסניגורים של שני הצדדים. נציגי הפרקליטות בתיק התעקשו שלפחות אחד מבני הזוג יודה ברצח ויקח על עצמו את האחריות למקרה.

לפי ההערכות במערכת המשפטית, רוני רון הוא זה שהולך ככל הנראה לקחת על עצמו את האחריות למקרה הרצח ולהודות במעשה, במטרה לחפות ובעצם להציל את מארי מעונש. העונש הקל שיוטל על מארי יוכל לאפשר לה לנסות ולקבל חזקה על שני ילדיה האחרים, לאחר שתשתחרר מהכלא.

עקבו אחר חדשות 2 בטוויטר

פרשת רצח רוז - סיקור מיוחד:

נחשף: דוח נתיחת הגופה של רוז

הדיווח על היעלמותה של הילדה רוז

"נמצאה המזוודה האדומה ובה הגופה הקטנה"

פרשת רוז - רצף האירועים

מארי פיזם, אימה של רוז, מדברת לראשונה

כתב אישום באשמת רצח נגד רוני רון ומארי פיזם